U emisiji “A sada Vlada”, na Hrvatskom radiju gostovao je ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs koji je govorio o brzom antigenskom samotestiranju učenika na koronavirus.
Prema ministrovim riječima, samotestiranje je korak do ukidanja samoizolacije za učenike, jer će temeljem rezultata testiranja, nastavi nazočiti samo učenici koji nisu zaraženi.
Na samom početku emisije, Fuchs je naglasio kako nema riječi o potencijalnoj predradnji koja će dovesti do obaveznog testiranja, odnosno cijepljenja djece. S obzirom da je distribucija nešto zahtjevnija u smjeru dalmatinskih otoka, prva isporuka testova išla je upravo prema dalmatinskim područjima. Tako je ukupno 300 tisuća testova otišlo u Dalmaciju, dok se već danas očekuje ostalih milijun koji će odmah po primitku biti usmjereni u druge škole. Očekuje se da će krajem ovog ili najkasnije početkom sljedećeg tjedna sve škole biti opskrbljene brzim antigenskim testovima.
– Naglašavam da je testiranje učenika dobrovoljno i nikoga na ništa ne prisiljavamo. Roditelji će se izjasniti da li svoju djecu žele ili ne žele testirati. Oni koji to odbiju neće se dogoditi baš ništa. No, u trenutku kada se u razredu pojavi pozitivan učenik, to dijete će morati ići u izolaciju. Testovi su vrlo slični onima koji se prodaju u ljekarni i za razliku od PCR testa, ovaj ne ulazi duboko u nosnicu, već se bris uzima iz prednjeg dijela nosne šupljine, pojasnio je ministar koji vjeruje da će roditelji u ovoj situaciji biti dovoljno odgovorni.
Što se tiče čestih povika “Ne damo djecu”, Fuchs kaže kako mu takve parole nisu nimalo jasne, jer djecu u niti jednom segmentu nitko ne dira, niti to namjerava raditi.
– Tijekom posljednje dvije godine, činimo sve kako bismo djeci omogućili koliko toliko normalan život, kao i osnovno te srednjoškolsko školovanje. Ukoliko će se broj pozitivnih krene smanjivati, tijekom veljače namjeravamo testiranje provoditi samo u razredima u kojima će to biti potrebno. Nadamo se da će nakon te faze uslijediti kompletno ukidanje testova i samoizolacija. Testiranje djece u dječjim vrtićima nismo razmatrali, kaže Fuchs.
Prema trenutnim najavama Ministarstva znanosti i obrazovanja, u planu je provedba probne državne mature. Na taj način učenici će vidjeti kako se matura provodi, kako izgleda, a istovremeno će provjeriti svoje znanje. Plan je da ispite ispravljaju nastavnici u školama.
– Trenutno razgovaramo sa sindikatom srednjoškolskih učitelja, koji su izrazili želju i zahtjev da se tim učiteljima taj dodatni posao honorira. Smatram da smo na dobrom putu i da ćemo postići zadovoljavajući dogovor, zaključuje ministar.