U velikoj Vijećnici Grada Bjelovara, u ponedjeljak 20. rujna održano je javno predstavljanje projekta “Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Bjelovar”, izgradnje sustava vodoopskrbe i odvodnje. Riječ je o projektu vrijednom više od 257 milijuna kuna, od kojih je 148 milijuna sufinancirano iz fondova Europske unije. Kao članica Europske unije, Hrvatska ima obvezu zaštiti, očuvati i održivo upravljati vodama, što za konačni rezultat ima podizanje životnog standarda građana te promicanje održivog i ravnomjernog razvitka.
SVE O PROJEKTU AGLOMERACIJE BJELOVAR
Prvi se okupljenima obratio direktor Vodnih usluga Bjelovar koji je prezentirao cijeli projekt, kao i planove za budućnost.

– Ovaj projekt s pravom možemo nazvati povijesnim, barem u novijoj povijesti grada Bjelovara. Do sada je učinjeno blizu 65 posto svih planiranih radova. Od ugovorenih 39 kilometara, fizička realizacija linijskih objekata iznosi 25 i pol kilometara. Putem aglomeracije, predviđena je izgradnja 15 kilometara kanala odvodnje otpadnih voda. Svi planirani kanali se spajaju na postojeći sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda Sa 62 posto, priključenost stanovništva na sustav vodoopskrbe na području Bjelovara, Gudovca i Rovišća, trebao bi do 2023. godine porasti na visokih 72 posto. Svi planirani kanali se spajaju na postojeći sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda Bjelovara. Izgrađeno je ukupno 13 kilometara cjevovoda odvodnje, asfaltiran je jedan kilometar cesta, dok su u tijeku pripreme za asfaltiranje još šest kilometara. Izgrađeno je 624 priključaka te devet crpnih stanica. Po pitanju rekonstrukcije, izvršeno je 834 metra gradskih ulica. Isto tako, završena je izgradnja 11 kilometara mreže vodoopskrbe na području općine Rovišće. Dakle, glavni ciljevi projekta su rekonstruiranje i nadogradnja postojećeg UPOV-a, priključenje stanovnika na nove cjevovode odvodnje, poboljšanje protoka i hidrauličkih kapaciteta pri sustavu odvodnje otpadnih voda, rekonstrukcija postojećih cjevovoda, priključenje stanovnika na nove vodoopskrbne cjevovode na području općina Rovišće. Plan radova je kraj 2021. godine, prezentirao je Ivan Ivančić.
ZA REALIZACIJU PROJEKTA POTREBNA JE ODLIČNA SURADNJA DIONIKA
Ovakav projekt nemoguće je realizirati ukoliko ne postoji odlična suradnja između dionika, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatskih voda i izvođača radova. Puno projekata aglomeracije na području Republike Hrvatske još nije niti započelo, a trebali su krenuti prije početka aglomeracije u Bjelovaru.

– Bjelovarski projekt provodi se jako dobro, što pokazuju rezultati svega što je do sada učinjeno. Naš grad prednjači po pitanju vodovoda, dakle vodovodna opskrbljenost je na sto posto. U Bjelovaru nema stanovnika koji ne može imati priključak za vodovod koji uz asfalt i kanalizaciju predstavlja standard. Nažalost, u 21. stoljeću u Hrvatskoj to još nije tako. Grad Bjelovar od ukupnog iznosa izdvaja 5,6 posto. Možda je to mali dio, ali on se izražava u milijunima kuna. Kada bi samostalno išli u realizaciju projekta, trebalo bi nam između 30 i 40 godina, kazao je Dario Hrebak, bjelovarski gradonačelnik.
ŽUPAN MARUŠIĆ O VAŽNOSTI PROJEKTA AGLOMERACIJE ZA BJELOVARSKO-BILOGORSKU ŽUPANIJU
Bjelovarsko – bilogorska županija na čelu sa županom Markom Marušićem ne sudjeluje u financiranju projekta aglomeracije, no vodstvo je itekako svjesno koliko je taj projekt važan i značajan za sve cijelu našu županiju.

– Kroz svoj rad se zalažem za povezivanje naših gradova i općina i smatram da aglomeracija podiže standard življenja svih naših žitelja. Također, od velike važnosti je suradnja između Bjelovarsko – bilogorske županije i Vlade Republike Hrvatske na čelu s premijerom Plenkoviće. Povezivanje je definitivno najvažniji segment, kako bismo razvijali gradove i općine, odnosno cijelu županiju. Stvari se mijenjaju na bolje, posebno po pitanju ostvarivanja suradnja, partnerstva i ostvarivanja boljih rezultata, rekao je župan Marušić.
PROJEKT DOBRO NAPREDUJE
Dobru realizaciju projekta potvrdio je i generalni direktor Hrvatskih voda.

– Vlada RH putem Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te Hrvatskih voda u projektu sudjeluje sa 50-ak milijuna kuna, dok ostala sredstva dolaze iz proračuna jedinica lokalnih samouprava i Vodnih usluga. Osim izgradnje uređaja za pročišćavanje, svi elementi projekta su ugovoreni, no vjerujemo da će i tom postupku uskoro doći kraj. Izgradnjom pročišćivača maksimalno ćemo zaštiti rijeke, konkretnije sliv rijeke Česme i tako omogućiti održivi razvoj, razvoj gospodarstva i zaštitu prirode. Ukupan iznos projekta podići se za oko desetak posto od dodijeljenih sredstava. Smatramo da u vrijeme porasta cijena građevinskih radova i materijala, taj postotak nije velik, istaknuo je generalni direktor Zoran Đuroković.
KROZ DVIJE GODINE OČEKUJE SE ZAVRŠETAK PROJEKTA AGLOMERACIJE
Javnom predstavljanju projekta “Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Bjelovar” nazočio je i ministar gospodarstva i održivog razvoja.

– Siguran sam da ćemo najkasnije kroz naredne dvije godine svjedočiti završetku svih radova u sklopu projekta. Kada su u pitanju cijene, u svim fazama ovog procesa imali smo minimalna odstupanja. Pročistač je jedan vrlo izazovan dio projekta. Ukupno 39 kilometara vodnokomunalne infrastrukture značit će rast kvalitete života naših građana. U potpunosti se slažem sa gradonačelnikom da su voda, struja, kanalizacija i ceste nešto o čemu je trebalo pričati prije 30 ili 40 godina, a ne u 2021. godini. Na svu sreću, sada smo u fazi kada to možemo financirati i paralelno se baviti kompleksnijim zadacima, rekao je ministar Tomislav Ćorić.
Nakon predstavljanja projekta, svi sudionici konferencije obišli su gradilište u Gudovcu.