Međunarodni tjedan dojenja obilježava se od 1. do 7. kolovoza, a ove godine pod sloganom „Dojenje – temelj života“. Tim povodom bjelovarsko-bilogorski župan ugostio je u maloj vijećnici Bjelovarsko-bilogorske županije u utorak 31. srpnja dr.med Mariju Čatipović, predsjednicu Koordinacijskog odbora „Bjelovarsko-bilogorska županija prijatelj dojenja“, dr. Mariju Heged, specijalisticu ginekologije i opstetricije, glavnu sestru rodilišta OB Bjelovar Zdenku Mužina, glavnu sestru Doma zdravlja BBŽ Đurđicu Pavičić, voditeljicu Dječjeg odjela OB Bjelovar Ivanku Fehir Radanović, ravnateljicu Ljekarne Bjelovar – ljekarne prijatelja dojenja Katarinu Fehir Šola, te Senku Mariju Ivanušec, stručnu prvostupnicu predškolskog odgoja, Branku Biketa Caktaš, pedagoginju iz DV „Ciciban“, i Danijelu Vusić, direktoricu Radio Terezije.
Predsjednica Koordinacijskog odbora „Bjelovarsko-bilogorska županija prijatelj dojenja“ dr.med Marija Čatipović obratila se uvodno uz zahvale na okupljanju i na potpori Županiji u jedinstvenom nastojanju kroz godine da otvore brojne točke uoči razvijanja nacionalnog programa promicanja dojenja koji će se provoditi tijekom ove i naredne dvije godine.
Župan Damir Bajs je podsjetio kako je Koordinacijski odbor osnovan još 2013. godine a prepoznat je sa svojim programom na državnoj razini. Rezultat toga je da se majkama osvještavaju sve dobrobiti dojenja.
– Naglasio bih da promocija i potpora ide od naših pedijatrica, ali provedena je i kroz ljekarne, sve do dječjih vrtića. Veseli me što je i naša knjižnica u Bjelovaru ušla u promociju, što znači da polako ali sigurno idemo prema tome da se napravi pomak u tom segmentu. Posebice bih se zahvalio predsjednici Koordinacijskog odbora i svima ostalima u odboru i onima koji su ovdje jer su pokazali da ne mora sve krenuti iz metropole već da se i iz manjih sredina trend može proširiti dalje. Nadamo se da će se aktivnosti nastaviti i produbiti, te da ćemo nastaviti povećavati broj majki koje doje svoju djecu jer to je i poanta ovog projekta, poručio je Damir Bajs.
Na temu uključenja Narodne knjižnice Petar Preradović u projekt dr. Čatipović dodala je kako je ponosna što su se nakon Bjelovara u projekt uključile i knjižnice u Daruvaru, Čazmi i Grubišnom Polju postavivši i stoliće za prematanje u svoje objekte, što još primjerice ni u Nizozemskoj kao naprednoj zemlji u ovom segmentu nije zaživjelo. Među daljnjim koracima dr.Čatipović najavljuje nastojanje da se u srednje medicinske škole uvede učenje o dojenju, pri čemu je već pripremljen program i zamisao kako bi to trebalo funkcionirati.
– Uvijek je bitno ponovo naglasiti prednosti dojenja. Naime, govori se da bi se uvođenjem dojenja do željene razine u svijetu spriječilo oko 800.000 smrti dojenčadi i 20.000 smrti majki. To je značajno i za zdravlje majke i djeteta. Ne postoji nijedan pripravak koji se iz dana u dan može mijenjati kao majčino mlijeko. Ono je različito od majke do majke i ovisi o brojnim faktorima i prilagođava se djetetu. Štiti dijete od zaraza, djeca su inteligentnija i postižu bolje rezultate u školi, a na široj razini čak možemo gledati i ekološku prednost jer dojenjem nema potrebe za proizvodnjom mliječnih formula koje zahtijevaju proizvodnju pakiranja, tvornice i i slično. Prednosti za majku su također brojne, od toga da će majka dugoročno biti zdravija, do toga da će dojenje utjecati i na njenu fizičku ljepotu. Ukratko, dugo se baveći ovom temom nisam otkrila nijedan nedostatak dojenja, rekla je dr. Marija Čatipović.
Doktorica je dodala kako je povodom Međunarodnog tjedna dojenja organizirana promocija na bjelovarskom korzu, te je uz današnju tiskovnu konferenciju planirano i snimanje na kojem će majke reći nešto više o svojim iskustvima i mišljenjima o dojenju.
Patronaža ima velik utjecaj na promicanje dojenja
Akciju su prepoznali i doktori i podržali ju, pa je tako rodilište OB Bjelovar dobilo je licencu „Rodilište prijatelj djece“ još 2012. godine, a nastoje uvesti inicijativu UNICEF-a „Rodilište prijatelj majki i djece“. Patronaža ima velik utjecaj na promicanje dojenja s obzirom na trudničke tečajeve i kontakt patronažnih sestara s majkama u ranim fazama dojenja, ponekad čak i u samom rodilištu.
– Važno je pripremiti majke i biti s njima u tim prvim momentima, jer majke su tad podložne sugestijama ali lakše im je uz pomoć stručne osobe. Tijekom prve godine života nastojimo pomagati majkama koliko god možemo i odlazimo prema potrebama toliko dugo kod njih. To je kontinuitet rada, i vrlo je važno doista uvesti to još i u školi, kako je rekla dr.Čatipović, složila se glavna sestra Doma zdravlja BBŽ Đurđica Pavičić.
Nijedan umjetni pripravak nije tako dobar kao majčina hrana
Voditeljica Dječjeg odjela OB Bjelovar dr. Ivanka Fehir Radanović također je potvrdila da su liječnici Opće bolnice Bjelovar od 1979. godine prepoznali važnost dojenja.
__________________________________________________________________
Uloga vrtića je također da osvijesti kod roditelja činjenicu da odlazak u jaslice nije razlog da se odustane od dojenja. Dječji vrtić Cicban uključio se u ovaj verificirani program te nastoje pomoći roditeljima odnosno posebice majkama omogućavajući im da dođu dojiti djecu, odnosno planiraju prihvatljive obroke. Najvažniji cilj je dobrobit djeteta, a dojenje smatraju takvim.
Nacionalni tjedan dojenja održat će se u listopadu. Tim povodom održat će se po treći put i revija Ljepota majčinstva, na kojoj sudjeluju isključivo majke koje prema preporuci UNICEF-a barem šest mjeseci doje svoju djecu.