Opća bolnica Bjelovar pridružila se obilježavanju Međunarodnog dana primalja. Iako se Međunarodnim danom primalja smatra 5. svibanj, bjelovarska bolnica obilježila je ovu prigodu u četvrtak 4. svibnja. Tom prigodom Odjel za ginekologiju i opstetriciju organizirao je u prostorijama odjela predavanje „Povijest primaljstva bjelovarskog kraja“, a od 12 do 15 sati održano je i informiranje trudnica, budućih majki i svih zainteresiranih za „Dan otvorenih vrata rodilišta“.
– Iako povijest primaljstva u ovom kraju seže u razdoblje prije 200 godina, pratimo ga od 1979. godine kada je otvoren ovaj naš odjel, odnosno nova bolnica. Prva generacija bjelovarskih primalja je na ovaj odjel došla raditi 1980. godine, a nažalost posljednja generacija primalja iz Medicinske škole Bjelovar je izašla pred 10 godina. Primaljski kadar na odjelu je uglavnom stariji od 50 godina. Trebamo mladih kolegica, a bilo bi dobro da mogu doći na odjel dok još imaju od koga učiti – rekla je prvostupnica primaljstva i predavačica Zdenka Mužina.
Napomenula je i kako je primaljski posao izuzetno odgovoran, i da je vrlo tanka granica između fiziologije i patologije. Zbog toga je potreba dug period da primalja stekne potrebne vještine kako bi mogla kvalitetno obavljati svoj posao. Pojedini komplicirani slučajevi događaju se možda jednom u pet godina ali primalje moraju biti spremne i obučene i za njih. Zajedno s roditeljima dijele osjećaje pa je isto tako najljepši osjećaj čuti prvi plač djeteta, a jednako je teško kao i roditeljima kad se dogode neke komplikacije ma kako rijetke one bile.
Uz predavanje o primaljstvu održan je i Dan otvorenih vrata rodilišta, dostupan cijeloj javnosti.
– S kolegicama iz patronaže i našim osobljem pokazali smo ono što radimo, sa zainteresiranima smo obišli rodilište i rađaonu da ih upoznamo s prostorom i sa osobljem – dodala je Zdenka Mužina, rekavši kako je interes bio velik i uz samo upoznavanje s posjetiteljima su razgovarali o savjetima vezanim uz porod.
Sličan program prolaze i sve trudnice koje polaze trudnički tečaj. One također mogu uz savjete i pripremu obići i sam prostor gdje će po prvi puta ugledati svoje dijete. Tečaj za trudnice održava se jednom mjesečno pod vodstvom Doma zdravlja, odnosno patronažne sestre s kojima odjel njeguje jako dobru suradnju.