Na Dječjem odjelu Narodne knjižnice “Petar Preradović” se na Međunarodni dan dječje knjige, 2. travnja, održao Susret najčitatelja Dječjeg odjela u 2018. i proglašenje dobitnika nagrada najuspješnijih sudionika „Čituljkovog čitateljskog izazova“. Gošća susreta bila je književnica Ivanka Ferenčić Martinčić.
– Međunarodni dan dječje knjige obilježava se na ovaj datum jer je to rođendan velikog bajkopisca Hansa Christiana Andersena. Mi ga obilježavamo već godinama, ali po prvi puta smo sada uveli Susret najčitatelja, a iskoristit ćemo i prigodu da dodijelimo nagrade za sudionike „Čituljkovog čitateljskog izazova“ koji smo raspisali preko zime. U Čituljkovom izazovu tijekom tri mjeseca pročitano je puno knjiga, jedna djevojčica pročitala je čak 87 knjiga. Ima tu i enciklopedija ali i to je u skladu s pravilima. Inače je prosjek od 15 do 30 knjiga po djetetu tijekom tog vremena. Zadovoljni smo s odazivom. U izbor najčitatelja je pak ušlo dvadeset korisnika prema računalnom programu s najviše posuđivanja, objasnila je Vjeruška Štivić.
Najzanimljivije knjige su popularni serijali, Gregov dnevnik, Grozni Grga, Tom Gates. U „ČItuljkovom čitateljskom izazovu“ pobijedila je Martina Kosar s preko 80 naslova, a slijede ju Lorena Pintarić i Petra Dvoraček. Oni će dobiti besplatnu godišnju članarinu u knjižnici. U kategoriju od 10 do 20 knjiga čitatelji su za nagradu dobili knjigu.
Svečanost je uveličala književnica Ivanka Ferenčić Martinčić, ravnateljica knjižnice u Virju. Dosad ima objavljene dvije knjige za mlađu školsku dob, te nekoliko slikovnica za predškolsku dob. Zabavan i veseo susret upotpunila je svojom vedrom naravi. Objasnivši kako je zabluda da knjižničari puno rade s knjigama rekla je kako je upravo zbog činjenice da na poslu sve manje radi s knjigama odlučila počet pisati.
– Kad ti se knjige jednom uvuku pod kožu onda ipak postanu dio tebe, i ne moći raditi s njima je meni bilo jako teško. Sve to izrodilo je pisanjem knjige. Srećom brzo sam našla nakladnika. Bilo je malo knjiga za čitače početnike, a kamoli onih napisanih od hrvatskih autora. Knjiga je dobro dočekana te je uskoro uslijedio nastavak. Ovakve prigode su opet prilika da se radi s knjigom i s djecom koja su vječni pogonski element za pisanje novih priča i novih sadržaja. Inače sam veliki fan znanstvene fantastike i fantasy-a, pa su i moje priče pomalo takve, a to je logično povezati s djecom jer oni još uvijek žive u tom svijetu. Njima su zmajevi, vitezovi, čarobnjaci i svemirci fah, to je njihova domena, a ja se samo malo priključim, rekla je Ivanka Ferenčić Martinčić te rekla kako je najbolja smjernica osjećaj kad vidiš da ti nešto fali u svakodnevnom radu od tekstova, pa to kreneš stvarati.
U doba kada je sve više okrenuto digitalnim sadržajima jasno je da je situacija u knjižnicama i po pitanju čitanja sve gora. Kao ravnateljica knjižnice, i književnica, i sama Ivanka Ferenčić Martinčić govori kako neke od tih stvari neće priznati nitko iz struke ali su bjelodane. S djecom je danas sve teže raditi, koncentracija im je sve slabija, i imaju sve manje mašte. Mišljenje je kako se time gubi punina igra i doživljaja djetinjstva. Čitanje je zadnji bastion, zadnja linija obrane djetinjstva. Stoga je i dio međunarodne poruke uz Dan dječje knjige slijedeći:
Čini se kako knjiga ima nevjerojatnu sposobnost – može nas usporiti, dati nam da predahnemo! Čim otvorite knjigu i uronite u njezine mirne dubine, više se nećete bojati uzburkanosti i prebrzog promicanja. Odjednom ćete vjerovati da ne morate letjeti poput šišmiša kako biste hitno obavili neke „važne“ posle. … Knjige nam pomažu da ne žurimo, uče nas zapažanju, pozivaju nas i čak prisiljavaju da sjednemo na trenutak. … Onaj tko uživa čitajući – bilo da je dijete ili odrasla osoba – puno je interesantnija osoba od onog koji ne mari za knjige, koji se utrkuje sa satovima a nikad nema vremena sjesti, onog koji propušta vidjeti što ga okružuje.