Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama svake se godine obilježava 25. studenog u cilju podizanja svijesti o ovom velikom društvenom problemu. Postoje razni oblici nasilja nad ženama, uključujući tjelesno, psihičko, spolno i ekonomsko nasilje. Procjenjuje se da svaka treća žena u svijetu trpi neki oblik nasilja i to najčešće od osobe iz svoje najbliže okoline, u većini slučajeva svog partnera. O problemu nasilja nad ženama treba javno govoriti, a društvo i institucije koje se bave ovim problemom treba potaknuti na međusobnu bolju suradnju i aktivnosti kako bi svima osigurali život bez nasilja i diskriminacije. Također, mladima je važno osigurati edukaciju i njihovo aktivno sudjelovanje, ponuditi sustave podrške i sigurna mjesta za bolje razumijevanje sebe i razvoj kvalitetnih odnosa s drugima, posebice kroz preventivne programe u školama u čemu ključnu ulogu imaju nastavnici.
Posebno sada, u vrijeme epidemije uzrokovane virusom COVID-19, osobe u bračnim i partnerskim zajednicama provode više vremena u svojim domovima, što potencijalno u nefunkcionalnim odnosima može rezultirati nasilnim ponašanjem. Uvođenje niza promjena u našim svakodnevnim životima povećava rizik od eskalacije nasilja u situacijama narušene obiteljske dinamike i to posebice prema ranjivim članovima obitelji kao što su djeca, osobe starije životne dobi i osobe s invaliditetom.
Statistički podaci pokazuju da je u prvih deset mjeseci 2020. godine zabilježeno 14,85 posto manji broj počinitelja prekršaja iz članka 10. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, odnosno ukupno 7 024 počinitelja, što je za 1 225 počinitelja manje u odnosu na isto razdoblje 2019. godine. U prvih deset mjeseci ove godine evidentirano je i procesuirano 1 308 kaznenih djela nasilja u obitelji, što je za 46,1 % više u odnosu na isto razdoblje prethodne godine kada je zabilježeno 895 kaznenih djela. Tijekom ove godine ubijeno je 16 žena od kojih su sedmero žena usmrtili njihovi intimni partneri.
Policijska uprava bjelovarsko – bilogorska je u prvih deset mjeseci ove godine evidentirala 26 kaznenih djela nasilja u obitelji u kojima je 25 oštećenih osoba ženskog spola, od čega je 16 žena u svojstvu supruge ili izvanbračne supruge.
U istom razdoblju zabilježeno je 177 prekršaja po Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji počinjenih od strane ukupno 202 počinitelja, od čega su 166 osobe muškog spola, a 36 osobe ženskog spola.
Sklonište za žrtve obiteljskog nasilja na području Bjelovarsko – bilogorske županije djeluje od 2007. godine i jedino je na ovom području.
– Tijekom cijele godine popunjavamo kapacitete Sigurne kuće. Nažalost, statistika nije dobra, no mi smo zadovoljni što ženama u takvim situacijama možemo pružiti smještaj, pomoć i najpotrebnije stvari. Uz pomoć resornog ministarstva i lokalnih institucija, a sada i političkih stranaka te raznih udruga, možemo jako dobro raditi, djelovati i na vrijeme reagirati. Ovakve inicijative nam puno znače i olakšavaju nam rad. Vjerujem da ćemo u budućnosti raditi još kvalitetnije i bolje, jer nam je cilj ženama sa djecom omogućiti sigurnost i normalni život, što smo uspjeli ove godine kroz projekt u partnerstvu s Gradom Bjelovarom, a vezano je za adaptaciju skloništa, rekla je Iskrica Strčić, voditeljica Sigurne kuće te dodala da trenutno imaju maksimalni broj korisnika, njih 16 koliko mogu i primiti, od toga 11-ero djece i pet žena.
Upravo na današnji dan krenula je globalna kampanja pod nazivom „16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama“, koja završava 10. prosinca, upravo na Međunarodni dan ljudskih prava čime se ističe da je nasilje prema ženama grubo kršenje temeljnih ljudskih prava.
Sa ciljem senzibilizacije građana o važnosti nulte tolerancije prema nasilju nad ženama, uz podršku Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova i drugih partnera koji su se aktivno uključili u projekt „Lily“, Ministarstvo unutarnjih poslova izradilo je novi spot primarno usmjeren na senzibilizaciju osoba muškoga spola „Ti to možeš!“.
Ovim se spotom sve osobe muškog spola pozivaju na preuzimanje uloge muškarca koji uvažava suprotni spol, zagovara ravnopravnost te ne koristi nasilno ponašanje kako bi zadobio ičije poštovanje.