Od 16. do 19. ožujka u Termama Tuhelj održana je jubilarna 10. smotra „Dani E-medice 2017.“ na kojoj je kao i svaki puta do sada sudjelovala Medicinska škola Bjelovar.
Projekt „E-medica“ predstavlja virtualnu zajednicu zdravstvenih škola Republike Hrvatske, a temelji se na izradi edukativnog portala svih zdravstvenih škola RH. Već nekoliko godina projekt je međunarodnog karaktera jer su se uključile i zdravstvene škole iz Slovenije, Makedonije, Srbije i BiH.
Cilj projekta je povezivanje škola, razmjena stečenih znanja i iskustava u strukovnom obrazovanju, podizanje kvalitete općeg nastavnog procesa i međusobnog upoznavanja te promoviranje uporabe novih IK tehnologija u školama, kako za učenike, tako i za nastavnike.
Budući da su učenici u središtu interesa, oni samostalno prezentiraju svoje radove, projekte na Smotri. To su zajednički učenički radovi koji su nastali u protekloj školskoj godini zahvaljujući međusobnoj suradnji različitih škola iz Hrvatske i inozemstva. Teme se temelje na zdravstvenom obrazovanju, a odabirali su ih isključivo učenici.
Na jubilarnoj 10. smotri sudjelovalo je 26 zdravstvenih škola iz Republike Hrvatske i 8 partnerskih škola, koje nisu zdravstvene. Sudjelovale su i sve zdravstvene škole iz Slovenije (Maribor, Ljubljana, Celje, Novo Mesto i Postojna) i Srbije (Beograd, Sremska Mitrovica i Kikinda), Zdravstvena škola iz Skopja u Makedoniji te dvije zdravstvene škole iz Sarajeva. Oko 260 srednjoškolaca i njihovih mentora predstavilo je tijekom četiri dana druženja 24 zajednička učenička projekta.
Medicinska škola Bjelovar sudjelovala je u sedam projekata, od koji je u dva projekta naša škola bila nositelj projekta.
U projektu „Mračna prošlost duševnih bolnica“ sudjelovali su učenici Luka Pandurević i Matija Majerić u suradnji sa Školom za medicinske sestre Vrapče, SZKŠ Maribor i Srednjom školom Čakovec. Učenici su na zanimljiv način kroz glumu i usmeno izlaganje prezentirali neke od „najmračnijih“ postupaka liječenja duševnih bolesnika u prošlosti. Važno je napomenuti da su u sklopu projekta ostvarene i dvije razmjene pri čemu su učenici razmijenili ideje i dogovorili načine suradnje, ali i posjetili Dom za psihički bolesne odrasle osobe u Bjelovaru i Muzej Psihijatrijske bolnice Vrapče.
U projektu „Tko spasi jedan život, spasio je cijeli svijet“ temeljenom na priči o dr. Jozi Jagodiću učenice Petra Crnković i Tanja Đanić zajedno s dvoje učenika iz Gimnazije Daruvar ispričale su životnu priču dr. Joze Jagodića, poznatog bjelovarskog liječnika i pravednika.
Učenice Marina Tašić i Josipa Tutić bile su izrazito vrijedne ove godine te su sudjelovale u čak četiri projekta: „Proteinska dijeta“, „Utjecaj muzike na mlade“, „Zašto jedemo dok nismo gladni“ i „Kiborgoetika“. U navedenim su projektima surađivale s učenicima Srednje škole Koprivnica, Srednje škole Viktorovac Sisak, Medicinske škole Varaždin i Medicinske škole Ante Kuzmanića iz Zadra.
Kako pravilno disati i pravilnim disanjem pozitivno utjecati na glas i govor podučile su nas učenice Ana-Marija Komljenović i Tamara Kavedžić zajedno s učenicama Medicinske škole Varaždin u projektu pod nazivom „Pravilno disanje – utjecaj na glas i govor“.
Na smotri smo dostojno predstavili naš grad i županiju, upoznali nove ljude i sklopili nova prijateljstva te se vratili kući puni dojmova i sa željom da nastavimo s radom te da sudjelujemo i iduće godine.