U četvrtak 9. prosinca, ispred novoizgrađene zgrade Opće bolnice Bjelovar održana je konferencija za novinare na temu ostvarene financijske pomoći Vlade RH za otplatu kredita podignutih za vrijeme bivšeg župana Damira Bajsa.
Medije su detaljnije o svemu izvijestili Miro Totgergeli, saborski zastupnik HDZ-a, Ivanka Fehir Radanović, liječnica i v.d. ravnateljica Opće bolnice Bjelovar te Marko Marušić, bjelovarsko – bilogorski župan.

– Drago mi je što sam ministra Beroša i Marića te predsjednika Vlade RH, Andreja Plenkovića uspio uvjeriti kako je u rebalansu proračuna za 2021. godinu Opća bolnica Bjelovar neophodna stavka. Ta pomoć se svakako mogla riješiti na drugi način, no smatrao sam da je tu stavku itekako važno smjestiti u proračun. Dakle, podnio sam amandman s kojim smo osigurali 2 milijuna i 55 tisuća kuna, točno onoliko koliko bolnici do kraja godine treba. Još važnija je 2022. godina za koju smo osigurali 17 milijuna 699 tisuća i 174 kune. Taj iznos je bilo nužno osigurati za vraćanje dva anuiteta kredita koji su podignuti za izgradnju nove bolničke zgrade. Korist od ovog amandmana imat će Opća bolnica Bjelovar, svi djelatnici, pacijenti, kao i zdravstveni sustav RH, dok sve ono što oporba radi u Hrvatskom saboru služi isključivo za promociju putem medija. Iz EU fondova smo još 2016. godine dobili 70 milijuna kuna. Dugo se planiralo, projektiralo, gradilo, a nitko se nije sjetio napraviti plan za vraćanje kredita i preseljenje. Takav plan jednostavno ne postoji. Sada ispada da je bolnica izgrađena za 282 milijuna kuna, dok je ugovor sa Radnikom iz Križevaca sklopljen na iznos od 272 milijuna kuna. Da bi se taj ugovor realizirao trebalo je još ugovoriti dodatna projektiranja, projektantski nadzor, nadzor izvođenja radova i slično, što je stajalo dodatnih 10 milijuna kuna. Sve je to platila, odnosno otplaćuje Bjelovarsko – bilogorska županija. Ono što sigurno znam je da smo iz EU fondova imali osigurana sredstva još 2016. godine, samo je bilo potrebno malo posložiti projekt i krenuti u realizaciju. Cijene na tržištu su nakon toga porasle, a postavlja se i pitanje da li nama u Bjelovaru treba 17 tisuća kvadrata nove bolnice, istaknuo je Miro Totgergeli.
O sljedećim koracima, planu opremanja bolnice i preseljenju postojeće više smo doznali od v.d. ravnateljice Opće bolnice Bjelovar.

– Novca za opremanje bolnice nemamo. Dio opreme bi mogli preseliti iz stare bolnice, no dosta toga nam još nedostaje. Prema našoj procjeni, potrebno nam je između 80 i 100 milijuna kuna. Opremanje primjerice samo OHBP-a stajalo bi oko 15 milijuna kuna. Nadam se da ćemo pozitivne odgovore dobiti sa svih strana, jer je zaista neupitno da našim pacijentima treba nova, moderna, sigurnija i potpuno opremljena bolnica. Do sada se napravilo puno toga. Trenutno smo tu gdje jesmo, no vjerujemo u najbolji mogući scenarij. Nije tajna da je Opća bolnica u velikim dugovima, rekla je Ivanka Fehir – Radanović.
Na novinarsko pitanje o mogućem preseljenju COVID pacijenata u novu bolničku zgradu, v.d. ravnateljica odgovara.

– U ovom trenutku COVID situacija je u našoj bolnici stabilna. Što se tiče broja hospitaliziranih pacijenata bilježimo stagnaciju i voljeli bismo da tako i ostane. Nažalost, povećan nam je broj osoba na respiratoru. U slučaju povećanja broja oboljelih kojima je potrebna bolnička skrb, mislimo da je bolje pacijente smjestiti u novu bolnicu, nego u šatore. Na raspolaganju smo imali 20 respiratora i išli smo u nabavu još dodatna dva, jer smo u jednom trenutku imali čak 18 pacijenata priključenih na respirator. Nedostaje nam medicinskih sestara koje su izuzetno angažirane oko COVID pacijenata. Dug prema veledrogerijama je poznata priča, ne samo u slučaju naše bolnice, nego i cijele države. Dug iznosi oko 22 milijuna kuna, a problemi se rješavaju posebno prema svakoj firmi. Sve bolnice su u istoj situaciji, dodala je ravnateljica.
Da situacija po pitanju preseljenja i opremanja nove zgrade Opće bolnice Bjelovar nije dobra, potvrdio je i sam bjelovarsko – bilogorski župan.

– Jedno od naših izbornih obećanja smo ispunili i osigurali sredstva za otplatu kredita za izgradnju nove bolnice u Bjelovaru, čime je spriječen kolaps kompletnog zdravstvenog sustava u županiji. Samovolja i nesposobnost bivšeg župana dovela nas je u ovakav položaj. Uvijek ističem kako je moja zadaća boriti se za našu županiju i sve njezine stanovnike. Sada smo suočeni sa nekim drugim problemima, no vjerujem da ćemo i za opremanje bolnice uspjeti pronaći pozitivno rješenje. Mi smo sve te probleme dobili u nasljedstvo od prošle županijske vlasti. Idemo korak po korak. Ništa ne možemo brzo i preko noći. Zašto nisu osiguranja sredstva za opremanje bolnice, morate pitati mog prethodnika. Od ničega ne bježimo, nalazimo se u jedno teškoj situaciji, koju ćemo sasvim sigurno uspjeti riješiti. Upravo nam je pandemija koronavirusa pokazala koliko je važno imati zdravstveni sustav koji čvrsto stoji na nogama. U preseljenje i opremanje ćemo ići dio po dio. Ne želim govoriti o točnim rokovima i datumima, jer taj podatak ne možemo znati. Samo da krenemo u realizaciju preseljenje postojeće opreme, potrebno nam je oko milijun kuna. To je niz problema koji iskaču iz ormara. Rješavat ćemo dio po dio, poručuje župan Marko Marušić.
