Najpoznatiji hrvatski alpinist, spisatelj, fotograf, redatelj i filmski snimatelj Stipe Božić, gostovao je jučer u Kulturnom i multimedijskom centru Bjelovar, gdje je za sve ljubitelje avanturističkih priča i doživljaja održao putopisno predavanje za pamćenje.
Božić je ovom prilikom bjelovarskoj publici predstavio uspone na najviše vrhove svijeta, dok je u fokusu priče bio uspon na Mount Everest 1979. i 1989. godine. Naš veliki pustolov i avanturist na svojim je putovanjima snimio mnoštvo fotografija i video uradaka, a autor je i mnogobrojnih novinskih članaka te pet knjiga. Pored navedenog, režirao je više od 80 dokumentarnih filmova koji su u sklopu putopisnih serija prikazani na HRT-u.
Organizator predavanja bila je Narodna knjižnica “Petar Preradović” u suradnji s Kulturnim i multimedijskim centrom.
– Ovo je moj treći posjet Bjelovaru i veliko mi je zadovoljstvo što sam se ponovno mogao družiti s Bjelovarčanima. Današnje predavanje bezecirao sam na svojoj trećoj knjizi “San o Everestu”, a naravno da je više riječi bilo i o prijašnjim izdanjima. Zapravo, prikazao sam svoj cjelokupni alpinistički i publicistički rad. Vjerujem da su posjetitelji zaista uživali u tim neobičnim, nesvakidašnjim pričama. Pod Himalaje odlazim skoro svake godine. Slijedeći odlazak planiram za svibanj, kada tamo vodim nekoliko planinarskih grupa. Također, u planu za ovu godinu su i Antarktik, planinski vrh Denali i još nekoliko destinacija. Slobodnog vremena ne nedostaje, već je potrebna dobra organizacija, rekao je Stipe Božić.
Ljudima je proteklo pandemijsko vrijeme bilo idealno za upoznavanje s alpinizmom, planinarenjem i boravkom u prirodi. Iako je najveći dio života okružen planinama i njezinim vrhovima, Božić kaže kako ga taj segment uvijek iznova fascinira.
– Planina posjeduje osobnost i doživljavam ju kao živo biće. U svim religijama, mitovima i kulturama planina ima posebno značenje. Na nekim planinama sam bio više puta i svako putovanje je bilo skroz drugačije. Planinarenje je za mene način života, baš kao kada se netko cijeli život bavi nekom vrstom sporta. Čovjek jednostavno ima potrebu nadmetati se, ponekad s prirodom, ponekad sa samim sobom. To je kontinuitet života. U današnje vrijeme svjedočimo dinamičnom razvoju tehnike, opreme i svega potrebnog, dok planine uvijek ostaju iste, pojašnjava Božić.
Iako publika u velikom dijelu posjeduje određena znanja o planinama i zahtjevnosti uspona, pitanja nikada ne nedostaje. Organizacija puta, uloga Šerpi, obavljanje svakodnevne higijene, pripremanje obroka, spavanje na niskim temperaturama, sporazumijevanje i prikrivene opasnosti samo si dio onoga što gledatelje iz predavanje u predavanje interesira.
– Za mene nema veće sreće nego se veseliti tuđoj sreći, ostvarenju snova i postizanju ciljeva, stoga kolegama nastojim uvijek biti na raspolaganju i savjetovati ih prilikom odlaska na planinu i osvajanja vrhova. U današnje vrijeme je to možda nelogično, no za mene je to sasvim normalno. Komercijalni odlazak na Mount Everest stoji najmanje 50 tisuća eura, u što je uključen tamošnji boravak, pomoć Šerpi, kompletna oprema i aparatura, hrana, kisik i sve ostalo. Iznos se čini velikim, ali ne biste vjerovali u kojoj su mjeri naši ljudi spremni platiti takvu ili sličnu životnu avanturu, otkriva Stipe Božić.