Nakon nekoliko održanih sastanaka s ravnateljima bjelovarskih osnovnih škola, kojima je Grad Bjelovar osnivač, na inicijativu upravo ravnatelja te školskih kuhara, usuglašeno je povećanje cijene školskog obroka na devet kuna.
Razlog povećanju cijene je veliko povećanje cijena namirnica, radi čega je nemoguće, kažu u školama, djeci ponuditi zdrav i cjelovit obrok za samo šest kuna, koliko je iznosio do sada.
Kako bi obroci bili što bolji, angažirana je i nutricionistica, a Grad Bjelovar je najavio učestale i nenajavljene kontrole u kuhinjama. Sukladno tome, zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić sa suradnicima i svim ravnateljima osnovnih škola, posjetio je I. OŠ u Bjelovaru u četvrtak, 16. rujna 2021.
Zajednički su obišli kuhinju, vidjeli kako se pripremaju obroci te najavili daljnje planove vezane uz prehranu bjelovarskih osnovnoškolaca.

– Poduzeli smo apsolutno sve mjere kako bi naša djeca jela što kvalitetnije obroke, u najvećem dijelu napravljene od domaće lokalne hrane. Jedan od glavnih segmenta na koje je Grad Bjelovar fokusiran upravo je prehrana djece u školama. Školska kuhinja nije poskupila od 2008. godine, dakle čak 13 godina. Svjestan sam da podizanje cijena nije nikada popularna odluka, no zalažemo se da djeca jedu kvalitetnije. Svi govorimo o razvoju poljoprivrede, domaćim proizvođačima, lokalnom i domaćem. Primjerice, danas je u I. OŠ na jelovniku saft sa tjesteninom sa mesom iz jedne lokalne mesnice, salatom i namirnicama iz domaćeg uzgoja i mislim da je to sasvim u redu. Svi jelovnici su objavljeni, tako da su dostupni javnosti. Jasno da će se nekim danima nuditi i pašteta, neki namaz i slično, jer budimo iskreni i doma se ponekad pojede takva vrsta hrane. Ukoliko roditelji imaju određene primjedbe, pozivam ih da mi se osobno jave, poručio je Igor Brajdić.
I. OŠ Bjelovar je i tijekom prošle školske godine obroke pripremala prema jelovniku sastavljenom od strane bjelovarske nutricionistice.

– Smatram da je prehrana u našoj školi dobra i drago mi je da se konzumiraju domaće namirnice. Nažalost, došlo je do poskupljenja energenata te živežnih namirnica, zbog čega smo se i mi morali prilagoditi cijenom. Prije poskupljenja, cijena mjesečne kuhinje iznosila je oko 120 kuna, a sada 160 kuna. Uspoređujući rujan 2020., ove godine imamo više učenika koji se hrane u školskoj kuhinji, poručuje Martina Supančić, ravnateljica I. OŠ Bjelovar.
Kada je u pitanju povećanje cijena školskih obroka, u bjelovarskoj II. OŠ nisu zabilježene pritužbe od strane roditelja. Interes za kuhinjom postoji, što dokazuje i povećanje broja učenika, sa 460 na 500.

– Interes je veći u nižim razredima, od prvog do četvrtog, ali isto tako imamo i dosta veliki broj učenika viših razreda. Školska kuhinja se redovito posjećuje i mislim da su zadovoljene sve potrebe. Ukoliko primijetimo da neka vrsta jela baš ne prolazi, u dogovoru s nutricionisticom mijenjamo jelovnik. Djeca nešto manje vole variva, no to nije razlog da ih u kuhinji ne nudimo. Sve naše školarce učimo da su to zdravi obroci, potrebni za njihov rast i razvoj, ističe Ines Kapša, ravnateljica II. OŠ Bjelovar.
Glavna nutricionistica, zadužena za osmišljavanje školskih jelovnika smatra da se oko novog poskupljenja ne treba raditi pretjerana pompa, jer je očito da su roditelji itekako svjesni poskupljenja svega, ne samo obroka u školama.

– Mi na jelovnicima nemamo nikakve ekstra obroke, već su oni osmišljeni u skladu sa nutricionističkim potrebama kod djece. Glavni cilj je ponuditi što kvalitetnije, domaće namirnice, koje su objedinjene u kompletne obroke. Nažalost, nikako ne možemo omogućiti kuhani obrok ponedjeljkom, jer je nedjelja neradni dan i djelatnici kuhinje nemaju dovoljno vremena za pripremu. Varivo se nudi jednom tjedno, dva dana u tjednu se servira meso sa prilogom i salatom, naravno tu su i mliječni obroci, voćni sokovi i voće, a petkom imamo bezmesni obrok na bazi lakto vegetarijanskog menija, zaključuje Margita Zlatić, magistra nutricionizma.
Na području grada Bjelovara, u školskoj kuhinji se ukupno hrani 2 925 djece, od čega se 998 školaraca hrani besplatno putem projekta “Djetinjstvo bez gladi” za koje je sredstva osigurao Grad Bjelovar.