Aktualni sat 10. sjednice Gradskog vijeća Grada Bjelovara započeo je pitanjima vezanim za nedavni incident uzrokovan od strane tvrtke Kronošpan koja je prouzročila onečišćenje zraka na području Bjelovara. Tome su svjedočili mnogi građani koju su putem društvenih mreža, objavljivanjem fotografija i video uradaka prikazali oblake dima i poveću količinu piljevine na svojim automobilima, prozorima i slično.
Prvi o toj temi govorio je gradski vijećnik Igor Crnomarić (HSLS).
– Gradska naselja tih su dana doslovno bila zatrpana piljevinom, što je s punim pravom uznemirilo sve naše građane. Konkretno me zanima da li je Grad Bjelovar nešto poduzeo, kako se takvi incidenti u budućnosti više ne bi ponavljali? Da li se u industrijskoj zoni ili na području cijelog Bjelovara ispituje kakvoća zraka? Brine me da što je Kronošpan već prvog dana zataškao događanja u svom postrojenju, pa se pitam koliko je do sada možda već bilo takvih situacija, a da mi o tome nismo znali ništa. Podržavam rad i proizvodnju, no zdravlje svih nas bi trebalo biti na prvom mjestu, poručio je Crnomarić s čijim se razmišljanjem složio se i zamjenik bjelovarskog gradonačelnika.
– Situacija je bila nedopustiva i tvrdim da se tako nešto nije smjelo dogoditi. U kontaktu smo sa tvrtkom Kronošpan koju smo upozorili na problematiku. Dobili smo odgovor kako se kvar sanira te da se u njihovim pogonima koriste najsuvremeniji filteri trenutno prisutni na tržištu. Vjerujem da su u Kronošpanu itekako shvatili ozbiljnost cijele situacije i nezadovoljstvo građana. Meni osobno su priznali kako su pogriješili jer proizvodnja nije odmah zaustavljena. Grad Bjelovar ne može zatvarati i kontrolirati privatne tvrtke, već su za to zadužene nadležne inspekcije. Prema informacijama koje danas imam, tvrtka je pokrenula proizvodnju, a krajem ovog tjedna im stiže certificirana tvrtka iz Zagreba, koja će kontrolirati proizvodnju. Dobivene nalaze ne moraju dostaviti Gradu Bjelovaru, već inspekciji za zaštitu okoliša, kazao je Igor Brajdić.
Prema zamjenikovim najavama, u sklopu Veleučilišta u Bjelovaru nalazit će se uređaj za mjerenje kvalitete zraka na području grada, dok je posljednjih 15-ak godina jedan takav uređaj bio u nadležnosti Zavoda za javno zdravstvo, ali nažalost više nije u funkciji.
– Naš VUB će u svakom slučaju do listopada osposobiti uređaj, iako on neće imati pravu težinu. Neće biti atestiran iz razloga jer se Veleučilište u Bjelovaru ne bavi proizvodnjom takvih uređaja. Ipak, siguran sam kako će biti dostatan za određene parametre kako bismo imali uvid u postojeću situaciju i dobivali barem neke informacije o kvaliteti zraka u Bjelovaru. Također, u petak ćemo u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo i jednom ovlaštenom tvrtkom u Gradu Bjelovaru održati predavanje o ispitivanju kvalitete zraka. Pravi uređaj za tu svrhu stoji oko 600 do 700 tisuća kuna i u tom smjeru planiramo ići u bližoj budućnosti, dodao je Brajdić.
Situaciju s Kronošpanom je komentirala i vijećnica Danijela Hajdinjak – Prihić, naglašavajući kako nedavni događaji kod većine liječnika izazivaju veliku zabrinutost, što dokazuju i sve češći respiratorni problemi kod građana.
– Potrebu ispitivanja kvalitete zraka sam već spominjala na jednoj od prethodnih sjednica. Gradonačelnik je tada obećao kako će prvi koraci biti učinjeni u suradnji s VUB-om, točnije studentima studije Mehatronike. Nažalost, naši pojedini liječnici vrlo su zabrinuti zbog sve većeg broja oboljelih od kronične opstruktivne bolesti pluća. Iako navedena dijagnoza ne mora direktno biti vezana uz onečišćenje zraka, tu želim podijeliti s vama. Zanima me koje će točno parametre uređaj u Bjelovaru prikazivati, jer na području središnje Hrvatske nije postavljen niti jedan jedini atestirani uređaj koji mjeri kvalitetu zraka, upitala je vijećnica.
O daljnjim planovima govorio je prodekan za nastavu i studente pri Veleučilištu u Bjelovaru.
– Kupili smo senzor koji može mjeriti čestice do 0,3 mikrometra, dakle može vidjeti njihovu koncentraciju i količinu u zraku. Svaki model smo uspostavili zasebno i sada sve moramo staviti u jednu cjelinu. Uređaj će biti informativnog karaktera, no za ozbiljnije i konkretnije podatke potreban nam je pravi, atestirani uređaj, kazao je Zoran Vrhovski.