Glazba i audiovizualni mediji u današnje vrijeme su ključni čimbenici u razvoju gotovo svake mlade osobe. Izuzetno utječu na razvoj identiteta i na pripadnost vršnjačkoj grupi. Međutim, rijetko prenose vrijednosti ravnopravnosti muškaraca i žena te poštivanja raznolikosti u društvu. Stoga je osmišljen projekt Pokreni promjenu! koji provode u partnerstvu CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, udruga BUDEM, Komercijalna i trgovačka škola i Grad Bjelovar.
Cilj projekta je osnaživanje mladih za prevenciju nasilja u partnerskim odnosima i ljudska prava kroz audio-vizualne medije i glazbu, razvoj kompetencija za uspostavu ravnopravnih i kvalitetnih odnosa te stvaranje nulte tolerancije na nasilje. Također, u okviru projekta je u četiri srednje škole; u Bjelovaru, Čazmi i Ivanić Gradu, pokrenuto istraživanje o utjecaju rodnih stereotipa u audiovizualnim medijima i glazbi na stavove i ponašanje mladih. Rezultati istraživanja pokazali su kako je što se glazbenih preferencija tiče, među srednjoškolcima najpopularniji turbo folk. U odnosu na prikaz žena i muškaraca u pjesmama većina mladih primjećuje da se radi o rodno-stereotipnom prikazu, odnosno da su žene prikazane kao seksi i one koje ugađaju muškarcima, dok su muškarci predstavljeni kao moćni i kao zaštitnici žena.
Iako većina adolescenata/ica navodi da nikad nisu doživjeli zlostavljanje, neki od njih navode da su često doživjeli vršnjačko nasilje u obliku širenja glasina u školi, a rijetko ili ponekad elektroničko vršnjačko nasilje (npr. isključenje sa društvenih mreža i širenje glasina na društvenim mrežama). Pokazuje se da je češća situacija da mladi svjedoče zlostavljanju i nasilju u slučajevima vršnjačkog nasilja i nasilja u vezama mladih.
Rodno uvjetovano nasilje je problem s kojim se nastavnice/i svakodnevno susreću u radu s adolescentima/icama. Mišljenje je nastavnica/ka da je fizičko nasilje rijetko, ali da postoji mnogo različitih oblika nasilja koje mladi ne prepoznaju kao nasilje, poput kontroliranja, emocionalnog nasilja, ljubomore, ucjene, seksualnog nasilja. Stav nastavnica/ka je da glazba i audio vizualni mediji mogu, s jedne strane, podržavati rodne stereotipe i rodno-uvjetovano nasilje, ali isto tako glazba može biti učinkovit alat za prevenciju, posebice glazba koja komunicira nenasilje svojim stihovima i porukama.
Projekt “Pokreni promjenu” predstavljen je na konferenciji za medije, u ponedjeljak 26. studenoga u Gradu Bjelovaru. Na konferenciji je prisustvovao i gradonačelnik Dario Hrebak koji je istaknuo:
– Drago mi je da je upravo ovaj projekt na natječaju Ministarstva znanosti i obrazovanja dobio bespovratnih 90 tisuća kuna, što je pokazatelj toga da Grad može zajedno s udrugama civilnog društva ostvarivati određene projekte. Mi smo u ovih godinu i pol dana imali dva projekta, ali smo podršku dali barem sličnih desetak projekata za koje ili očekujemo, ili smo još uvijek u fazi prijavljivanja. Izuzetno mi je bitno podizanje obrazovanja u gradu Bjelovaru, ali i podizanje svijesti o različitim problemima u društvu, rekao je gradonačelnik Hrebak prigodom predstavljanja projekta.
– Bjelovar je grad u kojem CESI već dugi niz godina surađuje sa školama na aktivnostima prevencije nasilja u mladenačkim vezama. Želimo pokazati da nam je važno da mladi kritički sagledaju glazbu koju slušaju, a također je važno da se aktivno uključe na promociju ravnopravnih odnosa i u aktivnosti prevencije nasilja. Zbog toga, osim navedenog istraživanja, trenutno razvijamo obrazovni program koji je namijenjen profesorima i profesoricama, koji će nakon završene edukacije raditi s mladima na osvještavanju, rekla je Sanja Cesar u ime Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje.
Riječ je naime o kurikulumu za edukaciju oko 30 profesora/ca iz četiri srednje škole, koji će biti će osposobljeni za rad koristeći inovativan pristup blizak mladima temeljen na audiovizualnim medijima i glazbi. Raditi će s učenicima/ama u školama, a krajnji rezultat njihovog rada će biti pjesma ili video spot koji će promovirati kvalitetne i ravnopravne odnose između muškaraca i žena.
Stručna suradnica CESI, Nataša Bijelić naglasila je kako već neki nastavnici u svojim prevencijskim programima koriste glazbu kao dosta učinkovit alat.
Ornela Malogorski, u ime Udruge BUDEM kazala je kako Komercijalna i Trgovačka škola Bjelovar te udruga BUDEM već niz godina surađuju s organizacijom CESI.
– Uvijek su nam podrška i poticaj da nastavimo raditi na ovim temama koje su mladima izuzetno zanimljive i bliske i o kojima ne promišljaju dovoljno kritički. Upravo su naše radionice potaknule mlade na promišljanje i na to da sami osmišljavaju različite materijale kako bi potaknuli svoje vršnjake da također promisle o nasilju koje se pojavljuje u vezama. U ovom projektu ćemo nastaviti raditi na tim temama. Radit ćemo i s učenicima i s nastavnicima; osmislili smo program vezan uz ljudska prava koji će se provoditi u srednjim školama, kazala je Malogorski i dodala kako je važno mlade potaknuti na međusobnu interakciju, ali i na interakciju s odraslima. Također je istaknula kako su njihove radionice frontalne, dinamične i aktivne, te da upravo pomoću njih adolescenti svoje stavove dijele s vršnjacima.
Projektne aktivnosti se osim u Hrvatskoj provode u Španjolskoj, Sloveniji, Poljskoj, Grčkoj i na Cipru, a predstavnici mladih i profesorice/i će imati priliku razmjenjivati iskustva na konferenciji koja će se u rujnu održati i Varšavi.
Na konferenciji je istaknuto da se okviru kampanje 16 dana aktivizma protiv nasilja na ženama, od 25.11. do 10.12., provodi kampanja #TeensToo, koja je usmjerena na osvještavanje problema nasilja u partnerskim odnosima koje se događa već u doba adolescencije.
PORUKA MLADIMA
– Pozivamo mlade, ali i sve one koji žele doprijeti prevenciji nasilja u partnerskim odnosima da na društvenim mrežama objave selfi/fotografiju uz hashtag #TeensToo na kojoj će držati jednu od sljedećih izjava:
- 58% mladih doživjelo je neki oblik štetnog/nasilnog ponašanja u partnerskim vezama. #TeensToo
- 17% mladih doživjelo je u više navrata da partner/ica kontrolira i provjerava njihov mobitel. #TeensToo
- 1 od 5 mladih doživljava izrazito ljubomorno ponašanje u vezi1 #TeensToo
- Vaša izjava #TeensToo