Da među mladim Bjelovarčanima postoje osobe koje život i svijet oko sebe promatraju i doživljavaju na pomalo drugačiji način, dokazuje i Antonio Kiselić Ledinsky, konceptualni umjetnik s berlinskom adresom koji u rodnom Bjelovaru tijekom rujna kreće s provedbom projekta “Umjetnička i istraživačka rezidencija”. Na ovaj način Bjelovar će postati sjecište svjetske kulturne razmjene i proizvodnje.
ŠTO JE UMJETNIČKA REZIDENCIJA
Naime, umjetničke rezidencije su prostori i programi koji privlače i okupljaju razne profile umjetnika, istraživača i profesionalaca u kulturi čiji se rad temelji na razvoju vlastitih disciplina, ideja i istraživanja. One su odraz moćnih institucija, bogatih sredina, kao i onih koje u njima prepoznaju važan segment kulturnog i ekonomskog razvitka. Umjetnici i istraživači odabiru specifične programe umjetničkih rezidencija jer im one omogućavaju podršku u stvaranju njihovih umjetničkih radova i eksperimenata, proširuju njihove socijalne i kontakt mreže, no posebice, pružaju im prijeko potreban odmak od ustaljenih formata rada i razmišljanja. Iako globalno postoje različiti modeli i programi umjetničkih rezidencija, ono što im je univerzalno je to da pružaju umjetnicama i istraživačima vrijeme i prostor za kreativni rast, razvoj i učenje.
NAŠ BJELOVAR IMA JAKO PUNO PREDNOSTI
– Ideja za rezidenciju pojavila se prije tri godine, u trenutku kad sam se preselio u Berlin gdje sam upoznao nekoliko hrvatskih umjetnika i umjetnica koji duži niz godina aktivno rade s mladima na različitim područjima. S obzirom da u Bjelovaru posljednjih 15 godina nisam radio ništa, a u međuvremenu sam skupio prilično dosta iskustva iz kulturne produkcije i vlastitih umjetničkih sfera, shvatio sam da u Bjelovaru nedostaje jedan prostor koji bi bio otvoren za međunarodnu suradnju. Naš Bjelovar ima jako puno prednosti. Miran je, siguran, zelen i iz europske perspektive prilično jeftin. Vjerujem da postoji dosta ljudi koji bi željeli posjetiti Bjelovar i u njemu raditi neku vrstu svog umjetničkog rada. Da li je to fotografija, likovna umjetnost, suvremeni ples, ili socijalno istraživanje, svejedno je. Činjenica je da se naš grad ubrzano krenuo razvijati i zbog toga pokrećem osnivanje Umjetničke i istraživačke rezidencije, s ciljem da grad i četvrt u kojoj živim dugoročno pokušamo transformirati. Bjelovar se suočava s raznim problemima, infrastrukturnim, demografskim, ekonomskim i ekološkim, pojašnjava Antonio Kiselić Ledinsky.
MOBILNOST UMJETNIKA KLJUČNA JE ZA OČUVANJE I NAPREDAK
Umjetničke rezidencije sjecišta su svjetskih radnica i radnika u kulturi što je Europska Unija u dokumentu “Priručnik za politike o umjetničkim rezidencijama” iz 2014. te u “Novoj europskoj agendi za kulturu” iz 2018. godine prepoznala, ističući umjetničku mobilnost kao važan alat demokratizacije i pluralnosti, što su osnovne vrijednosti suvremenih demokratskih društava. Mobilnosti umjetnika i kulturnih aktera ne samo unutar europskog kulturnog prostora, već i onog globalnog ključna je za neutraliziranje ostavština totalitarizama te nadilaženja razlika. Dakle, mobilnost kulturnih radnika i umjetnika ključna je za očuvanje i napredak globalnog mira i razoružanja.
BJELOVAR ĆE POSJETITI UMJETNIČKI FOTOGRAF DENIS BUTORAC
Jedan od prvih umjetnika koji će boraviti u Bjelovaru je perspektivni modni i umjetnički fotograf Denis Butorac. U ciklusu od sedam radnih dana, Butorac će istraživati prostor grada i crpiti inspiraciju za nastavak i razvoj vlastitog umjetničkog i istraživačkog projekta “Home sick” koji je do sada izložen u nekoliko hrvatskih i europskih galerija, kao što su Fotogalerije u Beču i Galerija Galženica. Također, Butorac je do sada kreirao editorijale za časopise i modne brendove poput Glorije Glam, 100 posto, H&M, Adidas, Buro 24/7, dok je od strane umjetničke kritike prepoznat kao jedan od vodećih umjetnika svoje generacije osvajajući Dekanovu i Rektorovu nagradu Zagrebačkog Sveučilišta. U 2021. godini dobitnik je novčane potpore i nagrade Marin Viculin koja se dodjeljuje za rad umjetnika s izvanrednim postignućima u području hrvatske fotografije.
– On će na neki način iz našeg prostora i grada upijati inspiraciju za svoj vlastiti umjetnički rad koji će lokalnim ljudima prikazati kako druge osobe percipiraju naš grad. Mogu reći da je glavnina cijele ove priče zapravo mikro istraživanje, jer ćemo od svake osobe koja dolazi u Bjelovar dobiti povratnu informaciju o nama i našem gradu. Nakon trogodišnjeg perioda, vidjet ćemo u kojem smjeru idu Bjelovar i njegovi ljudi. Naravno, postoji mogućnost da ovaj program nije relevantan. U svakom slučaju, pred nama je jedan veliki izazov, odnosno umjetnički, kulturni, socijalni, eksperimentalni, istraživački i edukativan projekt kroz koji ćemo Bjelovaru dati jednu dodatnu vrijednost. Proces je ključan jer je nepredvidiv, nije linearan, ne mora nužno biti zadan, ne slijedi ustaljenu putanju razmišljanja i radnih praksi, čime se potiče razvoj ideja i inovacija. Vjerujem i nadam se da ćemo u cijelom ovom procesu dobiti podršku i od strane društvene zajednice, lokalnih kulturnih i upravljačkih institucija, poručuje Kiselić Ledinsky, umjetnički direktor Umjetničke i istraživačke rezidencije Bjelovar.