Hrvatski zavod za zapošljavanje nedavno je objavio publikaciju “Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja”. Naime, iz publikacije je vidljiva analiza sa 20 područja Republike Hrvatske koja pokazuje koja su to srednjoškolska i visokoškolska zanimanja deficitarna. Također, prikazano je i za koja zanimanja su potrebno povećati kvote, a za koja zanimanja smanjiti broj upisanih i stipendiranih.
Analiza je provedena prije kraja godine, kako bi se dobila jasnija prognoza potreba hrvatskog tržišta za pojedinim zvanjima, čime je izrađena nova preporuka za obrazovnu upisnu politiku. Krajnja ideja je da se kvote i broj stipendiranih usklade s potrebama tržišta rada, odnosno da se smanji strukturna neusklađenost između ponude rada i potražnje za radom. Sve navedeno je jedan od glavnih dugoročnih problema hrvatskog tržišta rada.
Naime, u publikaciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za 2022. godinu stoji kako je analiza i prognoza potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima provedena na osnovi statističkih podataka i relativnih pokazatelja o zapošljavanju nezaposlenih osoba prema obrazovnom programu koji su završile, podataka o nedostatku radnika pojedinih zvanja dobivenih anketom poslodavaca te kvalitativnih dojmova savjetnika stečenih iskustvom posredovanja pri zapošljavanju.
Na temelju relativnog položaja pojedinih zvanja u prethodnom razdoblju napravljena je prognoza njihovog položaja u budućnosti. U obzir su uzeti strategije i planovi gospodarskog razvoja, točnije razvoja pojedinih sektora na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini. Na osnovi prognoziranog položaja pojedinih zvanja na tržištu rada izrađene su preporuke u pogledu povećanja ili smanjenja broja upisanih učenika i studenata u pojedine obrazovne programe. Pri tome su u obzir uzeti i podaci o broju već upisanih učenika i studenata u pojedine obrazovne programe te promjene upisnih kvota za srednje škole i visoka učilišta tijekom protekle godine. U navedenom dokumentu, analize, prognoze i preporuke izrađene su na razini lokalnih tržišta rada kako su ih odredile područne službe i uredi Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, dok su lokalna tržišta rada uglavnom županije, no mogu biti i dijelovi županija, kao i pojedinačni gradovi ili općine.
BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA
Gledajući Bjelovarsko – bilogorsku županiju, u području obrazovnog programa u kojima je potrebno povećati broj upisanih i stipendiranih učenika ili studenata nalaze se dvogodišnji ili trogodišnji srednjoškolski programi za zanimanje zidar, tesar, bravar, vozač motornih vozila, zavarivač, elektroinstalater, automehaničar, fasader, keramičar oblagač, vodoinstalater, stolar, konobar, limar, autolaker, autolimar, autoelektričar, CNC operater, strojobravar, soboslikar i pekar.
U područje četverogodišnjeg srednjoškolskog programa svrstani su računalni tehničar u strojarstvu i medicinska sestra opće njege, dok se stručni studij odnosi na predškolski odgoj, sestrinstvo, mehatroniku, građevinarstvo i računarstvo.
NEMA POSLA ZA FIZIOTERAPEUTE I EKONOMISTE
Obrazovni programi u kojima je potrebno smanjiti broj upisanih i stipendiranih su stručni studij fizioterapije i sveučilišni studij poslovne ekonomije i ekonomije.
ZAGREB I ZAGREBAČKA ŽUPANIJA
Kada govorimo o Zagrebu i Zagrebačkoj županiji za dvogodišnje ili trogodišnje škole, Hrvatski zavod za zapošljavanje preporučuje da se za upise u 2022. godini povećaju kvote i stipendije za tesare, armirače, fasadere, mesare, elektroinstalatere, CNC operatere, vodoinstalatere, kuhare, konobare, kozmetičare, frizere, dimnjačare, slastičare i mnoga druga zanimanja. Na tom području, a kada su u pitanju četverogodišnje škole, treba upisivati više medicinskih sestara i tehničara, dentalnih asistenata, zdravstveno – laboratorijskih tehničara te primalja – asistenata.
Na studijima na području Zagreba, preporuka je povećati kvote za studije sestrinstva i medicinsko – laboratorijskih tehničara, kao i upisivati više studenata na medicinu, strojarstvo, nastavničke smjerove matematike, fizike, kemije, biologije. Također, preporučuje se upisivati više studenata na studije logopedije, farmacije, računarstva, rehabilitacije, germanistike i ranog i predškolskog odgoja.
Kada se promatra višak kadra sa srednjom stručnom spremom, na području Zagreba i Zagrebačke županije suficitarna zanimanja (nema posla) su ekonomisti, web dizajneri, poslovni tajnici, upravni referenti, veterinarski tehničari i modni tehničari.
Na visokoškolskoj razini potrebno je smanjiti kvote na studijima javne uprave, fizioterapije, poslovne ekonomije, izobrazbe trenera, dizajna, politologije, novinarstva, sociologije, nekih smjerova tekstilne tehnologije, agroekologije te urbanog šumarstva, kineziologije i ekonomije.
Foto: arhiva-bjelovar.info