– Izradit ćemo strategiju razvoja poduzetništva, s jasnim programom i akcijskim planom, a smanjenjem parafiskalnih nameta poput komunalne naknade, komunalnog doprinosa i spomeničke rente, rasteretiti poduzetnike. Kada odredimo smjer razvoja, sektore od posebnog interesa za grad potpuno ćemo osloboditi plaćanja parafiskalnih nameta, poručila je kandidatkinja Centra za gradonačelnicu Bjelovara.
Bjelovar može značajno poboljšati konkurentnost
Rasterećenje poduzetnika, razvoj poduzetničke infrastrukture, poticanje zapošljavanja i pokretanja start-up tvrtki te značajno poboljšanje rada gradske administracije, potezi su uz koje Bjelovar može doživjeti značajan ekonomski rast i poboljšati konkurentnost.
Poručila je to kandidatkinja Centra za gradonačelnicu Bjelovara Danijela Hajdinjak Prihić, predstavljajući program za poduzetništvo uoči lokalnih izbora. „Izradit ćemo strategiju razvoja poduzetništva, s jasnim provedbenim programom i akcijskim planom, a poduzetnike namjeravamo rasteretiti smanjenjem parafiskalnih nameta poput komunalne naknade, komunalnog doprinosa i spomeničke rente. Kada odredimo smjer razvoja, sektore od posebnog interesa za grad potpuno ćemo osloboditi plaćanja parafiskalnih nameta, najavila je kandidatkinja Centra.
– Govoreći o unaprjeđenju infrastrukture, istaknula je važnost uspostave i izgradnje nove poslovne zone, kao i zasebnih sektorskih poduzetničkih inkubatora. „Najveća prednost start-up inkubatora je stvaranje mentorske mreže za savjetovanje i edukaciju svih zainteresiranih za pokretanje privatnog biznisa. U start-up inkubatoru mogli bi dobiti sve informacije o pokretanju posla. Takav program bio bi financiran od strane grada i nakon dvije godine dobili bismo uvid u najzastupljenije djelatnosti, za koje bi onda stvarali i specijalizirane poduzetničke programe, rekla je Hajdinjak Prihić, dodajući da Centar prepoznaje i važnost digitalnih nomada.
– Kada je riječ do poticanju start-up i scale-up tvrtki, naglasila je da postojeće potpore nisu dovoljno razrađene pa je nužno uvesti novu, sveoubuhvatnu poticajnu shemu te uspostaviti potpore za samozapošljavanje i pokretanje poduzeća koje nadopunjuju postojeće državne mjere. „Uz postojeće natječaje, uspostavili bismo i godišnji natječaj grada za mlade poduzetnike i njihove ideje. Vidimo potencijal u digitalizaciji poslovanja i izvozno orijentirane marketinške aktivnosti. Program postojećih poduzetničkih kredita sa sufinanciranjem kamatne stope treba proširiti i povećati opseg sufinanciranja, kazala je Hajdinjak Prihić. Najavila je i osnivanje Fonda za dioničarstvo, kojim bi Grad u poduzećima iz sektora visoke tehnologije, kreativne industrije i sektorima s inovativnim poslovnim idejama postao dioničar.
– Uz postojeće državne mjere, subvencionirali bi otvaranje novih radnih mjesta u trajanju od 12 mjeseci, s 3000 kn mjesečno, s tim da navedeni iznos ne prelazi 50 posto bruto iznosa dvije plaće, a ako se zapošljavaju osobe mlađe od 30 godina, trajanje se produžuje na 24 mjeseca. Poduzetnicima je potrebno sufinancirati vlastiti udio u troškovima provedbe EU projekata koji dovode do novog zapošljavanja, i to do 10 posto vlastitog udjela, a maksimalno do 100 tisuća“, istaknula je. Prema programu Centra, kako je naglasila, gradska administracija postat će pouzdan partner postojećim i budućim poduzetnicima, kroz transformaciju i digitalizaciju procesa, uz dodatnu edukaciju zaposlenika za nova radna mjesta.