U sklopu 12. tjedna psihologije u Hrvatskoj socijalni pedagog i diplomirani defektolog Dubravko Šokčević održao je na Studijskom odjelu Narodne knjižnice Petar Preradović u ponedjeljak, 18. veljače predavanje pod nazivom „Kako tinejdžerima postaviti granice i pritom sačuvati živce“.
Cilj održavanja tjedna psihologije je približiti psihologiju široj zajednici, kroz aktualna pitanja. Neka od pitanja kojih se Šokčević dotaknuo u predavanja bila su što uopće znači postaviti granice, koja je formula dobrog odgoja, te kako uopće funkcionira tinejdžerski mozak. Počevši od primjera sebe kao tinejdžera objasnio je kako je to njega formiralo kao ličnost i kako ga je to natjeralo da se bavi ovim pitanjima.
– Počeo sam raditi ’98. godine i najviše sam se bavio djecom koja su dolazila iz obitelji koja su takozvana „socijala“ koje su obilježila neke patologije. Dvadeset godina kasnije situacija se u potpunosti promijenila i danas većinom radimo s djecom izvrsnih sposobnosti iz dobrostojećih obitelji, koja dobro znaju svoja prava. I odmah da vam kažem, s njima nije lako raditi, rekao je uvodno Dubravko Šokčević.
Počevši od problematičnog odgoja, navodi kako su to upravo prezaštićeni, razmaženi odgoj. Granice je moguće postaviti i potrebno ih je postaviti. Biološki sat puberteta i adolescencije su pomaknute i sve više razmaknute, a brojne su teorije zašto je tako. Upravo stoga granice jesu tako bitne, napominje Šokčević.
– Tinejdžerski mozak nije zapravo potpuno funkcionalan, ali tinejdžeri su itekako su sposobni donositi razumne odluke. Njihov mozak se razlikuje od mozga odrasle osobe, utoliko što se prefrontalni korteks koji je zadužen za razum najkasnije u potpunosti razvija. U mozgu su dominantni sustavi za nagrađivanje, a amigdala koja je zadužena za emocije i empatiju jednostavno ne funkcionira, i to je razlog zbog kojeg ne možemo od njih preko emocija izvući da promjene ponašanje, i zato su skloniji lošijoj procjeni i burnim reakcijama, objasnio je Šokčević.
Na relativno humorističan način, uspoređujući spojeve u mozgu kao neizolirane električne žice u tom razdoblju razvoja, Šokčević je rezimirao zašto je stoga potrebno promijeniti pristup a ne pokušati promijeniti tinejdžera. Do kraja predavanja osvrnuo se i na oružja koja koriste tinejdžeri za masovno ometanje roditelja, što učiniti kada ne znate što biste učinili, kako da njihovi problemi ne postanu i problemi roditelja, i što na kraju treba učiniti kako biste bili dobar roditelj svom tinejdžeru.
Predavanje najavljeno za četvrtak, 21. veljače OTKAZANO zbog bolesti predavačice.
Bjelovarsku publiku očekuje još jedno zanimljivo predavanje u četvrtak 21. veljače. Studijski odjel ugostit će magistru psihologije Ivanu Mihotić koja će održati predavanje pod nazivom „Psihološke igre. Znate li pravila?“, u sklopu kojeg će nazočni moći čuti više o tome kako je moguće komunicirati iz različitih ego stanja, kada ulazimo u psihološke igre, koje uloge pritom igramo i možemo li uopće pobijediti u psihološkoj igri.