Ljetni period, osim što donosi obilje sunca, visokih temperatura i kupanja, sa sobom dovede i mrske komarce koji nam nerijetko poremete svakodnevicu. S obzirom da je u proteklom periodu bilo poprilično puno kiše, za očekivati je da ćemo vrlo brzo imati pune ruke posla. Trebamo li se oboružati raznim kremama, sprejevima i uljima koji nas čuvaju od uboda, saznali smo od sanitarnog inženjera Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko – bilogorske županije.
KADA SU KOMARCI NAJVIŠE AKTIVNI?
– Komarci se legu u stajaćim vodama na dubini od oko jednog metra. U ribnjacima ih nema, jer ribe pojedu jajašca i ličinke. Kod nas postoji 50-ak vrsta komaraca i prisutni su od ranog proljeća, pa do kasne jeseni. U Hrvatskoj komarci više nisu napasnici, već prijenosnici zaraznih bolesti. Kod komarca imamo četiri faze razvoja, jaje, ličinku, kukuljicu i ta se prva tri stadija odvijaju u vodi. Razvoj do komarca traje nekoliko tjedana i on ovisi o temperaturi vode. Ženka snese od 150 do 400 jajašaca. Najveća aktivnost komarca je u sumrak ili rano ujutro. Komarci koji su napasnici bivaju aktivni tijekom cijelog dana i tu se radi o tigrastom komarcu, pojašnjava Vedran Trupac.
KAKO KOMARCI PRONALAZE SVOJE ŽRTVE?
Ovom prilikom smo saznali i na koji način komarac pronalazi svoje žrtve.
– Komarcu je potreban krvni obrok, isključivo za polaganje jajašaca, tako da bodu samo ženski komarci. Prilikom uboda ispuštaju sadržaj koji sprječava zgrušavanje krvi zbog čega dolazi do iritirajućeg svrbeža. Komarce privlači ugljikov dioksid kojeg ljudi izdišu, a osim ljudi, bodu i životinje. Zanimljivo je što neki komarci ubodu samo jednom, dok neke vrste istu žrtvu ubodu i više puta, kaže sanitarni inženjer.
KRAJ SEZONE KOMARACA
Kraj sezone komaraca je kada noćna temperatura padne ispod 15 Celzijevih stupnjeva, a zato što još uvijek noćna temperatura nije prešla preko te vrijednosti, za sad i nema neke veće najezde.
– Životni vijek ovisi o spolu komarca, pa tako mužjaci žive najduže do sedam dana, a ženke dva do tri tjedna. Također, komarci mogu prezimiti, neki u odraslom stadiju, a neki u stadiju ličinke. Fizikalne mjere za suzbijanje su najbolje. To su uklanjanje izvora gdje se nakuplja voda, primjerice kanti ili bačvi s vodom, starih guma, posuda i slično, zatim imamo mehaničke mjere poput dezinfekcijskih lampi, svjetla, struje, kao i regulatore rasta te insekticide, kaže Vedran Trupac.