‘Unapređenje kvalitete života i zaštita prava starijih osoba s invaliditetom’ naziv je jednogodišnjeg projekta vrijednog 126 tisuća kuna kojeg provodi Udruga tjelesnih invalida Bjelovar.
Povodom provedbe projekta koji osobama s invaliditetom pomaže kroz organiziranje dnevnih aktivnosti uz obavezno informiranje starijih osoba o mogućoj štetnosti ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju i osvješćivanje javnosti o nužnosti borbe protiv nasilja nad starijim osobama, u petak 4. ožujka održana je konferencija za medije kako bi javnost bila upoznata s njegovim najvažnijim značajkama. Usluge i aktivnosti usmjerene su na kvalitetu života i zaštitu prava osoba s invaliditetom, sportsko – rekreativne sadržaje, kao i kulturne i edukacijske.

– Mi o starijim osobama moramo voditi kontinuiranu brigu, prvenstveno iz razloga jer imamo oko 700 članova starijih od 60 godina i zaista im je potrebno pružiti sustavnu podršku u brojnim pogledima. Zahvaljujući ovom projektu, starije osobe s invaliditetom moći će sudjelovati u planiranim aktivnostima i koristiti naše usluge, kratko je rekao Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
Projekt je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a provodi se uz partnerske organizacije, Grad Bjelovar i Centar za socijalnu skrb Bjelovar.

– Putem projektnih aktivnosti podižemo kompetencije naših članova, odnosno starijih osoba s invaliditetom. Za dnevne aktivnosti zaduženi su naši vanjski suradnici, a riječ je o sportsko – rekreativnom sadržaju, vježbanju u dvorani pod stručnim vodstvom, šetnjama, sportskom ribolovu. Pod kulturno – zabavne aktivnosti svrstane su kreativne i literarne radionice, pjevački zbor, izleti, kulturno – zabavne i umjetničke večeri. Tu su i informatički tečajevi te edukativne radionice stranog jezika. Zdravstveno savjetovalište obuhvaća mjerenje tlaka, šećera u krvi i stručno savjetovanje prema dijagnozi. Drugi dio projekta odnosi se na podizanje razine svijesti o pravima starijih osoba s invaliditetom, borbu protiv nasilja nad starijima, osiguranje prijevoza i zaštitu prava osoba s invaliditetom. Pravno savjetovanje smo već usavršili u suradnji s Pravnim fakultetom iz Zagreba čiji studenti putem Pravne klinike našim članovima redovito pružaju pravne savjete, pojasnila je Tea Bošnjak, voditeljica projekta.
U okviru Udruge tjelesnih invalida Bjelovar djeluje Klub sportskog ribolova kojeg čini 20-ak ribolovaca. Većina članova aktivna je dugi niz godina, dok se ostali više manje izmjenjuju.

– Naša populacija je nešto starija i članovi nas nažalost često napuštaju, kako zbog godina, tako i zbog fizičkih poteškoća. Zbog ograničenih financijskih sredstva, broj članova kluba je ograničen. Imamo i natjecateljsku ekipu koja sudjeluje na natjecanjima svih naših suradničkih udruga koje pokrivaju cijelu sjeverozapadnu i istočnu Hrvatsku. Najveći susret koji mi organiziramo zove se Ribolovni kup Udruge tjelesnih invalida Bjelovar i održava se na ribnjacima Sportskog društva Česma Bjelovar u Tomašu, kaže Vlado Benčak, voditelj Kluba sportskog ribolova.
Uključivanjem u rad literarne grupe, osobe s invaliditetom njeguju hrvatski jezik, čitaju, jedni drugima predlažu zanimljiva književna djela, razgovaraju o pročitanom i raznim drugim zanimljivim temama koje se tiču literarnog segmenta, ali i ljudske svakodnevice.

– S obzirom da sam po zanimanju učiteljica hrvatskog jezika, moram priznati da sam se malo bojala vođenja literarne grupe, odnosno nisam bila sigurna u kojoj mjeri ću polaznicima biti zanimljive moje teme i prijedlozi. U početku smo se vodili određenim temama, nakon čega je sve krenulo spontano. Čitali smo i pisali pjesme, dotakli se određenih psiholoških tema, pa su se neki članovi potpuno otvorili i progovorili o svojim najvećim životnim problemima. Često su me njihove priče dovele do suza. Iz naših razgovora nastao je jedan dramski tekst koji je izveden u Zagrebu, u jednom staračkom domu. Nadam se da ćemo naše djelo uspješno prikazati i pred Bjelovarčanima, a radove planiramo objaviti u brošuri, rekla je Đurđa Vučetić, voditeljica literarne grupe koja broji desetak članova.
U radu pjevačke skupine zasada djeluje desetak članova, od kojih su neki mlađi od 60 godina. Najstarija članica ima 85 godina.

– Svoje pjevače uvijek prvo upoznam s poviješću glazbe, zatim se bavimo tehnikom i stilom pjevanja. Njegujemo hrvatsku glazbu, naše skladatelje i hrvatsku pjesmu. Interes je dobar, kao i naša suradnja. Vjerujem da ćemo u skorijoj budućnosti našim sugrađanima predstaviti sve ono što smo zajedno naučili, rekao je Dubravko Kovačević, voditelj pjevačke skupine.
