Na sajamskom prostoru Gudovac pored Bjelovara, otvoren je 16. Međunarodni pčelarski sajam i 7. Izložba vina i vinogradarske opreme. Ovaj sajam okupio je više od 180 izlagača iz Hrvatske, Srbije, Grčke, Mađarske, Poljske, Slovenije i Južne Koreje. Kroz dva dana sajma održat će se niz aktivnosti, od predavanja, degustacije meda, vina i tradicionalnih domaćih proizvoda do natjecanja u pripremi medenjaka, izbora najljepše uređenog izložbenog prostora te izbora najljepše vinske etikete.
Po običaju, prvi dan sajmovanja okupio je velik broj pčelara, vinogradara, ali i mnoštvo osoba iz političke scene koji su također obišli izložbene prostore proizvođača pčelinjih proizvoda i opreme te Izložbu vina i vinogradarsku opremu.
Goste je tom prigodom prvi pozdravio direktor Bjelovarskog sajma Davorin Posavac.
– Ovogodišnji sajam odvija se na ukupno 5 tisuća kvadratnih metara i njega puni 180 izlagača. Poznato je da se na ovom sajmu odvija velika prodaja alatki za pčelarstvo, ali moram reći da je krasotica ove manifestacije edukativna komponenta koja će se odvijati 2 dana u aukcijskoj dvorani. To je prilika da naši pčelari dobiju sve važne informacije za unaprjeđenje svoje proizvodnje, poručio je Posavac.
Okupljenima se je obratio i predsjednik pčelarske Udruge Bilogora-Bjelovar Goran Pranjić.
– Broj pčelara i košnica pozicionira nas na sam vrh hrvatskoj pčelarstva te već sad možemo govoriti o našem medu, ali i pčelarstvu, kao uspješnom brendu našeg kraja. Međutim, svjedoci smo posljednjih godina sve većih izazova vezanih uz ugrozu opstanka pčela, već je i znanstveno dokazano koliko štetni utjecaji na pčele imaju razni neprirodni ometači u tretiranju pčelinjih prirodnih staništa. Prigoda je ovo podsjetiti sve nas koliko smo odgovorni osobno, ali i kao pčelari i nositelji struke, da svojim neprekidnim angažmanom osvješćujemo javnost o važnosti pčela za opstanak čovječanstva, rekao je Pranjić.
U ime Grada Bjelovara, otvorenju ovogodišnjeg Sajma prisustvovao je zamjenik bjelovarskog gradonačelnika Igor Brajdić.
– Drago mi je što se ovaj sajam odvija u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji gdje se 21 posto stanovništva bavi poljoprivredom. Pčelari i poljoprivreda su struka, a mi smo ovdje samo da provodimo ono što vi predlažete. Saslušali smo naše pčelare, naše poljoprivrednike i sa zadovoljstvom danas mogu reći da već treću godinu zaredom uspješno provodimo mjere Grada Bjelovara koje smo radili u suradnji s pčelarima i koje su jedne od najboljih mjera koje smo napravili. Danas naši pčelari, na njihov prijedlog, imaju 30 kuna po košnici do 4 tisuće kuna po pčelaru. Grad Bjelovar poljoprivrednim udrugama pomaže i prilikom održavanja različitih manifestacija i priredbi. Naši pčelari se redovno javljaju na javne pozive Grada Bjelovara gdje mogu ostvariti do 7 tisuća kuna potpore i svaki put uspješno apliciraju. Nadalje, naši poljoprivrednici za vrijeme trajanja brojnih gradskih manifestacija imaju besplatan izložbeni prostor. Isto tako, drago mi je da pčelari već treću godinu zaredom uspješno sudjeluju u projektu Bjelovarskog doručka, kazao je Brajdić.
Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs također je prisustvovao svečanom otvorenju Sajma.
– Kad govorimo o Hrvatskoj, govorimo o zemlji mogućnosti. Hrvatska poljoprivreda, a pogotovo pčelarstvo, je dio našeg gospodarstva koji može dati kvalitetu koju malo tko u Europi ima. Pčelari i pčelarke su iznimno samozatajni ljudi koji puno rade, koji se stalno školuju, koji prate sve što se događa i tek na takav način možemo govoriti o mogućnosti da Hrvatska bude predvodnik meda koji se može okarakterizirati kao izvrsne kvalitete. Naša županija je upravo takva, mi smo vodeća županija u pčelarstvu u Hrvatskoj. Županija podupire kroz niz mjera aktivnosti koje uz vezane uz pčelare našeg kraja, niz potpora koje svake godine dogovaramo zajedno sa strukom, sredstva koja osiguravamo, sve ono što mislimo da moramo raditi. Mi se konzultiramo, a struka predlaže, istaknuo je Bajs.
Okupljenima se je obratio i predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Željko Vrbos.
– Pčela je uvrštena na listu ugroženih životinja, što znači da toj vrsti u dogledno vrijeme prijeti izumiranje. U posljednjih 100 godina broj pčela smanjio se za 90 posto, mi moramo nešto poduzeti. Europa poduzima niz aktivnosti, svjesna je toga gdje se trenutno nalazimo, tako da u sljedećem sedmogodišnjem proračunskom razdoblju Europa mijenja sustav potpora, napokon će biti ustrojena naknada za oprašivačku djelatnost kao primarna zadaća pčelarstva, rekao je tim povodom predsjednik pčelarskog saveza, istaknuvši:
– Upravo smo pred potpisom ugovora da će svi pčelari, članovi Hrvatskog pčelarskog saveza, neovisno o tome imaju li registrirana gospodarska vozila za prijevoz pčela ili ne, imati mogućnost koristiti subvenciju po litri goriva. To se neće odnositi samo na plavi dizel i biti će neovisno o količini i broju automobila koje imaju na svoje ime, najavio je Vrbos, koji je za kraj poručio:
Nadam se da ćemo pčelarstvo, kao gospodarsku granu, uspjeti prikazati kao iznimno osjetljiv i važan sektor za sve druge poljoprivredne sektore jer je pčela dobro došla u svakoj grani svoje industrije, naglasio je Vrbos.
Bitno je naglasiti kako se Sajam održava pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, a službeno ga je otvorila ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
PROGRAM ZA NEDJELJU
Nedjelja, 9. veljače 2019. (paviljon 4)
10:00 mr.sc. Nevija Čirko: „Zahtjev za sufinanciranje mjera iz NPP za 2019. – iskustva i preporuke“
10:45 Žaklin Acinger, dr.vet.med.: „Osvrt na trenutno važeću legislativu u Europskoj uniji i Republici Hrvatskoj po pitanju zdravlja pčela“
11:30 dr.sc. Marin Kovačić: „Selekcija i uzgoj matica“
12:15 Igor Petrović, dipl.ing.agr.: „Utjecaj pašnih prilika na tehnologiju pčelarenja“
OSTALA DOGAĐANJA TIJEKOM SAJMA:
Medni doručak (paviljon 1, I. kat, Velika sajamska dvorana)
• MEDNI DORUČAK S HRVATSKIH PČELINJAKA – MED HRVATSKIH PČELINJAKA U NACIONALNOJ STAKLENCI
• organizatori: Ministarstvo poljoprivrede (MP), Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH), te Hrvatski pčelarski savez (HPS)
• promocija meda proizvedenog na hrvatskim pčelinjacima, zaštićenih znakom „Med hrvatskih pčelinjaka“, te promocija nacionalne staklenke
• termin: subota, 9:00 sati
Degustacija meda (paviljon 2 i paviljon 4)
• Degustacije meda za posjetitelje, sa ocjenjivanja meda Bjelovarsko-bilogorske županije
• organizatori: Pčelarski savez BBŽ i Bjelovarski sajam
• termini:
paviljon 4 – subota, 10:45-11:15h
paviljon 2 – subota, 12:00-15:00h; nedjelja, 10:00-14:00h
Inovacije u pčelarstvu (paviljon 8)
• sudionici: pčelari inovatori iz regije
• termini: subota i nedjelja, tijekom radnog vremena za posjetitelje
Natjecanje u pripremi medenjaka (paviljon 9)
• sudionici: kuhari amateri
• termin dostave medenjaka: nedjelja do 10,00h
Natjecanje u izboru najljepšeg štanda Pčelarskog sajma
• sudionici: svi izlagači Pčelarskog sajma
Izložba vina i vinogradarske opreme (paviljon 9)
• izložba, degustacija i prodaja vina i vinogradarske opreme
• izbor najljepše etikete vinske boce na Izložbi vina
• vinogradarska diorama („Vinogradarstvo nekad i sad“)