Predstavnici Bjelovarsko-bilogorske županije i Grada Bjelovara, predsjednik ŽS Mario Preskočil, zamjenica župana Bojana Hribljan i zamjenica gradonačelnika Valna Bastijančić Erjavec posjetili su ovogodišnju likovnu koloniju „Svijetle pruge,“ koja se održava na prostoru općine Veliko Trojstvo od 9. do 19. svibnja.
Riječ je o 18. izdanju ove tradicionalne manifestacije koju podupire i Bjelovarsko-bilogorska županija. Inače, galerija drvenih skulptura na otvorenom „Svijetle pruge“ nastala je međusobnom suradnjom Hrvatskih šuma, Bjelovarsko-bilogorske županije, Akademije likovnih umjetnosti iz Zagreba, Općine Veliko Trojstvo, te od ove godine, i Grada Bjelovara.
Neven Bilić, izvanredni profesor s Akademije likovne umjetnosti u Zagrebu, pojasnio je kako se ovdje radi o studentskoj terenskoj nastavi gdje, unutar radionice, studenti po prvi puta imaju priliku izvesti vlastiti rad većih dimenzija te dobiti svoje ostvarenje na otvorenom prostoru.
– Ovo je jedno iskustvo koje nije samo dobro za studente u realizaciji njihovog umjetničkog života nego kao i ocjena u nastavi – kao iskustvo koje se projicira kroz njihov nastavni program, naglasio je Bilić, koji je istaknuo kako će se ove godine na radionici izroditi čak tri nova umjetnička djela.
Tim povodom je zamjenica župana, Bojana Hribljan rekla kako je Županija izuzetno ponosna na ovu manifestaciju, koja svojim djelovanjem doprinosi ljepoti prirode kojom je okružena.
– Ovdje su prekrasne skulpture i divni mladi ljudi koji daju svoj doprinos ovoj lijepoj Bilogori sa svojim umjetničkim izražajem. Ovdje također imamo priliku vidjeti prekrasna djela u stvaranju i prije svega pozivamo sve koji su u prilici da dođu i posjete ovo područje, vide ljepote ovog kraja i prekrasnih skulptura, poručila je Hribljan.
Načelnik općine Ivan Kovačić također je prisustvovao događaju, te je izrazio zadovoljstvo što se ovakva manifestacija, već 18. godinu zaredom, održava upravo na ovom području. Također, naglasio je kako je ovaj projekt jedan među rijetkima u čitavoj Hrvatskoj, ali i da njegovoj posebnosti doprinosi i bjelovarski hrast, od kojeg se navedene skulpture izrađuju.
O uspjehu projekta možda najviše govori zadovoljstvo studenata povratnika, koji su odlučili ponovno biti dijelom ovog artističkog pothvata.
– Na radionici sam bila i pretprošle godine, kada sam izradila drvenu skulpturu koja se nalazi točno ovdje u Velikom Trojstvu. Ove godine izrađujem skulpturu Gnijezdo koja izvana funkcionira kao ljudski arhitektonski objekt, ali iznutra se nalazi ptičje gnijezdo, rekla je Noa Geras, studentica diplomskog studija Akademije likovne umjetnosti koja je pojasnila kako joj je za završetak skulpture potrebno deset dana – koliko i traje posjet studenata našoj općini.
Grad Bjelovar, ali i čitava Bjelovarsko-bilogorska županija su u već više navrata pokazali kako drže do umjetnosti, a prema najavama zamjenice bjelovarskog gradonačelnika može se zaključiti kako u kulturološkom aspektu koračamo naprijed. Naime, Valna Bastijančić Erjavec je u sklopu manifestacije kazala kako će se bjelovarski park Stjepana Radića uskoro razviti u otvorenu galeriju modernih skulptura, u kojoj će biti izložen i rad Metamorfoza, mladog studenta Likovne umjetnosti Matije Filo.
Matija ovu skulpturu stvara povodom diplomskog rada, a biti će napravljena od metala i drva te će se sastojati od tri segmenta, gdje svaki od njih predstavlja jedan dio procesa, dok je krajnji korak šetnja. Umjetnik je istaknuo kako sam proces metamorfoze pak obilježava rast koji se događa u samoj skulpturi.
Projekt „Svijetle pruge“ traje u kontinuitetu od 2002. godine, a idejni začetnik i voditelj te hvalevrijedne kiparske radionice na otvorenom bio je profesor i kipar, jedan od najpoznatijih hrvatskih suvremenih likovnih umjetnika, Slavomir Drinković.
2 komentara
Obnovite pčelu njezin žalac najljepšu od svih!! dosta novih skulptura je kao iz horor filma.
Poštujem ideju, tj. projekt, no ono što me pomalo razočarava je nebriga o skulpturama i umjetninama nakon izrade. žalosno je da je većina skulptura u ruševnom stanju. Volio bi da se na same skulpture postave informativno – edukativne pločice na kojima bi bili navedeni osnovni podaci: naziv uratka, ime i prezime autora, godinu izrade skulpture.