Grad Bjelovar je prošle godine započeo s projektom e-Bjelovar u sklopu kojega je planirana digitalna transformacija Gradske uprave, odnosno digitalizacija stotinjak procesa koji se odvijaju unutar zgrade. U tijeku su edukacije i prelazak na novi način rada, a u svemu tome suradnja s drugim jedinicama lokalne i regionalne samouprave je od velike koristi.
U skladu s tim u četvrtak 31. siječnja, Grad Bjelovar su posjetili predstavnici Istarske županije i Grada Pule – župan Valter Flego i gradonačelnik Boris Miletić sa suradnicima.
Sastanak s bjelovarskim gradonačelnikom Darijom Hrebakom vezan je uz razmjenu iskustava upravo na polju digitalizacije, IT sektora te povezivanja digitalizacije s poljoprivredom.
Gradonačelnik Dario Hrebak napomenuo je što je zajedničko dvjema regijama, ali je i predstavio jedan novi koncept u digitalizaciji Grada.
– Imamo puno toga zajedničkog i nema razloga da ove dvije regije i naša dva grada ne surađuju. Jedno od onoga što nas zajednički veže je projekt digitalizacije Grada; naime Grad Pula je jedan od prvih gradova koji su krenuli u ovaj proces, a mi sada koristimo upravo njihova iskustva, pogotovo Istarske županije, jer zajednička tvrtka koja je radila digitalizaciju Istarske županije sada radi za Grad Bjelovar. Mi smo u završnoj fazi, u sljedeća 2 tjedna ćemo prezentirati javnosti kako to funkcionira u Gradu. Na ovome iskustvu Grada Pule želimo ići korak dalje – digitalizirati ćemo petnaestak procesa prema građanima, da oni iz svojih domova mogu obavljati određene poslove zbog kojih su do danas morali ići u Gradsku upravu.
Što se tiče naše suradnje na nekim drugim područjima, to je prvenstveno IT; Istarska županija ima najveću IT firmu u Hrvatskoj – Infobip iz Vodnjana, koja je pokupila nagrade svjetskog tipa. Stoga su to ambiciozna i ohrabrujuća iskustva koja nam daju za pravo da sve ovo što radimo za razvoj IT-a u Bjelovaru, ima smisla.
Također, još jedna poveznica između nas i Pule je naše Veleučilište; i oni, isto tako, imaju mehatroniku i računalstvo.
Treća tema koja se je otvorila je tema pametnih gradova; Grad Pula teži k tome, mi smo još daleko da budemo tako tako pametan grad kao što je to Pula, ali ćemo uložiti sve da u što većim segmentima to. Također, novost na tržištu, i ono čemu težimo, je Internet of thing, pomoću čega se sve manje pametne cjeline spajaju u jednu i stvara se sustav koji se može kontrolirati iz jedne sobe.
Ono što nas isto veže je poljoprivreda; u Hrvatskoj više ne možemo živjeti samo od turizma, a to shvaćaju i u Istri. Moramo stvarati nove vrijednosti, bazirane na istraživanjima i na razvoju znanosti i obrazovanja. Gledamo na to da Hrvatska mora ići još dalje, a ne zadovoljiti se samo s onime što imamo, a tu su prvenstveno nove tehnologije, nove dodane vrijednosti, obrazovanje i znanost, rekao je bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak.
Valter Flego, župan Istarske županije istaknuo je prednosti e-grada.
– Čuli smo na koji se način digitalizira javna uprava, a mi smo dobili niz priznanja da smo najdigitaliziranija Županija. Trenutno provodimo pilot projekt Ministarstva graditeljstva, vezan uz izdavanje građevinskih dozvola, a ono što mislim da je jako važno za napomenuti, mi smo u to krenuli pred cijeli niz godina i postigli vrlo konkretne i mjerljive rezultate; godišnje smo uštedjeli preko milijun kuna na poštanskim uslugama, tonerima, papiru. Također, povećala se je transparentnost rada, proces je slijedljiv, odnosno točno znamo koji predmet je na rješavanju kod kojeg službenika. Ne želimo ovdje stati, trenutno radimo odličan projekt Digitalizacija radiologije; želimo umrežiti sve naše domove zdravlja. Digitalno gospodarstvo 7 puta brže raste od običnog gospodarstva, i samim time znamo da je jedna od glavnih infrastruktura internet.
U našoj županiji radimo strategiju razvoja ICT sektora, želimo analizirati gdje smo danas i što trebamo učiniti da imamo više ovakvih tvrtki koje zapošljavaju mlade obrazovne kadrove, rekao je župan Istarske županije.
Gradonačelnik Pule, Boris Miletić, smatra da je i Državu potrebno motivirati na takvu promjenu.
– Grad Pula je digitalni proces započeo još 2006. godine, a čim više gradova će pristupiti tim procesima e-uprave i digitalnih gradova, vjerujem da će to natjerati i državu kako bi se pogurala u tom smjeru, jer još uvijek dio državnih tijela ne koristi te usluge.
Filozofija je jednostavna; kako smanjiti troškove, ubrzati procese, biti transparentan i ponuditi građanima bolju uslugu; na taj način građani mogu iz svog doma iskoristiti sve ono što Grad pruža. S druge strane, pametni gradovi idu i za tim da digitalnim procesima smanjimo troškove električne energije, zalijevanja zelenih površina, omogućimo brži pristup parkiralištima, odnosno olakšavamo život građanima, zaključio je gradonačelnik Miletić.
1 komentar
Pa…imamo nešto zajedničko…npr. Uljanik Vinković i Česma 3. Maj…ali kod nas…bez galame! Sad još da naši političari nauče galamiti kao Flego Miletić i plakati za teškoindustrijsko-proleterskom prošlosti!