Digitalno doba u kojem živimo pruža nam razne prednosti, ali donosi i brojne opasnosti. Online nastava dovela je do toga da djeca u većoj mjeri nego ikad provode vrijeme na internetu, a samim time postaju izloženi negativnim stranama ove mreže – internetskom nasilju. Spomenuta činjenica bila je povod da se u Inkubatoru ideja održi predavanje na temu Sigurnost djece i mladih na internetu. Navedeno predavanje održale su Tea Milinović, mag. socijalne pedagogije i Vedrana Viljevac Barić, mag. psihologije.
– Jako smo zadovoljne kako je prošlo predavanje. Uvijek nam je drago dok za publiku imamo zainteresirane roditelje koji žele nešto novo čuti i naučiti i koji su odlični sugovornici. Kako mi njima pomažemo savjetima, tako i oni nama pomažu svojim iskustvima gdje onda zajednički pronalazimo rješenja – rekla je Vedrana Viljevac Barić.
Velika korist za roditelje i djecu
Uvredljivi komentari, poruke mržnje, kreiranje računa i stranica za izrugivanje, prosljeđivanje fotografija, otkrivanje osobnih informacija, krađa lozinke ili virtualnog identiteta samo su neki od primjera internetskog nasilja zabilježenih kod osnovnoškolaca. Okupljeni roditelji saznali su više o navedenim oblicima nasilja, kako ih prepoznati i spriječiti te što mogu učiniti u slučaju da do nasilja dođe.
Predavanjem su kao i voditeljice, jednako zadovoljni bili i roditelji.
– Imam dijete koje ide u šesti razred osnovne škole, stoga sam htjela čuti što struka kaže o današnjim suvremenim izazovima i problemima ove tematike. Bilo je izuzetno korisno čuti kako drugi roditelji rješavaju razne izazove s kojima se susreću u odgoju djece. Psihologinje su nam također pomogle da uvidimo na koji način bi trebali reagirati u pojedinim situacijama jer se dogodi da ponekad ne reagiramo na ispravan način, nego instinktivno i iz straha. Trebamo raditi na tome da to osvijestimo i korigiramo svoje ponašanje – izjavila je Anita Pavić.

Opreza nikada dosta
Sve je veći broj prijava povreda prava djece putem interneta i mobitela, pojavljuju se prijave koje se odnose na višestruko nasilje, a uočava se i sve niža dob djece.
Uz pomoć Tee i Vedrane, sudionici na predavanju naučili su koliko slobode smiju dati djetetu prilikom korištenja društvenih mreža, na što ih sve treba upozoriti te kako minimizirati šansu za cyberbullying. Pritom je najvažnije dijete naučiti pravilnom raspolaganju privatnih informacija, fotografija i sličnim ne bi li došlo do sveprisutnog nasilja i osjećaja bespomoćnosti.
Inkubator ideja – projekt koji je sufinancirala Europska unija
Bjelovarski centar za razvoj civilnoga društva nositelj je EU projekta pod nazivom Inkubator ideja čija je ukupna vrijednost 1.994.857,17 kn. Projekt je sufinanciran od strane Europske unije iz Europskog socijalnog fonda iznosom od 1.695.628,59 kn te iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (na pozicijama Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske) iznosom od 299.228,58 kn.
Sadržaj objave isključiva je odgovornost Bjelovarskog centra za razvoj civilnoga društva. Više informacija o fondovima Europske unije možete saznati na www.esf.hr i www.strukturnifondovi.hr
Promo članak