U prostorima POU Bjelovar je utorak, 2. travnja održana konferencija za medije Udruge tjelesnih invalida Bjelovar i Pučkog otvorenog učilišta Bjelovar.
Povod je završetak informatičkog tečaja „OSNOVE INFORMATIKE – e-Građanin“ u sklopu programa „Socijalno uključivanje djece i odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom“ Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.
Tečaj je održan u organizaciji POU Bjelovar, koji i inače provodi obrazovni program osnove informatike, a partneri projekta su Centar za socijalnu skrb, Grad Bjelovar i Bjelovarsko-bilogorska Županija.
– Živimo u digitalnom svijetu, koji nam je pojednostavio svakodnevni život, te omogućio da puno toga obavljamo jednostavnije i brže.
Bez obzira na mogućnosti, još uvijek dio naših sugrađana ne koristi pogodnosti on-line servisa, poput e-Građanin i ostalih, internetskih trgovina i elektronskog komuniciranja, jer nisu imali priliku savladati znanja i vještine korištenja digitalnih tehnologija.
Jako sam zadovoljna jer sam potaknuta željom da nešto naučim – da, iako sam u mirovini, budem aktivna. Ja sam krenula s jednim osnovnim znanjem jer sam više godina radila na računalu, a naučila sam pristup opciji e-Građanin i koristim to. Proširila sam svoje znanje time što sam naučila kako izvaditi i neke osobne stvari, poput Izvoda iz Knjige rođenih i slično, kazala je polaznica tečaja Višnja.
Tomislav Novosel, predsjednik UTIB istaknuo je kako u programu prevladavaju tri komponente.
– Radi se o komponenti socijalnog uključivanja mladih i odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom. Imamo nekoliko komponenti; mlade u školskom sustavu, koje posebno podupiremo u njihovim nastojanjima da postignu što bolje rezultate u učenju kroz pomoćnike u nastavi i kroz instrukcije iz predmeta koji su im problematični. Druga komponenta je kod onih mladih koji su već spremni za posao ili rade, a prijeti im invaliditet – tada im dajemo mogućnost da promijene svoje kompetencije bar u nekom dijelu, tako da budu i dalje upotrebljivi poslodavcu za neke mekše vještine u odnosu na ono što su možda do sad radili. Treća komponenta u toj edukaciji su svi, a posebno starije osobe s invaliditetom. Sada im osiguravamo osnovne tečajeve iz informatike i odmah iza toga e-Građanin. Cilj je u tom nizu edukacija da oni najprije postanu korisni sebi, a onda da postanu korisni i zajednici. Radi se o završetku procesa za e-Građanin, informiramo zainteresiranu javnost o tome da radimo i tražimo podršku, i naše članove o tome da se uključe u sljedećoj fazi. Ukupno je 10 polaznika došlo do kraja i dobili su uvjerenje o pohađanju.
Sljedeća faza je nagodinu u okviru jednog trogodišnjeg programa; Socijalno uključivanje mladih i odraslih osoba s tjelesnim invaliditetom u razne aktivnosti. Ovo je sad ciklus e-Građani, a već smo paralelno pokrenuli i Engleski jezik, razina A3, za ljude kojima to treba, poručio je Novosel.
Predavač Slobodan Kaličanin je rekao kako je čitava koncepcija projekta tekla po metodici obrnute učionice. Polaznici su se morali pripremati za svaki sljedeći susret, a često su morali i istraživati. Također, glavni interes svodio se na potrebe polaznika i njihove afinitete.
Zvjezdana Galkowski, ravnateljica Pučkog učilišta Bjelovar rekla je nešto više o samoj edukaciji.
– To je edukacija od 50 sati, teme koje su se obrađivale bile su primijenjena informatika, osnove interneta i e-Građanin; korištenje on-line servisa. Isto tako, radili smo i na računalima i mobitelima, a naša tendencija je da upravo generaciji umirovljenika pomognemo da mogu pratiti i koristiti sve ovo što digitalni način života pretpostavlja.
Bilo je desetero polaznika, a krećemo i s novim programom i s novim temama koje će korisnicima također koristiti u svakodnevnom životu.
Ovu uslugu smo ponudili i udruzi Matice umirovljenika, tako da se nadam da će biti zainteresiranih, ne samo u samom Bjelovaru nego i u općinama, napomenula je Galkowski.