Bavljenje kontinentalnim turizmom iznimno je teško i zahtijeva puno više kreativnosti i uloženog truda od onog u primorskoj Hrvatskoj. Upravo zato svaki napor pojedinca, udruge ili ustanove koji svoje znanje i trud ulože u promociju svog kraja kao destinacije vrijedno je pohvale i divljenja te zaslužuje da se o njima puno više čuje i van granica našeg grada ili županije. Upravo zato ove godine Turistička zajednica Bilogora-Bjelovar odlučila je kandidirati za godišnju nagradu „Anton Štifanić“ koju dodjeljuje Hrvatska turistička zajednica troje kandidata: Gordanu Martu Matunci – nagrada za životno djelo, Bjelovarske graničare husare 1756. i Udrugu proizvođača sira „Bjelovarski kvargl“ za godišnju nagradu.
Gordana Marta Matunci neumorna je čuvarica bilogorske baštine i običaja koja je cijeli svoj radni vijek provela u prikupljanju i prezentiranju svega onoga što su vrijedne ruke i kazivačice prenosile i čuvale generacijama. Zajedno sa svojim mužem Jurajem vodila je Kulturno-umjetničko društvo Veliko Trojstvo i s njima prošla Hrvatsku i mnoge europske zemlje u kojima su promovirali i predstavljali Bilogoru i njezino narodno blago. Brojne emisije Televizije i Radio Zagreba, kasnije Hrvatske radiotelevizije snimljene su u Velikom Trojstvu i na taj način brojni običaji trajno su sačuvani za buduće generacije. Svoje saznanja i prikupljene običaje, napjeve i vjerovanja Gordana Marta Matunci zapisala je i objavila u nizu knjiga, časopisa i radijskih emisija. I danas, u mirovini, neumorno radi na promoviranju svoje voljene Bilogore, kao neistraženog blaga Hrvatske. Zbog svega navedenog, ova godišnja nagrada bila bi tek skromna zahvala za sve ono što je Gordana napravila za naš bjelovarsko-bilogorski kraj.
Za godišnju nagradu „Anton Štifanić“ kandidirali smo Povijesnu postrojbu Bjelovarski graničari husari 1756. koji djeluju od 2008. Njihov osnutak temelji se na bogatoj vojno-konjaničkoj tradiciji bjelovarskog kraja. Zahvaljujući bjelovarskim husarima na područje Bilogore ponovno je vraćen uzgoj konja gidran pasmine i ona danas u Hrvatskoj broji više od stotinu grla. Svojim živopisnim odorama i u pratnji gidrana sudionici su svih važnijih manifestacija i obilježavanja važnih datuma. Nastupali su na Sinjskoj alci, vojnim mimohodima i svim važnijim državnim svečanostima. U suradnji s husarima iz Republike Mađarske promoviraju naš kraj i izvan granica Hrvatske. No, naši husari neumorno rade i na promociji konjogojstva i konjičkog turizma, pa su zajedno s ENGEA Hrvatska, asocijacijom konjičkog turizma pomogli u stvaranju „Bilogorske konjičke staze“, prve licencirane staze u našoj domovini. Neumorno promiču Bjelovar i Bilogoru. Svakako jedna od posebnosti njihovog bavljenja konjogojstvom i čuvanjem vojničke tradicije za koju su i korišteni gidrani je organizacija „Husarske utrke“. Ova utrka testira izdržljivost jahača i konja prema uvjetima na bojnom polju koje su u realnosti u tim davnim vremenima mogli doživjeti. Ovo priznanje za koje su predloženi bilo bi dodatni poticaj njihovom radu i čuvanju vojne tradicije na kojoj je i nastao grad Bjelovar.
Kako je naš bjelovarsko-bilogorski kraj oduvijek poznat po stočarskoj proizvodnji i mljekarstvu u kojem nastaju najukusniji mljekarski proizvodi koji su sastavni dio svakog ukusnog obroka. Na toj tradiciji nastao je sir Bjelovarski kvargl koji je početkom 2020. postao 25. hrvatski proizvod s oznakom zaštićenog zemljopisnog podrijetla te mu je na taj način otvoreno europsko tržište. Cijeli ovaj put, od osnivanja Udruge Bjelovarski kvargl do certificiranja i svih napora kako bi on dobio ovu oznaku odradio je Grad Bjelovar koji i na taj način pomaže lokalnim poljoprivrednim proizvođačima. Ovaj sir stožastog oblika nastaje miješanjem svježeg kravljeg sira s malo soli i slatkom mljevenom paprikom te se oblikuju stošci koji se nakon sušenja stavljaju tri sata na dim graba ili bukve koji mu daje posebnost i razlikuje ga od sličnih sireva kao što su turoš ili prgica. Cilj predlaganja za ovu godišnju nagradu je potaknuti proizvođače na proizvodnju, a ugostiteljske objekte da u ponudu uvrste kvargl kao gastronomsku posebnost našeg bjelovarsko-bilogorskog kraja. Možda ova nagrada bude i dodatni poticaj mladim poljoprivrednicima da se počnu baviti i proizvodnjom kvargla, ali možda i turizmom kao dodatnom djelatnošću te otvore i kušaonice.
Turistička zajednica Bilogora-Bjelovar neumorno radi na promociji i predstavljanju svega najboljeg što ima na svome području. Upravo zato vrijedni pojedinci ili udruge zaslužuju da ih se predstavi i nagradi, a one druge, možda potakne na dodatni trud i zalaganje kako bi i oni svojom kvalitetom u narednom razdoblju mogli konkurirati za neku od nagrada. Predloženim kandidatima želimo uspjeh i prepoznavanje njihove kvalitete od krovne turističke organizacije te se nadamo kako će neka od nagrada stići i u Bjelovar.