U mjesnom odboru Trojstveni Markovac, u ponedjeljak, 14. siječnja održana javna tribina o komunalnoj infrastrukturi.
Na tribini su govorili Branko Hrg, zamjenik predsjednika HDS-a i saborski zastupnik Davor Vukmirić, zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda te Zdenko Kramarić, predsjednik OHDS-a Bjelovar, a tribini je prisustvovao i gradonačelnik Dario Hrebak.
Najviše se raspravljalo o vrlo važnom problemu Trojstvenog Markovca, odnosno o nedostatku kanalizacije na tom području, ali dotaknuli su se i drugih tema.
Predsjednik OHDS-a Bjelovar Zdenko Kramarić rekao je kako ova tribina sazvana kako bi se riješio najveći problem koji tišti građane Markovca, a to je kanalizacija.
Vezano za taj problem, gradonačelnik Dario Hrebak je rekao:
– Nalazimo se u razdoblju uoči izbora za mjesne odbore; kažu da mjesni odbori nisu bitni, ali ja osobno smatram da jesu. Grad Bjelovar je postigao puno toga što se tiče europskih fondova; u godinu i pol dana smo uspjeli doći sa začelja liste među prvih 10 najuspješnijih gradova po povlačenju sredstava iz europskih fondova. Od energetskih obnova do raznih drugih sadržaja, u prošloj godini smo prijavili 136 milijuna kuna projekata, u 2017. je povučeno oko 40, a ove godine blizu 44 milijuna kuna, a ono što je najbitnije; od tih 136 milijuna kuna koje smo u 2018. prijavili, tek sad nam dolaze neki projekti, stoga vjerujem da će se ta cifra popeti. Sutra idem u Zadar na potpisivanje najvećeg projekta u prošloj godini koji nam je odobren, sutra ćemo službeno potpisati s Ministarstvom demografije, iz europskog socijalnog fonda 13, 8 milijuna kuna bespovratnih sredstava za popodnevnu smjenu u svim dječjim vrtićima. Tu ćemo zaposliti 56 ljudi, a 20% od tog iznosa će ići za interijer vrtića; na igračke, stolce, stolove, na sve ono što našim vrtićima treba. Smanjili smo cijene vrtića sa 750 na 500 kuna, sada idemo i na smanjenje prireza. Ono što je osnovno; vrtići, predškolski odgoj, obrazovanje i najbitnije, gospodarstvo. Bez gospodarstva, bez boljih plaća i više radnih mjesta nema boljitka. Mi danas zapošljavamo 600 ljudi više u gradu Bjelovaru nego što je to bio slučaj prije nekoliko godina, istaknuo je gradonačelnik te dodao:
– Danas smo ovdje upravo zbog toga što idemo po mjesnim odborima, razgovaramo s ljudima. Ja sam rekao da nema šanse da se u ovome mandatu dogodi da ćemo imati ijednu cestu koja neće biti asfaltirana, dakle osnovna komunalna infrastruktura. Vodovod je praktički na 99%, zahvaljujući našem Komunalcu, koji neovisno o vlastima koje su bile u Bjelovaru radi izvrstan posao. Što se tiče kanalizacije, tu je malo veći problem, ali nadam se super suradnji s Hrvatskim vodama, ali i Hrvatskim cestama. Mogu reći da smo dobili službenu obavijest od Hrvatskih voda da se u planu za 2019. godinu nalazi i izgradnja kanalizacije u Trojstvenom Markovcu, Križevačkoj cesti i Ulici Ivana Cankara.
Očekuje nas potpisivanje ugovora za aglomeraciju, najvažniji projekt u zadnjih 20 godina u Bjelovaru; preko 200 milijuna kuna ulaganja u vodnu i komunalnu infrastrukturu. To nema veze s ovim projektom kanalizacije u Trojstvenom Markovcu, on se financira direktno od Hrvatskih voda, nacionalnim sredstvima i sredstvima Grada Bjelovara, ali s nekih skoro 90% će se sufinancirati izgradnja kanalizacije na području grada, Bjelovar- Gudovac- Rovišće, to je velika aglomeracija kojom bi s nekih 40% kanalizaciju podigli na preko 70%. To bi bio veliki napredak za grad, praktički je sve gotovo. Moram naglasiti zašto vjerujem u ovaj projekt u Trojstvenom Markovcu; kao prvo, on je u planu za 2019. godinu, a druga stvar je da smo doista u zadnju godinu i pol imali izvrsnu suradnju s Hrvatskim vodama. Drago mi je da su ove godine uzeli u obzir i ovaj projekt vezan uz kanalizaciju u Trojstvenom Markovcu. Novca ima, ja bih se usudio reći da ga nikad nije bilo ovoliko, pa čak ni u 2006., za koju kažu da je bila najbolja godina. Grad Bjelovar je ove godine imao preko 20 milijuna kuna više potrošenih, realiziranih nego u 2017. godini. Novca nije nikad bilo više, ali projekata počinje biti sve više, međutim onaj koji ima spreman projekt taj ima velike šanse da taj projekt i izrealizira. Od 1.4. otvaramo brzu cestu do Farkaševca, ova cesta je praktički napravljena od Gudovca do Farkaševca; Bjelovar će biti bliži Zagrebu 10 minuta, rekao je Hrebak mještanima mjesnog odbora Trojstveni Markovac.
Što se pak ulice Vijenac tiče, gradonačelnik je rekao kako je projekt pripremljen, građevinska dozvola i sve potrebno je spremno.
Pročelnik Ivica Markovinović je pobliže pojasnio koji su planovi za tu ulicu:
– Vijenac je u sklopu aglomeracije, izgraditi će se kanalizacija te je pripremljeno i uređenje ceste, također graditi će se i biciklistička ruta. Sve je pripremljeno, s ugovorom o aglomerciji, kad se potpiše ugovor s izvođačem radova, radovi mogu početi.
Davor Vukmirić, zamjenika generalnog direktor Hrvatskih voda rekao je i što se planira s prometnicom u Lugu:
– Gradnjom obilaznice stekli su se uvjeti za uređenjem prometnice u Lugu; ta ulica je također dio projekta Hrvatskih voda za uređenje kanalizacije te je pripremljen projekt i ceste i odvodnje. Prvo će se napraviti most koji će voditi s istočne obilaznice, a proširiti će se i cijela cesta od Novoseljana na dalje.
SDP-ov Nenad Nekvapil, sadašnji predsjednik mjesnog odbora Trojstveni Markovac rekao je kako ne vidi na koji način bi neki od navedenih radova mogli završiti u tekućoj godini.
– Trenutačno je napravljena jedino projektna dokumentacija i građevinska dozvola za ulice Ferde Gasmana i Ivana Pernara, sve drugo po izjavi direktora Komunalca, će se raditi paralelno u okviru aglomeracije i to nikako ne može doći u 2019. godini. Spojiti će se Đurđevačka cesta i Borisa Pandopula, to se nalazi u proračunu, ali ovo što se tiče nekih drugih stvari nikako ne može i neće ići. Također, ovo što se tiče samih problema oko Istočne zaobilaznice; ona definitivno je važna, ali su važni i kružni tokovi koji se trebaju proširiti i trebaju se napraviti uvjeti jer je problem, istaknuo je Nekvapil.
Odgovorio mu je pročelnik Ivica Markovinović:
– U proračunu Grada se ni ne vode gradnja opskrbe i odvodnje, nego u proračunu Komunalca, a ugovor o aglomeraciji sada ide na potpisivanje i natječaj za izvođenje. Sve ove ulice koje sam rekao, a to je i Vijenac-ona je u aglomeraciji, a te ostale male ulice nalaze se u ovogodišnjem programu Hrvatskih voda. S obilaznicom nema nikakvih problema, a bit će i kružnih tokova.
Na ovaj problem nadovezao se i gradonačelnik Hrebak:
– Za sve je potrebna građevinska dozvola, jer bez građevinske dozvole ne možemo raditi. Imamo sve jer Hrvatske vode ne odobravaju projekte bez građevinske dozvole- zna se kako se dodjeljuju projekti. Druga stvar, nema muljanja jer je to Europska Unija- mi dobijemo po prstima za čas. Dakle, Aglomeracija; projekt na kojem se radi zadnje 2 godine je rješavanje dijela problema kanalizacije u Trojstvenom Markovcu, i taj cjelokupni projekt će trajati 3 godine. Prva faza je izgradnja kanalizacije, a druga faza koja također traje oko 2 do 3 godine će biti rješavanje pročiščivaća vode. Što se energetskih obnova tiče, zanimljivo je da je sve eksplodiralo baš u ovih zadnjih godinu i pol dana; da smo sa začelja liste, po službenim podacima Ministarstva financija, došli među 10 najuspješnijih gradova.
Davor Vukmirić, zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda:
– Želim potvrditi dvije radosne vijesti koje su već spomenute, jedna je vezana uz odvodnju ovoga mjesta, a druga uz to da aglomeracija Bjelovar više ni po čemu nije upitna. Mi imamo sjajnu suradnju s Bjelovarom, što se vidi po proteklim godinama i onome što je napravljeno, ali i planiranih je nekih 9 milijuna kuna za ovu godinu, za projekte koji dolaze, kao i za projekt aglomeracije koji nikad nije bio na ovom području.
Branko Hrg, zamjenik predsjednika HDS-a i saborskog zastupnika:
– Jedna od prvih inicijativa koja je bila kad smo Zdenko i ja započeli ovu našu priču, rekao mi je da u Trojstvenom Markovcu nema kanalizacije, zatim je dogovorio sastanak kod gradonačelnika gdje smo pogledali u kojoj je fazi ta dokumentacija. Naime, ona još nije bila gotova već je završena u zadnjim mjesecima prošle godine; Komunalac je proslijedio tu dokumentaciju u Hrvatske vode, a one su je uvrstile u program projekata. Čovjek koji je to sve pokrenuo je Zdenko Kramarić, i ja mu na tome zahvaljujem.
Prije godinu dana i intenzivno polovicom prošle godine smo napravili analizu aglomeracija-možda u nekim situacijama nije baš sve napravljeno; otkrilo se je da ima 10 aglomeracija na području Hrvatske i da sve nije bilo spremno. Svih 10 je spašeno i svih 10 idu u izgradnju.