Župan Damir Bajs posjetio je Hrvatsku gorsku službu spašavanja Stanice Bjelovar kako bi potpisao ugovor o financiranju djelatnosti i kako bi se upoznao s njihovim radom i akcijama, koje su pohvaljene od strane Hrvatske gorske službe spašavanja Republike Hrvatske.
Članovi bjelovarskog HGSS-a upoznali su župana s brojnim akcijama, pa je tako Siniša Molnar detaljno približio sam rad HGSS-a.
– Mi svake godine dežuramo u Paklenici, ove godine u srpnju dogodilo se to da smo od petka do nedjelje na dežurstvu spasili 17 ljudi. Prva akcija bila je belgijska obitelj – njih petero, a zadnja akcija bila je nizozemski instruktor spašavanja koji je zalutao u Maloj Paklenici. Na kraju vikenda, kad smo te ljude vodili natrag, oni nisu mogli vjerovati da to sve radimo besplatno. Jednom prilikom je na Velebitu stradao speleolog. Oni su krenuli zvati sve speleospašavatelje te noći. Ljudi iz cijele Hrvatske su prebacivani u Zagreb. Procjena je bila da će akcija trajati minimalno 48 sati, ali nama je trebalo manje od 24 sata, rekao je Molnar.
Naime, to je najveći jamski sustav u Hrvatskoj, a nesreća se je dogodila 550 m pod zemljom, 2 km u kanalu, što zahtjeva jako puno logistike i ljudi. U tome dijelu je HGSS među najboljima u svijetu.
Siniša Molnar je naveo još jedan primjer izvrsnosti i herojstva naših HGSS-ovaca.
– Ja sam licencirani spašavatelj na divljim vodama i poplavama, i kao takav sam otišao u Jasenovac. Čim se ukazala potreba HGSS je obavijestio sve stanice koje mogu sudjelovati s ljudima i s opremom. Obzirom da mi imamo desetak licenciranih spašavatelja, Stanica Bjelovar se odmah odazvala. U tim trenucima je Sava imala povijesno najviši vodostaj ikad zabilježen , oko 8 metara iznad uobičajenog vodostaja. Uvjeti su bili izuzetno teški, temperature su bile vrlo niske, a u takvim uvjetima nakon nekog vremena dolazi do podhlađivanja i nemogućnosti kontroliranja vlastitih udova. Što znači da smo mogli raditi samo određeno vremensko razdoblje nakon čega bi uskočila druga ekipa. HGSS je u tom trenutku oko tjedan dana, 24 sata vozio dnevno vreće na najugroženija mjesta, rekao je Siniša i dodao da su uvijek spremni, u bilo koje vrijeme kada je u pitanju ljudski život.
HGSS Stanica Bjelovar broji 21 člana, od kojih su četiri žene, također vrlo aktivne, naglašavaju kolege i dodaju da su djevojke nezamjenjive.
Ovi dečki i cure su za svaku pohvalu jer malo je onih koji će svoj život riskirati da bi drugima pomogli, a posebno kada je riječ o volontiranju. Bjelovarska ekipa ima i 4 potražna psa, među kojima je i slavna Twiggy, koja je obučena za pronalazak nestalih. Prema riječima bjelovarskih HGSS-ovaca, jedan školovani pas zamjenjuje 20 do 30 ljudi. Osim dobro školovanih pasa, ekipa posjeduje jedini satelitski telefon koji je već bio na Mount Everestu, najvišoj planini na Zemlji, na 8848 metara nadomorske visine.
Kako bi postali član ove ekipe, bjelovarski HGSS-ovci poručuju da trebate biti punoljetni i član neke planinarske organizacije, ali bez obizira na to, HGSS Stanica Bjelovar prima sve ljude koji imaju neke specifične sklonosti, znanja i vještine koje se odnose na neurbana područja.