Još sredinom veljače, premijer Andrej Plenković predstavio je paket mjera Vlade Republike Hrvatske putem kojih bi se ublažio rast cijena energenata. Plenković je upravo tada istaknuto kako će na temelju tog paketa cijena struje narasti za 9,6 posto, dok bi u suprotnom porast iznosio čak 23 posto.
Na mjesečnom računu, cijena struje u najvećem broju kućanstava s 1. travnjem će u prosjeku biti veća za otprilike 30 kuna. Taj se iznos odnosi na tipičnog kupca koji koristi javnu uslugu HEP-a, u tarifnom modelu “bijeli”, uz omjer potrošnje od 60 posto u višoj i 40 posto u nižoj tarifi, a čiji mjesečni prosječni račun trenutačno iznosi 283 kune.
HEP Elektra jedini je energetski subjekt ovlašten za pružanje javne usluge opskrbe električnom energijom u Hrvatskoj. Na internetskoj stranici HEP Elektre nedavno su objavljene tarifne stavke za kućanstva koje će se primjenjivati od 1. travnja ove godine, a postotak njihove promjene kreće se od 9 do 13,5 posto.
– S obzirom na to da se od 1. travnja posebno mijenjaju tarifne stavke koje se odnose na korištenje mreže, prijenos i distribuciju i koje je utvrdila Hera, a posebno stavke za opskrbu električnom energijom, visina promjene računa u svakom će pojedinačnom slučaju ovisiti o tarifnom modelu i količini potrošene električne energije te o omjeru potrošnje u višoj i nižoj tarifi, pojašnjavaju u HEP-u.
HEP Opskrba je početkom ovog mjeseca na svojim internetskim stranicama objavila promjene cijena u tržišnom sustavu Hepi, objašnjavajući kako je ta promjena rezultat ekstremnog rasta cijena primarnih energenata, odnosno plina, nafte, ugljena, povećanja cijena CO2 certifikat i cijena električne energije na veleprodajnim tržištima. Kućanstva koja se ne slažu s izmjenama cijena imaju pravo na raskid ugovora, a iz HEP Opskrbe poručuju da ih je o tome potrebno obavijesti pisanim putem najkasnije do srijede 15. ožujka.
Na računima kućanstava iskazana je i solidarna naknada, koja u skladu s Vladinom uredbom iz 2015. godine, iznosi tri lipe po kilovatsatu, a koju će i nadalje u državni proračun uplaćivati HEP Elektra i HEP Opskrba. Solidarna naknada ne predstavlja dodatni teret kupcima niti utječe na ukupan iznos računa već će taj trošak kao i do sada snositi HEP i neće ga prebacivati na kupce.
Uz HEP Opskrbu, tržišne uvjete opskrbe električnom energijom na hrvatskom tržištu nude još i slovenski Gen-I te tvrtka E.ON Hrvatska, koja je u vlasništvu njemačke energetske grupacije. Pri donošenju odluke o povećanju cijena razmatraju se novonastale tržišne okolnosti i izrazita promjenjivost cijena energenata koje su dosegnule svoje neviđene vrhunce.