Bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić danas je s pročelnicom za zdravstvo, demografiju i mlade Andreom Bengez bio u obilasku liječnika primarne medicine i Zavoda za hitnu medicinu Bjelovarsko-bilogorske županije, ispostave Grubišno Polje.
Najprije su posjetili Garešnički Brestovac i mladog liječnika Bornu Emića te se susreli s garešničkim gradonačelnikom Josipom Bilandžijom, zatim su u Končanici uz načelnika Zlatka Bakunića obišli mladu liječnicu Ivu Hroh, a posjet su završili obilaskom Zavoda za hitnu medicinu u Grubišnom Polju gdje ih je dočekao gradonačelnik Zlatko Mađeruh te ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu BBŽ Nenad Mrzlečki.
Odlične su vijesti kako je u zdravstvenim ustanovama kojima je BBŽ osnivač prošle je godine zaposleno 28 novih liječnika, od čega ih je 23 stiglo s fakulteta.
Dr.med. Borna Emić prošle je akademske godine bio korisnik županijske stipendije. Grad Garešnica na korištenje mu je dao stan, a u Garešničkom Brestovcu radi na puno radno vrijeme, što je dobra vijest za mještane koji stalnog liječnika nisu imali već sedam godina.
Dr.med. Iva Hroh u Končanici se zaposlila odmah po završetku fakulteta, u rujnu prošle godine. Buduća je specijalizantica ginekologije Doma zdravlja BBŽ.
U ispostavi Zavoda za hitnu medicinu BBŽ u Grubišnom Polju zaposleno je pet novih liječnika, od čega četiri mlada. Krajem prošle godine konačno je pokrenut TIM 1, odnosno tim s liječnikom koji je bio predviđen još 2016. godine Mrežom hitne medicine.
– Od 1. studenog prošle godine službeno je temeljem ugovora s HZZO-om profunkcionirao TIM 1 gdje smo uspjeli zaposliti pet liječnika. Tehničare i vozače smo otprije imali u TIM-u 2, naveo je ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu BBŽ Nenad Mrzlečki.
Zapošljavanje liječnika bio je izazovan posao s obzirom na to da je njihov nedostatak jedan od gorućih problema u cijeloj Hrvatskoj. Deset natječaja prošlo je bez uspjeha, pa su se poslužili dodatnim mjerama i uvjetima, između ostalog i županijskim subvencijama kako bi privukli liječnike u ruralna područja. Srećom, u tome su uspjeli te se na posljednji natječaj prijavilo i više liječnika nego ih je bilo potrebno. No, potreban je Zavodu još jedan liječnik kako bi se ispoštovalo Mrežu hitne medicine.
– Od 25 liječnika potrebnih mi imamo 24 zaposlenih. Nedostaje liječnik u Čazmi. Taj nedostatak pokrivamo tako što su četiri liječnika dovoljno u timu da se funkcionira cijeli mjesec, a peti je po Mreži predviđen za pokrivanje godišnjih odmora, bolovanja i slično, otkriva Mrzlečki.
Župan Marko Marušić nije skrivao zadovoljstvo ovim zapošljavanjima.
– Mogu biti zadovoljan ne samo s hitnom medicinom, nego s cijelim zdravstvenim sustavom. Naša zadaća kao osnivača je da brinemo o zdravstvenom sustavu naše županije i tu me posebno veseli da je 28 novih liječnika došlo raditi u našu županiju tijekom prošle godine. U Grubišnom Polju je u Mreži hitne medicine TIM 1 bio predviđen od polovice 2016. godine i uspjeli smo ga sada formirati zajedno s liječnikom i to pruža sigurnost građanima da će imati dostupnu hitnu za nepredviđene situacije, napominje Marušić.
Vjeruje kako su županijske mjere pomogle da mladi liječnici dođu raditi u manja mjesta.
– Sufinanciramo troškove za kamate na stambene kredite, stručna usavršavanja medicinskog osoblja, troškove podstanarstva, stipendije smo podigli s tisuću na tri tisuće kuna mjesečno i svakako to daje rezultate. Tu moram pohvaliti i pojedine jedinice lokalne samouprave koje osiguravaju stanove liječnicima koji dođu u njihovu sredinu. To je ona zajednička suradnja kojoj ja težim i koja je urodila plodom, naglašava Marušić.
Županija će, kaže, i dalje težiti da se te mjere nastave provoditi u svrhu podizanja kvalitete i dostupnosti zdravstvene zaštite. Izrazio je zadovoljstvo da su se liječnici vratili u neka mjesta koja ih na puno radno vrijeme nisu imali godinama poput Garešničkog Brestovca i Đulovca. To je i demografska mjera jer, smatra župan, mjesta bez liječnika teško će privući mlade obitelji.
Naglasio je kako je važna suradnja s resornim ministarstvom i Vladom RH, a posebno se osvrnuo i na Opću bolnicu Bjelovar čiji je kredit njihovom intervencijom skinut s leđa građana. Nakon što je Vlada preuzela otplatu kredita za bolnicu, nada se župan da će Županija prodisati jer je inače od 14 i pol milijuna kuna decentraliziranih sredstava za funkcioniranje pet zdravstvenih ustanova BBŽ polovica odlazila na otplatu navedenog kredita. Osim toga, Vlada je obećala da će u naredne dvije godine opremiti novu zgradu bjelovarske bolnice za što će se utrošiti 70 milijuna kuna. Samim time, poručuje Marušić, Bjelovar će postati primamljiviji mladim liječnicima.
– Mi puno očekujemo od reforme zdravstva koja je najavljena gdje će se sigurno ići pojačavati primarna zdravstvena zaštita, gdje će se težište prebaciti i na Domove zdravlja da imaju veću i kvalitetniju ulogu nego dosad. Mi ćemo to pratiti i sigurno ćemo činiti sve da u svakoj sredini bude dostupan što veći broj specijalista, ističe Marušić.
Liječnica Maša Kopušar iz Zagreba došla je raditi u Grubišno Polje, a otkrila nam je što ju je pritom motiviralo.
– Ja sam nakon fakulteta bila jako motivirana da odem raditi na vanjsku hitnu negdje izvan Zagreba, u neko manje mjesto jer i se to činila kao odlična prilika da napredujem kao liječnica i prvenstveno da se odselim od doma. Odluka je pala na Bjelovarsko-bilogorsku županiju između ostalog zato što je bilo otvoreno pet radnih mjesta, a Županija mladim liječnicima daje subvenciju za stan, govori Kopušar kojoj je ovo prvi posao nakon fakulteta, a radi tri mjeseca.
– Moja generacija nema više obvezan staž, nego odmah nakon fakulteta se možemo zaposliti kao liječnici obiteljske medicine, u izvanbolničkoj hitnoj ili na rad pod nadzorom kod liječnika obiteljske medicine ili u bolnicu, navodi liječnica Maša Kopušar.
Otkriva kako u početku nije bilo puno posla jer je ljudima u Grubišnom Polju trebalo vremena da se naviknu jer dosad nisu imali tim s liječnikom. No, posla je sve više i zato joj je važna podrška kolega. Veoma je zadovoljna svojim timom te, kako kaže, ne može poželjeti bolje kolege jer radi s mladim ljudima s kojima ima odličnu komunikaciju. Pohvalila je i tehničare i vozače koji su vrlo iskusni i čuvaju im leđa.
Grubišnopoljski gradonačelnik Zlatko Mađeruh ocijenio je formiranje TIM-a 1 izuzetno važnim.
– Više od 20 posto stanovnika starije je od 65 godina. Sve je veća potreba za zdravstvenim uslugama, a naši građani će sad 24 sata imati adekvatnu skrb kroz Dom zdravlja, naveo je te zahvalio i Županiji i Domu zdravlja što su prepoznali taj problem i riješili ga.