Sukladno aktualnoj epidemiološkoj situaciji u Bjelovaru je održana 26. sjednica Gradskog vijeća Grada Bjelovara prema epidemiološkim uputama.
Prva je svoja pitanja i prijedloge iznijela nezavisna vijećnica Ela Naranđa.
–Zanima me da li se na bjelovarskoj tržnici može urediti sanitarni čvor, jer predstavlja veliki problem i za prodavače i kupce? Iz njega se širi grozan smrad i dosta ljudi smatra da takav sanitarni čvor nije primjeren. Drugo pitanje vezano je za zemljište Bjelovarskog vrta. Da li je Grad Bjelovar ušao u taj posjed i kada uđe, ako već nije, što će se s tim zemljištem učiniti? Može li se tamo urediti prostor za okupljanje, kakav postoji u Zagrebu na Bundeku ili Jarunu? Moj prijedlog je da se Grad Bjelovar uključi u program lokalnih akcijskih grupa, točnije LAG. U Hrvatskoj imamo oko 20 formiranih LAG-ova. Na području naše županije djeluju LAG Bilogora – Papuk i LAG Sjeverna Bilogora. Problem kod LAG-ova je da se veliki gradovi ne mogu uključiti jer se gleda broj stanovnika. Međutim, vidjela sam da su neki gradovi taj problem riješili tako da su svoje gradske sredine rascjepkali na više naselja. Primjerice, mi možemo Gudovac staviti u jedan LAG, Trojstveni Markovac u drugi i slično. LAG-ovi su važni za natječaje za male OPG-ove i poljoprivrednike, odnosno za povlačenje sredstava iz EU fondova, upitala je i predložila Ela Naranđa.
Odgovore su dali Ivan Ivančić, Željka Vizi i Sonja Novak.
–Prije ste govorili da je na tržnici sve u redu, sada opet nije, pa dajte se dogovorite. Mi ćemo na tom segmentu svakako poraditi, ali dozvolite da imamo i drugih prioriteta i potreba. Neću pričati o smanjenju prihoda i financijskim problemima ranije preuzetih projekata financiranih iz drugih izvora. Da bismo ušli u nove projekte, prvo trebamo završiti i sanirati stare. U pravilu, za takve poslove naši poduzetnici nisu baš zainteresirani, pa takvi projekti potraju. Vaše pitanje smo primili na znanje i na tome ćemo poraditi, rekao je Ivan Ivančić, direktor Komunalca d.o.o.
–Novosti oko zemljišta Bjelovarskog vrta nema. Zadnje ročište održano je početkom veljače zbog predaje djela nekretnina u posjed i na korištenje Gradu Bjelovaru. Međutim, zbog činjenice da se čestice koje su u vlasništvu RH nisu mogle točno identificirati, to je odgođeno. Nažalost, došla je korona i sud nije zakazivao nikakva uredovanja. Nova uredovanja očekujemo tek najesen. Mi ćemo taj dio uvrstiti na raspolaganje poljoprivrednim zemljištima i sukladno tome s njim ćemo raspolagati. Za potencijalno „pretvaranje u Bundek“ trebali bi vidjeti da li je to prema prostornim planovima moguće, odgovorila je Željka Vizi.
–Prijedlog vezan za LAG je dobar, no on se odnosi na programsko razdoblje od 2021. do 2027. godine, dok postojeće traje od 2014. do 2020. godine. Odnosi se na sredine manje od 25 tisuća stanovnika. Grad kao urbano područje se na to ne može javiti, ali se mogu naselja, dakako pod patronatom Grada. Osim toga, mogu se prijaviti OPG-i, fizičke osobe, itd. Pozitivna posljedica ulaska u te akcijske grupe je realizacija određenih projekata. Mi to znamo, zainteresirani smo i polako se pripremamo, rekla je Sonja Novak, pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo Grada Bjelovara.