Bjelovarski projekt aglomeracije, odnosno rekonstrukcije vodovoda i kanalizacije, čiji su investitor Vodne usluge, obuhvatio je mnoge gradske ulice. Poznato je kako je riječ o najvećem takvom projektu u bjelovarskoj povijesti te ga nije nimalo lako i jednostavno provesti.
Koliko je opsežno i zahtjevno, dovoljno govori i nabavljena oprema za održavanje sustava odvodnje i vodoopskrbe, vrijedna 12.625.000,00 kuna bez PDV-a.
Oprema koja je bila izložena u četvrtak 28. listopada u dvorištu Gradske uprave, među ostalim, podrazumijeva različita specijalna vozila, radne strojeve, ali i nabavu te implementaciju GIS-a.

– Projekt bjelovarske aglomeracije ide jako dobrim tempom, a dokaz tome su i svi ovi strojevi i vozila koje danas imamo priliku vidjeti. Podsjećam da aglomeracija vrijedi 257 milijuna i 472 tisuće kuna. Vodne usluge će za provedbu morati izdvojiti svega šest milijuna kuna. Možete samo zamisliti koliko bi Gradu Bjelovaru trebalo vremena da sve to sam osigura i provede. Na svu sreću, zasada nemamo nikakvih problema, iako je riječ o vrlo kompliciranom projektu i strogim pravilima. Većina drugih gradova ima dosta problema po pitanju provedbe aglomeracije. Svjestan sam da našim građanima na smetaju raskopane ulice, ali moram ponoviti da je riječ o vrlo zahtjevnim operacijama. Kada sve bude gotovo, siguran sam da ćemo svi skupa odahnuti. Na ovaj način dižemo vodovodnu i kanalizacijsku infrastrukturu i trenutno smo na između 60 i 70 posto priključaka na kanalizacijsku mrežu, rekao je gradonačelnik Dario Hrebak.
Na pitanje o uređenju Staroplavničkog prilaza, gradonačelnik odgovara kako zbog opsežnih radova u gradu, za taj dio trenutno ne postoji raspoloživo vrijeme. Novac je u gradskom proračunu osiguran, ugovor s izvođačem radova je potpisan te se početak radova može očekivati u proljeće sljedeće godine. U ovom trenutku, na području Bjelovara prioritetne su Ivanovčanska ulica, Lug i Ulica Alojzija Stepinca. Stanovnici navedenih lokacija završetak radova mogu očekivati do kraja ove godine.
Predstavljena oprema biti će u funkciji održavanja postojećih te novoizgrađenih sustava. Unatoč komparativne manjkavosti našeg sustava u smislu da su bunari udaljeni više od 20 kilometara do mjesta isporuke, taj segment je u gradu Bjelovaru vrlo uspješno održavan.

– Dio opreme smo imali i do sada, no ova je ipak nova i suvremenija koja će dodatno podići našu učinkovitost. Posebno me vesele sustavi za nadzor vodoopskrbne mreže koji će dodatno pospješiti nadzor te povećati efikasnost upravljanja sustavom vodoopskrbe u smislu smanjivanja gubitaka i brže reakcije, ukoliko se stvore određeni problemi. Dakle, oprema se odnosi na cisterne za održavanje sustava odvodnje, radne strojeve za građevinske radove, vozila za prijevoz naših radnika te osobna vozila za potrebe provođenja aglomeracije. Važno je istaknuti da je dio prekopa na području grada Bjelovara vezan za aglomeraciju, dok se dio odnosi na druge distributere koji rade prema svom vlastitom planu održavanja i mijenjaju određene dionice, pojasnio je predsjednik Uprave Vodnih usluga d.o.o Bjelovar, Ivan Ivančić.