Europski projekt “Sinergijom do uspješnije zajednice” kojemu je cilj osiguranje pomoćnika u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju odobren je i za ovu školsku godinu. Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.446.297,20 kuna, a obuhvaća ukupno 62 učenika. Također, na projektu je zaposlen 51 pomoćnik u nastavi i jedan stručni komunikacijski posrednik. Projekt se provodi u svim osnovnim školama na području grada Bjelovara.

– Dva milijuna kuna dolazi iz Europskog socijalnog fonda i riječ je o bespovratnim sredstvima, dok ostatak novca osigurava Grad Bjelovar. Ovaj projekt uspješno se provodi posljednjih osam godina, a novim projektom je na godišnjoj razini osigurano 40 posto više financijskih sredstava. Svi učenici koji imaju suglasnost za pomoćnika u nastavi ili komunikacijskog ostvarili su traženu potporu. Nikada tijekom provedbe nismo imali nikakvih problema, niti penalizaciju, odnosno kažnjavanje gradskog proračuna. Drago mi je što su neki od pomoćnika nakon dužeg vremena nezaposlenosti na ovaj način pronašli posao. Mislim da svi zajedno možemo biti zadovoljni kvalitetom ovog projekta, istaknuo je gradonačelnik Dario Hrebak.
Zajedno sa svim ravnateljima bjelovarskih osnovnih škola, za provedbu projekta zadužen je Zdravko Pavec koji ističe uspješnu suradnju između škola i Grada Bjelovara.

– Sitne prepreke smo uvijek uspijevali riješiti bez većih poteškoća. Po prvi put imamo situaciju da su putem projekta sva djeca u osnovnim školama dobila pomoćnika u nastavi, odnosno komunikacijskog posrednika. Na godišnjoj razini, projekt se provodi tijekom deset mjeseci te se kontinuirano prati uspješnost i rad pomoćnika, učenika i ostalih dionika, rekao je savjetnik za odgoj, obrazovanje i sport u Gradu Bjelovaru, Zdravko Pavec.
U II. OŠ Bjelovar zaposleno je 13 pomoćnika u nastavi koji pomažu i brinu o 14 učenika što znači veliku pomoć, kako za učitelje, tako i za školarce te normalno funkcioniranje odgojno obrazovnog procesa.

– Suradnja s Gradom Bjelovarom je na vrlo visokoj razini, komunikacija je jasna i detaljna. Imamo situacija da nam se pomoćnici mijenjaju, no isto tako imamo i pomoćnike koji taj posao rade već dosta dugo, istaknula je Ines Kapša, ravnateljica II. OŠ Bjelovar.
O svom radnom iskustvu više je rekla Slađana Srdojević koja kao pomoćnica u nastavi radi pune tri godine.

– Sa II. OŠ imam jako lijepa iskustva i o njoj mogu reći samo najbolje. Timski rad, koordinacija između učitelja, pomoćnika, učenika i njihovih roditelja je odlična. Voljela bih da se mogu riješiti problemi koji su vezani za naš status, zapošljavanja na neodređeno vrijeme, koeficijenta plaće. Uz veći broj stručnih djelatnika ovaj posao bi se svakako mogao odrađivati još kvalitetnije, najviše zbog dobrobiti djece, kazala je Srdojević.
Tijekom posljednjih osam godina, Bjelovarčanin Boris Damjanović kontinuirano radi kao pomoćnik u nastavi, a posljednje tri kao komunikacijski posrednik u V. OŠ u Bjelovaru.

– Djeca s poteškoćama se sa svojim pomoćnicima jako povezuju, čak i puno više nego što sam na samom početku očekivao. Predivno je raditi u V. OŠ, a tko mi ne vjeruje, neka se okuša u tome. Zaista bi bilo lijepo da se napokon riješi naš status te da možemo raditi i ta dva mjeseca tijekom ljeta. Na ostale segmente nemam nikakve prigovore. Svaki dan dijete dočekam u školi, pomognem mu da uđe u razred i obavi osnovne radnje. Moj glavni zadatak je prevođenje nastave na hrvatski znakovni jezik. Ove godine radim sa dva učenika sa oštećenjem sluha. Nastavu im nastojim približiti što više mogu na način na koji oni to najbolje razumiju. Korona nam je donijela određene poteškoće zbog nošenja maski, a s obzirom da su naša djeca navikla na bliskost, ta situacija im je dosta teško pala. Dobro je što nosim vizir, pa učenici mogu vidjeti mimiku i kretanje mojih usana, pojasnio je Damjanović i dodao kako je do sada radio sa ukupno petero učenika s različitim poteškoćama.