Grad Bjelovar je za projekt „Mi to možemo“ dobio stopostotno financiranje iz Europskog socijalnog fonda u iznosu od 1.406.786,60 kuna. Cilj projekta je bio podrška nezaposlenim i dugotrajno nezaposlenim osobama, osobama s invaliditetom i primateljima minimalne zajamčene naknade u procesu socijalnog uključivanja i zapošljavanja na bjelovarskom području.
O rezultatima projekta detaljnije su govorili bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak i voditeljica projekta Ivana Bekavac, na konferenciji za medije održanoj u utorak 30. ožujka u dvorištu Gradske uprave.

– Grad Bjelovar je u posljednje tri godine realizirao više od 150 milijuna kuna europskog novca. Dokazali smo se i pokazali kao grad koji zna i može povlačiti sredstva iz EU fondova. Većinom su to bili projekti usmjereni na obnovu zgrada, ulaganje u komunalnu infrastrukturu, ali i pružanje pomoći građanima koji su u manje povoljnom položaju. Upravo njima putem projekata želimo olakšati svakodnevicu i podići kvalitetu života. Grad Bjelovar će i dalje nastaviti provoditi ovakve i slične projekte. Niti jedan grad u Hrvatskoj ne može samo s vlastitim sredstvima provoditi takve projekte, jer je to veliki zalogaj za gradski proračun. Zahvaljujući sposobnim ljudima i timovima, uspješno pronalazimo načine. Vjerujem da će provedene edukacije te stečena nova znanja i vještine, sudionicima omogućiti da na tržištu rada postanu još konkurentniji, zaključio je gradonačelnik.
Projektne aktivnosti, koje su određene na 24 mjeseca polako se bliže kraju, a od planiranog uključivanja 60 dugotrajno nezaposlenih osoba ukupno je uključeno 76 dugotrajno nezaposlenih osoba čime je premašen planirani pokazatelj za nešto više od 26 posto, čime je i opravdana uspješnost projekta.

– Tijekom dvije godine provedbe, odradili smo jako puno aktivnosti. One glavne vezane su za obrazovanje odraslih osoba. Riječ je o osposobljavanju za računalnog operatera, administratora baze podataka, samostalnog knjigovođu, pisanje i provedbu EU projekata, internet marketing i gerontodomaćice. U listopadu prošle godine organizirali smo prvu dodjelu uvjerenja, kada smo ih uručili 29. Drugu grupu formirali smo tijekom jeseni. Tada je još 12 polaznika uspješno završilo program obrazovanja i danas su im uručene potvrde. Ostale aktivnosti vezale su se na psihologijsko testiranje za odabir ciljane skupine, sistematske preglede za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti svih polaznika te prijevoz polaznika od mjesta prebivališta do mjesta održavanja programa obrazovanja. Imali smo nešto više od 29 različitih treninga, radionica, cjelodnevnih programa baziranih na osnaživanje socijalnih vještina kod nezaposlenih osoba, pojasnila je Ivana Bekavac, voditeljica projekta „Mi to možemo“.
Partneri u projektu su Udruga tjelesnih invalida Bjelovar, Udruga osoba oštećena sluha BBŽ, Centar za socijalnu skrb Bjelovar, Hrvatski zavod za zapošljavanje PU Bjelovar.

– U ime članova Udruge tjelesnih invalida Bjelovar, zahvaljujem se na ovom izazovnom i vrijednom projektu kojeg privodite kraju. Mnogi naši školovani članovi su bez posla i nadam se da će zahvaljujući novom znanju i vještinama koje su stekli, uspješno pronaći adekvatno radno mjesto. Najelegantniji i najbolji put prema ostvarivanju tih ciljeva su zaštitne radionice, kao što je to Suvenir Arbor u Siraču. Potrebno je vidjeti kako se to radi, na koji način je moguće participirati i organizirati cijeli takav sustav. Neka nam to bude slijedeći cilj, poručio je Tomislav Novosel, predsjednik Udruge tjelesnih invalida Bjelovar.