Tijekom nekoliko posljednjih godina, Grad Bjelovar zauzeo je visoku poziciju kada je u pitanju povlačenje sredstava iz europskih i nacionalnih fondova. Naime, prema posljednjim analizama, od ukupno 127 gradova u Hrvatskoj, Bjelovar se trenutno nalazi na devetom mjestu.
Između 2017. i 2021. godine, Gradu Bjelovaru je iz nacionalnih i europskih fondova odobreno sufinanciranje za 94 projekta u ukupnoj vrijednosti 230 milijuna kuna. Upravo taj podatak dokazuje koliko je u našem gradu podignuta ljestvica u smislu razvoja i želje da Bjelovar postane suvremen grad koji kontinuirano prati trendove.
Detalje o ostvarenim projektima i onima koji su u planu, mediji su doznali u ponedjeljak 18. listopada.
Uz gradonačelnika Daria Hrebaka, prisutne su bile i djelatnice Grada Bjelovara koje rade na pisanju i provođenju europskih i nacionalnih projekata, Andrea Posarić i Ivana Bekavac.

– Već četvrtu godinu zaredom nalazimo se među 10 posto najuspješnijih gradova, što dokazuje da znamo kako i na koji način osigurati sredstva za provedbu projekata. Imamo cijeli niz projekata koji vrijede jako puno, a skroz sam siguran da će tako biti i u budućnosti. Grad Bjelovar u ovom trenutku ima spremnih projekata u vrijednosti 500 milijuna kuna, što će vrlo vjerojatno biti realizirano u sljedeće tri do četiri godine. Najviše smo fokusirani na Nacionalni plan oporavka i otpornosti te redovne natječaje od strane EU fondova. Treći mogući izvor financiranja koji neće biti dostupan svima je tzv. ITU mehanizam u sklopu kojeg planiramo povući između 100 i 200 milijuna kuna. Iza svega ovoga stoje mjeseci, dani i sati požrtvovnog i predanog rada, nerijetko tijekom vikenda te sa manje godišnjeg odmora. To svakako najviše mogu zahvaliti kolegicama Andrei i Ivani koje su glavna okosnica našim projekata te koje čine naš EU tim. Težimo da na tri do četiri gradska proračuna povučemo još jedan iz EU fondova. Naravno, ne smijemo zaboraviti ni na projekte koje provodi naš Tehnološki park. Do sada smo energetski obnovili 14 od 18 bjelovarskih škola, sve vrtićke objekte, a izgrađen je i novi vrtić u Gudovcu. Među 500 milijuna kuna spremnih projekata nalaze se bjelovarske toplice, izgradnja tzv. VI. OŠ te još dva vrtića, zatim energetska obnova IV. OŠ, sortirnica i kompostana, obnova tržnice, Državni arhiv Bjelovar. Osim navedenih, vjerujem da ćemo u narednom razdoblju uspjeti osigurani i dodatne projekte, poput obnove Sokolane, starog zatvora, izgradnje Poslovne zone Veliko Korenovo i pokrivanje troškova geotermalnih izvora energije, poručio je gradonačelnik Hrebak.
Osim puno truda i znanja, u cijelu priču vezanu za projekte uloženo je i puno iskustva, vještina i znanja.
– Jedino što mogu reći je da se nadam da ćemo ovim tempom nastaviti i u sljedećem razdoblju, iskoristiti sve ono što nam se nudi. Osobno vjerujem da to možemo, jer smo u vrlo kratkom periodu dokazali da radimo i razmišljamo na kvalitetan način. Gradonačelniku se zahvaljujem na velikom povjerenju, zaključila je Andrea Posarić, viša savjetnica za provedbu programa Europske unije i međunarodnu suradnju Grada Bjelovara.
Jedan od projekata koji će uskoro krenuti s provedbom je i poučno – tematska staza s pratećim sadržajima u šumi Lug.

– Trenutno ne bih željela previše govoriti o detaljima, jer u narednim danima planiramo održati uvodnu konferenciju. Radovi počinju uskoro, u pitanju je jedan jako lijep i malo drugačiji projekt, baziran na dječjem igralištu, poučnoj i tematskoj stazi i raznim drugim novinama. Projekt je financiran iz Programa ruralnog razvoja RH za razdoblje 2014. – 2020. iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj u vrijednosti 680 tisuća kuna, otkrila je Ivana Bekavac, viša stručna suradnica za provedbu programa Europske unije i međunarodnu suradnju Grada Bjelovara.