Grad Bjelovar je u svom proračunu za ovu godinu osigurao 759.000,00 kuna za potporu poljoprivrednicima, za što se prijavilo ukupno njih 150. Povodom dodjele novčanih potpora, na Gradskoj tržnici Bjelovar je u srijedu 28. listopada u jutarnjim satima održano uručenje odluke o dodjeli sredstava.
Od početka godine do sada, Grad Bjelovar je isplatio 318.195,35 kuna, a nedavno su odobrene i potpore za proizvodnju povrća, cvijeća i sjemena u zatvorenim prostorima s površinama plasteničke proizvodnje koje je dobilo petero proizvođača. Među njima je i Delimir Hrestak, proizvođač cvijeća iz Bjelovara.
– Zahvalan sam na ukazanom povjerenju i nadam se da će se ovako dobra suradnja s Gradom Bjelovarom nastaviti i dalje. Jasno je da svaka financijska potpora dobro dođe. Proizvodnjom cvijeća se bavimo oko 20 godina i riječ je o obiteljskom poslu. Nažalost, trenutno imamo dosta problema vezanih za koronu i krizu do koje je došlo zbog pandemije. Kakva će prodaja biti povodom blagdana Svih svetih, vidjet ćemo u slijedećim danima. Proljetna sezona je bila poprilično loša. Od Grada Bjelovara smo dobili 6 200 kuna i riječ je o kombiniranom sufinanciranju, dio odlazi na subvenciju mjesta na tržnici, a dio na uzgoj, rekao je Hrestak.
Dobivenim iznosima zadovoljni su i vlasnici OPG-a Anica Magdić koji se bave proizvodnjom povrća i voća.
– Od Grada Bjelovara smo dobili potporu u visini pet tisuća kuna. Ove godine sam kupio tri tisuće komada sadnica jagoda i ovaj iznos će nam točno namiriti taj trošak. OPG imamo zadnjih deset godina i postepeno se širimo. Također, ove godine smo od Europske unije dobili novčanu potporu u iznosu 15 tisuća eura. Time si olakšavamo posao, kupujemo potrebnu mehanizaciju, aparaturu i ostale stvari koje su nam potrebne za kvalitetan rad. Prodaja nam je sada pala između 20 i 30 posto. U prvom valu pandemije puno nam je pomogla mogućnost naručivanja putem interneta, rekao je Dražen Magdić.
– Imamo vanjsku i plasteničku proizvodnju. Na natječaj sam se prijavio za izgradnju plastenika u iznosi 50 posto do maksimalnog iznosa od deset tisuća kuna te subvencioniranje mjesta na gradskoj tržnici, točnije 50 posto od ukupnog troška za korištenje četiri kocke na prodajnom pultu. Vjerujem da je ova godina dosta teška svima, pa ove potpore puno znače. Naš OPG postoji i radi 20 godina, a ja nastavljam obiteljski posao, poručio je Ivan Babinac iz Galovca koji se bavi proizvodnjom povrća.
Odluke o dodjeli sredstava za poljoprivrednike osobno je uručio zamjenik bjelovarskog gradonačelnika, Igor Brajdić koji ne skriva zadovoljstvo zbog pružanja novčane pomoći domaćim poljoprivrednicima i proizvođačima.
– Grad Bjelovar potiče rad poljoprivrednih proizvođača. Potičemo lokalno, domaće, zdravo i hrvatsko. Od 150 prijava, dvije su ocijenjene kao nevažeće. Do sada je novac dobilo 107 poljoprivrednih proizvođača, dok će ostatak biti obrađen i isplaćen do kraja ove godine. Najviše imamo proizvođača meda i mednih proizvoda, subvencija kocki na gradskoj tržnici te proizvođača povrća, cvijeća i sjemenja u plastenicima i staklenicima, istaknuo je zamjenik Brajdić.