U srijedu 4. rujna u velikoj vijećnici Grada Bjelovara održan je sastanak sa poljoprivredno-prehrambenim proizvođačima koji su se prijavili na ovogodišnji Javni poziv za potpore u poljoprivredi u 2019. godini. Na Javni poziv je pristiglo ukupno 183 zahtjeva, od čega je dosad obrađeno 142 a 139 je dobilo odobrenje za isplatu u ukupnom iznosu od 487.641,52 kune. S poljoprivrednicima se susreo zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić, kako bi porazgovarao s njima o tome da li su zadovoljni dosad pruženim potporama, te o daljnjoj suradnji.
– Grad Bjelovar je 2018. i 2019. osigurao dobru suradnju sa poljoprivrednicima. Na nama je samo bilo da poslušamo što ono žele i što trebaju. To je rezultiralo sa 356 poljoprivrednika korisnika u te dvije godine, koji su koristili potpore Grada Bjelovara u ukupnom iznosu od 957.000 kuna. Ove godine je na raspolaganju bilo 670.000 a do sada je iskorišteno preko 480.000 kuna. Potpore su još uvijek otvorene, i radi se o 17 mjera koje su pravilno strukturirane. Najkorištenija je bila uzgoj i držanje konja pasmine Gidran, očuvanje pčelinjeg fonda, i zakupiti kocke na Gradskoj tržnici, naveo je zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić.
Marko Šmid, vlasnik OPG-a Šmid koji se bave eko aronijom, već je drugu godinu zaredom aplicirao na potporu Grada Bjelovara i zadovoljan je istom. Kaže kako se planira nastaviti baviti poljoprivredom i vidi budućnost u njoj, te da uz ovakve potpore svakako nije sve crno kako se isprva čini.
– Ove godine smo aplicirali na mjeru za izgradnju i opremanje prostora za preradu voća. S obzirom da stalno ulažemo u proizvodnju i OPG svakako je bio plan napraviti ovaj korak, međutim biti će puno lakše kad smo dobili dodatna sredstva za to. Što se tiče naše ponude ona je trenutno ostala ista, vino od aronije i čokolada s aronijom. S obzirom da smo već duže na tržištu nemamo problema s plasmanom robe, ali potrebno je imati kontinuitet kako bi ostali dosljedni sebi i proizvodu. Međutim, mi radimo čitavu godinu, i plasman i briga o biljkama tako da je nemoguće u kolovozu imati berbu a u rujnu torbu novaca. To je nemoguće, zaključuje Marko Šmid.
Na sastanku su proizvođači progovorili i o problemima koje imaju. Među njima istaknuli su se problemi koji se već duže vremena događaju na Gradskoj tržnici, a o njima je nešto više rekao predsjednik udruge Dar Bilogore Nenad Horvat. Naime, županijski prodavači su gotovo u potpunosti istisnuti sa tržnice od strane prodavača iz drugih, mahom podravskih, županija. Problem ne bi bio u tome što oni plasiraju robu na našoj tržnici, već što su zauzeli 95% mjesta, bahati su, kako kažu naši prodavači, prijete i buše gume lokalnim prodavačima ako im ne prepuste mjesto na tržnici, a od njih je svega jedan prodavač koji ima vlastiti uzgoj dok su ostali šverceri.
– Išli smo na fin način tražiti zaštitu od tržnice, od Komunalca pa na kraju čak i Grada Bjelovara, ali ništa se nije poduzelo a želimo javnost koja ne zna upoznati s problemom. Ti preprodavači su zauzeli našu tržnicu, naše kumice koje su došle prodati nešto malo povrća i voća koje imaju makar da povrate putni trošak kad idu kod doktora nemaju mjesta na našoj tržnici jer im oni bacaju stvari, naguruju ih, meni su nekoliko puta izbušili gume na autu, išarali auto i izgrebli ga i još mi prijetili da će potpuno zauzeti našu tržnicu. To ide do te mjere da svako malo i policija intervenira i to na njihov poziv jer čim mi nešto kažemo i branimo se oni ih zovu pod navodom da su oni ugroženi. Smatram da moramo naše lokalne proizvođače konkretno zaštititi od toga, poručio je Nenad Horvat te naveo i primjer prodavača iz Neretve koji je na naše područje došao prodavati breskve, nektarine, lubenice, i slično voće koje imaju i naši proizvođači, a još se dodatnom provjerom pokazalo kako uopće nema OPG već je švercer.
U iščekivanju rješavanja ove situacije, Grad je i dalje u suradnji sa poljoprivrednicima, te ih poziva da im se jave s prijedlozima za daljnje mjere slijedeće godine.