Prije tri godine, Grad Bjelovar je pokrenuo prilično izazovan projekt koji se tiče sređivanja svih zemljišnih knjiga na području naše katastarske općine. U tom pogledu Grad Bjelovar snosi 60 posto troškova provođenja tehničke reambulacije te sufinancira rad stručnih povjerenstava kao i materijalne troškove cijelog postupka.
S obzirom da je izlaganje I. zone završeno te da je Grad Bjelovar od 2018. do kraja 2020. godine za to izdvojio više od 400 tisuća kuna, želja je bjelovarsku javnost upoznati sa samim projektom kao i ulogama Grada Bjelovara, Državne geodetske uprave i Općinskog suda u Bjelovaru.
Na konferenciji za medije sudjelovali su bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak, pročelnik Područnog ureda za katastar Bjelovar Damir Soptija te voditelj Zemljišnoknjižnog odjela u Bjelovaru Dušan Đerić.
– Kompletno sređivanje svih zemljišnih knjiga, odnosno cjelokupne dokumentacija problem je koji pogađa ne samo Bjelovar, već i cijelu Hrvatsku. No, nakon završetka projekta, Bjelovar će biti jedan od rijetkih gradova koji imaju sređenu kompletnu dokumentaciju. Zbog neusklađenosti i nesređenosti papirologije, mnogi naši građani imaju velikih problema. Za takvu situaciju nije nitko kriv, jer ta priča seže daleko u povijest. Dakle, radimo na otklanjanju zemljišno knjižnih problema, kako bi građanima i poduzetnicima olakšali evidenciju. Administracija će u potpunosti biti posložena i biti ćemo među prvim gradovima koji su uspijeli odraditi taj nimalo jednostavan zadatak. Koliko znam, zasada je u Hrvatskoj jedino Varaždin posložio cijelu tu priču. Iako je po tom pitanju ostalo još dosta posla, polako vidimo svjetlo na kraju tunela. Posao koji smo odradili tijekom tri godine je ogroman napredak za naš grad. Tih 400 tisuća kuna nije mali novac, no sve se to radi za dobrobit građana. Nadam se da će građani shvatiti potrebu za rješavanjem navedenih problema, rekao je gradonačelnik Dario Hrebak.
– Katastarsko izlaganje jedan je od poslova kojeg obavlja Područni ured za katastar Bjelovar te Zemljišnoknjižni odjel Općinskog suda u Bjelovaru, gdje svaka stranka dolazi pred zajedničko povjerenstvo te se rješava tzv. dvojno stanje. U Bjelovaru imamo stanje da je katastarska izmjera iz 1980. godine, a ZK podaci datiraju još od 1924. godine. Dakle, podaci katastra i zemljišnih knjiga nisu usklađeni i upravo zbog toga provodimo navedeni postupak. Nakon usklađenja podataka, svi podaci prelaze u bazu zemljišnoknjižnih podataka, gdje se oni spajaju u jedinstvenu cjelinu. Stranke će potom dobivati samo jedan izvadak. Nestaju gruntovni izvadak i posjedovni list, već ostaje samo izvod iz baze zemljišnoknjižnih podataka. Zona I. je uspješno završena. Imala je 3 487 katastarskih čestica, 4 200 objekata i oko pet tisuća stranaka koje su prošle kroz katastarski ured i povjerenstvo. Time su na području navedene zone upisane i evidentirane sve građevine, od stambenih objekata, garaža, do poslovnih i gospodarskih objekata i slično. Sada nam slijedi Zona II., odnosno Poslovna zona Lepirac, nakon čega prelazimo na Zonu III. i Zonu IV., točnije vojarnu Bilogora – Bjelovar. Cijeli proces je dugotrajan i mukotrpan, no proceduru ne možemo mijenjati, pojasnio je pročelnik Područnog ureda za katastar Bjelovar Damir Soptija.
– U Zoni I. smo uspješno odradili usklađivanje podataka i uređenje vlasništva. Ujedno su osvježeni svi podaci, tako da sada rapolažemo sa točnim imenima i prezimenima svih vlasnika, njihovim adresama i ostalim osobnim poadcima koji su potrebni za identifikaciju vlasnika. Poslom koji sada obavljamo omogućiti ćemo lakše dobivanje potrebnih podataka, kako za stranke, tako i za pravne osobe te potencijalne investitore. Za katastarsku općinu Bjelovar – Sredice, Bjelovar – Hrgovljani te katastarsku općinu Brezovac, Stare Plavnice i Nove Plavnice smo obavili nove izmjere i tehničke reambulacije. Sada odrađujemo katastarsku općinu Bjelovar. Ulazimo u centar grada gdje imamo zaista puno stambenih zgrada. Svaki stanar će morati pristupiti pred povjerenstvo, a s obzirom da ih ima jako puno, taj dio će biti nešto zahtjevniji. Možemo reći da smo trenutno na oko 50 posto obavljenog posla. Nažalost, određeno vrijeme zbog pandemije nismo mogli primati stranke. Kompletna jedinstvena baza podataka trebala bi biti završena za oko tri godine, istaknuo je voditelj Zemljišnoknjižnog odjela u Bjelovaru Dušan Đerić.