„Odvoji po boji“ naziv je novog projekta Grada Bjelovara kojim se želi osvijestiti građane o važnosti odgovornog postupanja s komunalnim otpadom s posebnim naglaskom na sprječavanje nastanka otpada, pravilno odvajanje otpada u kućanstvima, kućno kompostiranje i ponovnu upotrebu predmeta, čime bi se smanjila količina otpada odloženog na odlagalište. Projekt u ukupnoj vrijednosti od 1.411.103,79 kuna financiran je sa 85% vrijednosti iz Kohezijskog fonda. Ukupno trajanje projekta je 20 mjeseci, a detalji projekta predstavljeni su na početnoj konferenciji 15. veljače u velikoj vijećnici Grada Bjelovara.
Nazočnima se uvodno obratio gradonačelnik Dario Hrebak, te rekao kako je Grad zajedno s Komunalcem d.o.o. krenuo u priču oko gospodarenja otpadom. Unatoč negativnim reakcijama oko dizanja cijena odvoza smeća gradonačelnik poručuje kako građani moraju znati da Grad očekuju ogromna izdvajanja za uspostavljanje adekvatnog sustava gospodarenja otpadom u suradnji s općinama Veliko Trojstvo, Rovišće, Nova Rača, Severin, Kapela, Zrinski Topolovac, Velika Pisanica i Šandrovac, koje su i partneri na ovom projektu. Pritom će građani biti oni koji će se prilagođavati novom sustavu pri čemu se očekuje velika odgovornost od njih, jer u suprotnom nova infrastruktura će prikladno zaživjeti.
Voditelj projekta Drago Pavlek, rekao je kako će se provoditi izobrazba stanovništva o sprječavanju nastanka otpada i s tim u skladu dodatnih šesnaest izobrazno-informativnih aktivnosti koje će se odvijati unutar projekta. Krajnji korisnici, njih gotovo 60.000, bit će educirani o održivom gospodarenju otpadom. Pripremljen je i promotivni materijal koji je voditelj projekta predstavio na konferenciji, te dodao kako se kreće u veliku medijsku kampanju predstavljanja projekta i njegovih ciljeva. Edukacija pak neće zaobići ni najmlađe za koje je pripremljen i igrokaz kroz koji će učiti i odvajanju otpada.
Ivan Ivančić, direktor Komunalca d.o.o. rekao je kako će projekt promovirati nastojanja za odgovornim odvajanjem otpada, i upotpuniti djelatnost koju oni potiču već 20 godina otkako su postavljeni prvi zeleni otoci. Ivančić je napomenuo kako je već 2018. prikupljeno 1200 tona sortiranih frakcija otpada, od kojih zasad samo papir ima tržišnu vrijednost. S obzirom na to da je novi sustav postavljen tako da stimulira odvajanje otpada ove godine i kroz nove odredbe i projekt očekuje da će se prikupiti preko 2000 tona frakcija pogodnih za daljnju preradu.
Načelnik Općine Veliko Trojstvo Ivan Kovačić zahvalio je sudionicima u projektu. Napomenuo je kako je projekt važan zbog stvari koje nas već sad tište a u prvom redu to je očuvanje planeta. Generacijama koje dolaze treba ostaviti stanje barem onakvo kakvo smo zatekli, i o tome treba voditi brigu. Pritom se osvrnuo i na veliku važnost medija u tome kao promotora aktivnosti. Iz svoje perspektive osvrnuo se na probleme koje nosi depopulacija i starenje stanovništva u ruralnim krajevima, te istaknuo to kao dodatni izazov u općinama koje sudjeluju u projektu.
Uvodnu konferenciju projekta zaključila je koordinatorica projekta Ana Marija Vnouček predstavljanjem web stranice projekta. Web stranica bit će sinkronizirana s aplikacijom koja će također biti napravljena, a do kraja mjeseca bit će postavljene i radit će. Sadržavat će između svih ostalih informacija, primjerice i popis vrsta smeća koji se razvrstava, a cjelokupnu priču pratit će i maskota projekta Šalabajzer koji će odgovarati na sva pitanja koja će građane zanimati.