Grad Bjelovar je i ove godine pripremio potpore za poljoprivrednike, a zamjenik bjelovarskog gradonačelnika Igor Brajdić je u utorak 12. ožujka te potpore i predstavio.
Naime, prošle je godine na gradsku adresu stiglo više od 200 zahtjeva za potpore u poljoprivredi, od čega najviše na polju pčelarstva. Dobar odaziv rezultat je brojnih razgovora i razmjene mišljenja Grada i poljoprivrednika, a s takvim načinom suradnje nastavljeno je i ove godine.
Igor Brajdić je napomenuo kako Gradska uprava ima sluha za poljoprivrednike.
– Sve mjere uvijek radimo u suradnji s poljoprivrednicima, poduzetnicima i obrtnicima, a danas imamo ovdje sastanak poljoprivrednika. Prošle godine je povučeno oko 490 tisuća kuna, a 217 poljoprivrednika je koristilo te mjere. Mi ne mislimo da smo najbolji, već slušamo ljude i radimo s njima.
Sektor govedarstva je u problemima i mi ćemo si dati truda ove godine još bolje raditi u suradnji s poljoprivrednicima da se iskoriste te mjere. Istaknuo bih dobar primjer u pčelarstvu, gdje se subvencioniranje po košnici bilo 30 kuna; došli smo na sastanak i pitali pčelare na koji način oni misle da treba koristiti mjere – upravo to je rezultat dobrog povlačenja mjera.
Također, ne možemo utjecati na to koje će se mjere koristiti , a koje neće. Ono što je bitno jest da mjera ima dosta – njih 17 i zadovoljan sam njihovim povlačenjem.
Ove godine na raspolaganju imamo 700 tisuća kuna samo za poljoprivrednike, ali ukupno 5 milijuna kuna kada se gledaju poljoprivreda i gospodarstvo zajedno, istaknuo je zamjenik gradonačelnika te se dotaknuo i korištenja državnog poljoprivredog zemljišta.
– Mi radimo na korištenju državnog poljoprivrednog zemljišta i u petak je u Zagrebu predavanje na kojem ćemo saznati nešto više o tome.
Dejan Sabolović iz OPG-a Sabolović naglašava kako je uz puno rada sve moguće, a gradske mjere bi iskoristio na proširenje.
– Bavimo se uzgojem kupina i ostalog voća te od njih radimo razne proizvode, poput rakija, likera, džemova, sokova i sirupa.
Trenutno je to sve na površini 1,5 hektara, obzirom da je proljeće smo već sve obrezali, napravili zaštitu i čekamo da krene vegetacija. Kompletno sve što se uzgoji ide u preradu, u naše domaće proizvode koje plasiramo po čitavoj Hrvatskoj. Potrebno je puno muke, truda i zalaganja, ali se isplati.
Najviše prodajemo po manifestacijama kao što su sajmovi – baš sutra putujem za Dubrovnik na Mediteranski sajam – Sajam zdrave hrane i prehrane koji traje od 14. do 17. ožujka.
Nažalost, nikad nisam koristio mjere Grada Bjelovara. Naime, prošle godine je također u ovo vrijeme bio Mediteranski sajam, a kada sam se vratio u Bjelovar, mjere su već bile podijeljene.
Ove godine sam prvenstveno zainteresiran za kupnju zemlje i proširenje nasada za proizvodnju i daljnji plasman na tržištu, rekao je Dejan Sobalović.
– Ova pomoć pčelarima znači jako puno jer je pčelarska sekcija u Bjelovaru jako aktivna već preko 50 godina. Prošle godine smo također dobili pomoć koja se sastoji u iznosu od 30 kuna po košnici, isključivo je za očuvanje pčelinje vrste. Maksimalni iznos potpore je 4 tisuće kuna, a iznos po zajednici iznosi 30 kuna. Kad taj novac pretvorimo u hranu za prihranu pčela onda to ispadne oko 10 kilograma šećera za zimsku prihranu.
Kada uzmemo u obzir da pčelinjoj zajednici za prezimljenje treba oko 10 do 12 kilograma meda, taj iznos potpore je u svakom slučaju jako bitan, poručio je Goran Pranjić, predsjednik pčelarske udruge Bilogora – Bjelovar.