Grad Bjelovar donio je nove mjere za pomoć lokalnim ugostiteljima o čemu je više riječi bilo na konferenciji za novinare u utorak 6. listopada u središnjem bjelovarskom parku na kojoj su bili prisutni predstavnici bjelovarskih ugostitelja.
Naime, na samom početku krize uzrokovane koronavirusom, još u ožujku Grad Bjelovar je među prvim gradovima u Hrvatskoj priskočio u pomoć gospodarstvenicima s mjerama teškim oko osam milijuna kuna. S obzirom da dolaze sve hladniji dani, a mjere koje najavljuje nacionalni Stožer civilne zaštite ne idu na ruku ugostiteljima, Grad je u dogovoru s njihovim predstavnicima odlučio dodatno pomoći u ovim teškim trenucima.
Jedna od glavnih mjera je ukidanje poreza na potrošnju, radi kojega se u gradsku blagajnu slijevalo oko 800 tisuća kuna na godinu. Uz to, Grad Bjelovar neće određeno vrijeme naplaćivati zauzimanje javne površine za ugostiteljske terase te će sufinancirati i grijalice za terase. Grad Bjelovar te će mjere stajati više od milijun kuna.
– Kada smo donijeli prvi set mjera, mnogi su nam rekli da smo ludi. Grad Bjelovar smatra da ćemo svi postati beskorisni, ukoliko nam propadne ono najvažnije, a to je gospodarstvo, odnosno poduzetništvo. Danas se nalazimo u situaciji u kojoj je ugostiteljstvo praktički na izdisaju i zbog toga ugostiteljima želimo dati podršku koliko god to trenutno možemo. Do 30. lipnja slijedeće godine niti jedan ugostitelj u Bjelovaru neće morati plaćati naknadu za gradsku terasu. Također, spremni smo do iznosa od tri tisuće kuna po jednom ugostitelju sufinancirati nabavku grijalica kako bi bjelovarski ugostitelji cijelu zimu držali terase. Sve terase kojima smo omogućili dodatno širenje, do daljnjega će funkcionirati na taj način. Još jedna mjera je izuzetno bitna, a to je ukidanje poreza na potrošnju. Svjestan sam da sve ove mjere neće biti dovoljne za totalni opstanak, no njih smo donijeli iskreno i od srca, u nadi da će u jednom dijelu ipak smanjiti problematiku kod ugostitelja. Za sve gradske manifestacije tijekom slijedeće godine, Grad Bjelovar će bjelovarskim ugostiteljima i lokalnim OPG-ovima smanjiti iznos naknade za 50 posto, za korištenje štandova, kućica i šankova. Sve ostale gradove pozivam da se također uključe u proces spašavanja svojih ugostitelja. Bjelovar je jedan od svega dva ili tri grada u Hrvatskoj koji imaju najveći broj kafića po borju stanovnika. Moram istaknuti da mi je drago vidjeti da postoji jasan dijalog između ugostitelja, lokalne samouprave, Vlade RH i Nacionalnog stožera civilne zaštite. Vrlo sam zadovoljan brzinom reakcije Vlade RH u prvom valu pandemije, a vjerujem da će i daljnji koraci biti dobri. Ustrajat ću u ostvarenju svojih prijedloga i zahtjeva. Prilično sam siguran da do ponovnog zatvaranja države neće doći, već da će Hrvatska napraviti svoj vlastiti model. Ono što rade Češka, Francuska, Irska i Španjolska je ponovni povratak u lockdown. Mislim da smo dovoljno pametni, disciplinirani i razumni da tako nešto izbjegnemo, istaknuo bjelovarski gradonačelnik, Dario Hrebak.
Porez na potrošnju do sada je iznosi tri posto, a više se neće naplaćivati čim prođe zakonski potrebna procedura koja podrazumijeva 30 dana javnoga savjetovanja te Odluku Gradskoga vijeća. Za sufinanciranje terasa će biti raspisan Javni poziv u prvom kvartalu 2021. godine, nakon razmatranja i donošenja Odluke na Gradskome vijeću. Rebalansom Proračuna za to će se osigurati ukupno 80 tisuća kuna.
– Jedino sa ovakvim potezima i mjerama možemo vjerovati da će ugostitelji preživjeti ovo teško razdoblje. Moramo imati model uz koji možemo sačuvati sva radna mjesta na što apeliramo od samog početka. Bez toga neće biti ni naših gradova. Puno toga će izgubiti smisao života i svakodnevice. Grad Bjelovar to prepoznao i zaista je pohvalno da ne reže granu na kojoj sjedi. Do prvog svibnja slijedeće godine ugostitelji će biti na velikim mukama. Što se tiče nošenja maski u ugostiteljskim objektima, one će se morati nositi pri samom ulasku i izlasku, tijekom kretanja po prostoru i pri odlasku na toalet. Za vrijeme sjedenja za stolom, maske gosti neće morati nositi, otkrio je Marin Medak predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja RH.
– Sve navedene mjere nisu velike, ali one ljudima daju nadu za opstanak i zadržavanje radnika. Biti poduzetnik u Hrvatskoj nije nimalo lako, no na nivou grada i županije se vide jako dobri koraci prema naprijed. To je rezultat dobre politike koju je Grad Bjelovar počeo primjenjivati. Mi očekujemo pomoć Vlade RH i za poljoprivrednike, kao i za proizvođače. Cijela ova situacija jako teško pada svima koji se nalaze u raznim granama gospodarstva i poduzetništva. Ako se na to ne reagira odmah sada, biti ćemo u velikim problemima. Po tom pitanju nisam preveliki optimist, rekao je Jakov Ćorić, predsjednik Hrvatske gospodarske komore, Županijske komore Bjelovar.
– Poznato je da Grad Bjelovar dugi niz godina dobro surađuje sa Obrtničkom komorom, pa to i domaćim ugostiteljima. Još bolja komunikacija i suradnja ostvarena je dolaskom Darija Hrebaka na mjesto gradonačelnika. Politika koju Grad Bjelovar provodi, sada donosi puno veće mogućnosti. Prošle godine smo imali sto obrta više nego što je to bilo 2018. godine. Ove godine imamo 30 obrta više, od čega se 19 odnosi na Bjelovar. Dakle, porast vidimo i dalje, ali u manjem obimu, što je i razumljivo, s obzirom na krizu koja sada vlada. Ukidanje poreza na potrošnju za ugostitelje je predloženo još prije dosta godina, a do realizacije je došlo tek sada. Taj potez nas jako raduje, rekao je Goran Grgić, predsjednik Obrtničke komore Bjelovarsko-bilogorske županije.