U posljednje tri godine Grad Bjelovar povukao je novac iz europskih fondova za projekte vrijedne oko 150 milijuna kuna. Jedan od njih je i projekt „Sigurna kuća – podizanje kvalitete psihosocijalne podrške i boravka“ čija je vrijednost 1.496.675,55 kuna, a za koji je Europski socijalni fond odobrio financiranje u stopostotnom iznosu.
U ponedjeljak 28. prosinca u dvorištu Gradske uprave na uvodnoj konferenciji za novinare bilo je više riječi o ovom projektu koji će se provoditi tijekom 24 mjeseca i to na razini četiri županije. Nositelj projekta je Grad Bjelovar.
– Projektom “Sigurna kuća – podizanje kvalitete psihosocijalne podrške i boravka” bit će podignuta razina psihosocijalne podrške i kvalitete usluga koje imamo prema osobama kojima takav oblik podrške jako puno znači, dakle žrtvama obiteljskog nasilja. Mislim da sa milijun i pol kuna možemo učiniti puno toga. Ugrožene skupine, odnosno žene koje su doživjele neki oblik obiteljskog nasilja moraju biti zaštićene. Hvala svima koji sudjeluju u provedbi ovog projekta. Vjerujem da ćemo kroz financiranje iz Europskog socijalnog fonda napraviti dobar rezultat. U suprotnom, Grad Bjelovar iz svog proračuna ne bi mogao izdvojiti tako velik iznos, rekao je bjelovarski gradonačelnik, Dario Hrebak.
Na ovaj način počinje uspostava novog modela pomoći žrtvama obiteljskom nasilja na području četiri kontinentalne županije u suradnji sa partnerskim udrugama, Iris iz Bjelovarsko – bilogorske županije, Hera iz Koprivničko – križevačke, Delfin iz Požeško – slavonske te SOS iz Virovitičko – podravske županije. Riječ je o modelu kojim će biti uspostavljen inovativan pristup podrške ciljanoj skupini projekta, točnije razvojem postojećih usluga i implementacijom novih usluga psihosocijalne pomoći za žrtve obiteljskog nasilja i osvještavanjem javnosti o potrebama žrtava obiteljskog nasilja, jačanjem stručnih kapaciteta partnera kroz supervizije i osposobljavanje za povećanje kvalitete pružanja usluga žrtvama obiteljskog nasilja, kao i unaprjeđenje kvalitete usluga psihosocijalne podrške i rada udruga kroz nabavu opreme i adaptaciju prostora.
– Projekt se već provodi nekoliko posljednjih mjeseci, a trajat će do travnja 2022. godine. Kroz projektne aktivnosti namjeravamo uključiti 180 osoba iz ugroženih skupina. U tu brojku se ubrajaju bivše i buduće korisnice, ali i 16 počinitelja nasilja koji trebaju proći određene psihosocijalne tretmane. Dodatno ćemo raditi i na senzibilizaciji ove jako važne teme koja je u našem društvu još uvijek nedovoljno zastupljena. Pred nama su tako različite kampanje, okrugli stolovi, obilježavanje Nacionalnog dana borbe nasilja nad ženama. Također, jedan od ciljeva je ojačati partnersku suradnju između udruga, učiti i uspostaviti još bolju sigurnost te podršku za naše korisnike. Pripremamo i uvođenje SOS telefonske linije, tako da će i taj dio biti dodatno na usluzi svima onima koji su u potrebi. Važno je naglasiti da zajedničkim snagama idemo u smjeru poboljšanja usluge Sigurne kuće u Bjelovaru, pojasnila je voditeljica projekta Andrea Novaković, ispred tvrtke BDC koja je ujedno i koordinator projekta.
Visok broj slučajeva nasilja u obitelji, prema podacima Ministarstva pravosuđa u Republici Hrvatskoj u 2018. godini za prekršajna djela nasilja u obitelji okrivljeno je 9 646 osoba, od čega 7 864 muškaraca i 2 188 žena, što ukazuje na problem nedovoljne razvijene psihosocijalne podrške žrtvama te na nedostatnost socijalnih usluga upravo na lokalnoj razini.
– Osnovna aktivnost naše udruge su SOS telefoni i savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja. SOS telefon djeluje 18 godina i osnovan je na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Dakle, u ovom dijelu imamo itekako puno iskustva. Smisao predstavljenog projekta je jedan vid međuresorne suradnje i to kroz institucionalni sustav. U Hrvatskoj postoji još šest županija koje nemaju Sigurnu kuću, tako da će ovaj projekt sasvim sigurno doprinijeti organiziranju i poticanju otvaranja skloništa. Udurga Hera je također u postupku osnivanja Sigurne kuće na području Koprivničko – križevačke županije. Mi moramo provoditi usluge za koje se pokazuje potreba, istaknula je Marina Švagelj Jašić, koordinatorica Udruge Hera iz Križevaca.
U superviziju, stručne edukacije i kreativne radionice projekta bit će uključeno 20 stručnjaka i djelatnika skloništa koji pružaju izravnu pomoć i podršku žrtvama obiteljskog nasilja, a bit će osposobljeno i 12 volontera za savjetovališta. U elementu jačanja stručnih kapaciteta, projektom je predviđena razmjena iskustva s kolegama iz Austrije i Slovenije. Kampanja senzibiliziranja javnosti o problematici obiteljskog nasilja provodit će se organizacijom okruglih stolova u svakoj od četiri županije, radijskim emisijama te kontinuiranim objavama o aktivnostima projekta u medijima. Također, bit će izrađen i javnosti predstavljen Vodič za žene žrtve nasilja i žrtve obiteljskog nasilja.
– Na godišnjoj razini imamo oko 70 osoba kojima u Sigurnoj kući pružamo pomoć i podršku. Prostorije su dosta istrošene jer se u njima posljednih 13 godine odvija nečiji život. Pored poboljšanja međusobne suradnje, velika nam je motivacija uređenje prostorija u skloništu kako bi boravak naših korisnika bio kvalitetniji i bolji. Najvažnija adaptacija biti će vezana za kupaonicu koja nije renovirana od 2007. godine. U cijelu ovu priču smo krenuli sa željom da se podržavamo, povežemo i učimo jedni od drugih, rekla je voditeljica Sigurne kuće Bjelovar i Udruge Iris iz Bjelovara, Iskrica Strčić.