U dvorani Visoke tehničke škole Bjelovar održana je završna konferencija projekta „Sinergijom do uspješnije zajednice“. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
– Predstavili smo sažetak i rezultate projekta kojeg Grad Bjelovar uspješno provodi treću godinu zaredom. Zadovoljni smo što smo u Ministarstvu znanja, obrazovanja i sporta u Fondu za strukovno obrazovanje odraslih dobili mogućnost sudjelovati u projektu uz europsko financiranje, ali financiranje i iz državnog proračuna. Ove godine se financira 35 pomoćnika u nastavi i dva stručna komunikacijska pomoćnika. Sredstva su oko milijun i 850 tisuća kuna, od čega je Grad Bjelovar izdvojio 149 tisuća kuna. U cijeloj priči jako puno pomažu škole sa svojim stručnim kadrom, a moram spomenuti i Pučko otvoreno učilište koje je obrazovalo pomoćnike. Vjerujemo da je na našem području obrazovan i veći broj pomoćnika, zbog čega se nadamo da ćemo u budućnosti i njih moći uključiti. Pomoćnici moraju usvojiti potrebno znanje, vještine te osjećati empatiju, rekao je Milan Mateković, pročelnik za društvene djelatnosti u Gradu Bjelovaru.
Jedan od problema je što Grad svake godine mora prijavljivati i pripremati jedan te isti projekt. Također, nikada se unaprijed ne zna za koliko će pomoćnika biti dodijeljeno novca. Prije tri godine, Bjelovar je bio među svega deset gradova u kojima se projekt provodio, dok je do danas taj broj značajno porastao.
– Svaki projekt koji prijavljujemo mora proći stručno ocjenjivanje. Cijela procedura je uvijek ista. Pripremamo se za natječaje koji dolaze, a provodimo i projekte kao što su „Djetinjstvo bez gladi“ i energetska obnova Dječjeg vrtića Bjelovar. Ubrzo ćemo u javnost izaći s novim informacijama vezanim za vijesti iz Fonda za energetsku obnovu, odnosno da su odobreni projekti za energetsku obnovu II. osnovne škole i matičnog Dječjeg vrtića Bjelovar, otkrio je pročelnik.
Sonja Ištvanović iz Bjelovara radi u II. osnovnoj školi kao komunikacijski posrednik djevojčici kojoj je sluh oštećen 70 posto.
– Ponajprije joj pomažem da što bolje razumije nastavnika. To nije samo razumijevanje na način da dobro čuje nego da djevojčica koja ima oskudan rječnik razumije i usvaja nove pojmove koji su u petom razredu u koji ide vrlo opsežni. Naravno da sve ne stignemo odraditi na satu, pa dobar dio moraju odrađivati i roditelji. Imam srednju stručnu spremu, a edukaciju sam završila u okviru ovog projekta, ali sam se puno educirala i sama. Završila sam i tečaj za dadilje koji obuhvaća i prvi i drugi razred. Tada je Hana išla baš u drugi razred, pa se lijepo poklopilo. Do sada smo provele četiri godine zajedno, rekla je pomoćnica.