Grad Bjelovar petu godinu zaredom provodi projekt „Djetinjstvo bez gladi“. Zahvaljujući projektu, za djecu koja žive ili su u riziku od siromaštva osiguravaju se besplatni topli obroci.
U ovoj školskoj godini, u projekt je uključeno 983-je djece iz svih pet osnovnih škola s područja Bjelovara. Za projekt, koji je financiran iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije, odobreno je ukupno 999.776,79 kuna.
Istraživanja pokazuju da više od 20 posto djece u Hrvatskoj nalazi u riziku od siromaštva, zbog čega se kroz razne socijalne projekte doprinosi rješavanju jednog dijela problema, odnosno nedostatka hrane za djecu.
O detaljima projekta govorio bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak na konferenciji za novinare u petak 26. veljače.
– Prošle školske godine smo imali 990 djece u svim bjelovarskim osnovnim školama, tako da je ove godine broj ipak malo manji. U I. OŠ je 265 učenika, u II. OŠ 195, u III. OŠ 240 učenika, u IV. OŠ 230 te u V. OŠ 53 učenika. Naravno, za vrijeme provedbe projekta u konačnom broju djece su moguće i eventualne promjene. Točan broj djece znati ćemo na samom kraju školske godine. Cijena po obroku iznosi šest kuna, pri čemu se iz fonda financira iznos od 5,47 kuna, dok razliku pokriva Grad Bjelovar. Ukupni planiran broj školskih obroka biti će 174 071, rekao je gradonačelnik Hrebak.
Do završetka projekta postoji mogućnost da se broj potrebite djece poveća, no zbog cijele situacije vezane za epidemiju koronavirusa i online nastave, velika je vjerojatnost da će broj podijeljenih obroka biti manji od očekivanog.
– Prvenstveno se želim zahvaliti svim ravnateljima osnovnih škola koji već petu godinu surađuju s Gradom Bjelovarom koji u ovom projektu vijek povuće maksimalni iznos raspoloživih sredstava. U prošloj školskoj godina imali smo 990 prijavljenih učenika, da bi besplatne školske obroke na kraju nastavne godine iskoristilo 1 064 učenika, istaknula je Andrea Posarić, članica EU tima Grada Bjelovara.
U Četvrtoj osnovnoj školi Bjelovar je 230 djece koja ostvaruju pravo na besplatni školski obrok. Da ovakav način suradnje škola i Grada Bjelovara svima olakšava postojeću situaciju, potvrdio je i ravnatelj Nikola Margetić.
– Broj djece u riziku u Republici Hrvatskoj je itekako poražavajuć. Međutim, zahvaljujući dobroj suradni uspješno odgovaramo na izazove i prepreke. Našoj djeci omogućavamo normalno djetinjstvo i školovanje. Nadam se i vjerujem da će ovaj projekt ići dalje i tijekom slijedećih godina. O njemu mogu govoriti samo u superlativu, zaključuje ravnatelj Margetić.