Već je poznato da Grad Bjelovar provodi hvalevrijedan projekt pod nazivom “Izgradnja i opremanje postrojenja za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada Grada Bjelovara”. Projektom će se povećati količina odvojeno sakupljenog komunalnog otpada, a samim time i smanjiti količina komunalnog otpada koja se odlaže na odlagalištu Doline. Projekt se provodi u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020., kojemu je specifični cilj smanjena količina otpada koji se odlaže na odlagalištima, financiranog sredstvima Europske unije iz Kohezijskog fonda.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 45.157.271,03 kuna od čega Europska unija sufinancira iznos u visini 36.820.203,79 kuna. Razdoblje provedbe projekta je 24 mjeseca, čime je završetak predviđen do 31. listopada sljedeće godine.
Tim povodom, u četvrtak 23. prosinca u Velikoj vijećnici Grada Bjelovara održana je početna konferencija na kojoj su potpisani ugovori za izgradnju i opremanje postrojenja za sortiranje. Podsjećamo da je nositelj projekta Grad Bjelovar, dok su ostali sudionici Grad Daruvar te Općine Dežanovac, Đulovac, Kapela, Končanica, Nova Rača, Rovišće, Severin, Sirač, Šandrovac, Velika Pisanica, Veliko Trojstvo i Zrinski Topolovac.
– S obzirom na sve nedostatke koje imamo na području Hrvatske po pitanju odlaganja otpada, uključenjem Grada Daruvara sa svoje četiri i našeg grada s osam općina šaljemo odličnu poruka. Zagreb kao glavni grad ima ogromne probleme, a nažalost oni će postajati još veći. U našem slučaju, mi krećemo divovskim koracima prema naprijed. Vjerujem da ćemo kroz ovaj projekt ostvariti najsuvremeniji sustav gospodarenja otpadom, koji će zajedno sa svime što imamo vrijediti više od 100 milijuna kuna. Bjelovar će postati pravi reciklažni centar koji će pokrivati 70 posto županije i neće imati problema s gospodarenjem otpadom. Na taj ćemo način postati primjer dobre prakse prema svim drugim gradovima u našoj regiji. Kako bismo ostvarili sve investicije na ovom području, iz fondova Europske unije smo povukli velika sredstva. Sada čekamo državu, nakon čega ćemo vidjeti što ćemo učiniti s ostacima u procesu. Sustav gospodarenja otpadom mora nam biti održiv, isplativ, učinkovit i na korist naših građana. Kako bismo zaokružili cjelokupni proces, najavljujem i skorašnju izgradnju kompostane, poručio je gradonačelnik Dario Hrebak.
Putem izgradnje infrastrukture za učinkovito gospodarenje otpadom, odnosno sortirnice bit će unaprijeđen postojeći sustav odvojenog sakupljanja otpadnog papira, stakla, plastike, metala i biootpada te ostalog komunalnog otpada.
– Zadovoljan sam što ćemo raditi na ovom održivom projektu koji zapravo predstavlja zaokruženi sustav gospodarenja otpadom i brige za okoliš koji se naslanja na politiku EU i Zeleni plan. Ovo je definitivno najbolje suvremeno rješenje koje smo razvili. Svojim znanjem i vještinama osmislili smo sustav tehnološke industrijske reciklaže otpada prema svim regulativama, koji osigurava održivu budućnost. Bit će ugrađene najnovije tehnologije koje ćemo krajem sljedeće godine pustiti u pogon. Nakon Irana, Ukrajine i brojnih drugih zemalja, Bjelovar dobiva najveći stupanj reciklaže kojim štitimo okoliš, smanjujemo klimatske promjene i emisije CO2 te stvaramo nove vrijednosti u sustavu kružne ekonomije, pojasnio je Đuro Horvat, direktor tvrtke Tehnix d.o.o.
Provedbom projekta doprinosi se povećanju stope oporabe komunalnog otpada i smanjenju odlaganja komunalnog otpada na odlagalištu kroz osiguranje razvrstavanja odvojenog prikupljanja komunalnog otpada na cijelom području obuhvata projekta. Postrojenje će se izgraditi u Gradu Bjelovaru, točnije u naselju Prespa. Lokacija se nalazi pokraj reciklažnog dvorišta i odlagališta otpada Doline, u neposrednoj blizini državne ceste Bjelovar – Daruvar.
– U Bjelovaru vrlo sustavno i u dužem kontinuitetu razvijamo jedan cjelovit sustav gospodarenja otpadom koji daje jako dobre rezultate, dok sortirnica i kompostana predstavljaju vrh piramide od koje očekujemo finalni rezultat te ispunjenje nacionalnih ciljeva. Mi smo u najjačim godinama imali 23 tisuće tona komunalnog otpada, a prošlu godinu smo završili sa 12 tisuća tona. Govorim o vrlo mjerljivim rezultatima. Količine odvojeno prikupljenog otpada su također značajne, jer na kućnom pragu od naših građana odvojeno prikupljamo papir i plastiku. Glomazni otpad prikupljamo i odvozimo kroz godišnje akcije, kao i borove te šiblje od orezivanja voćaka u proljeće i jesen. Ipak, glavninu naših količina čine papir i plastika. U slijedećem investicijskom ciklusu osigurat ćemo mogućnost rješavanja biorazgradivog otpada, čime ćemo dramatično povećati količine i približiti se postavljenim nacionalnim ciljevima. Mi na odlagalište trenutno odlažemo 12 tisuća tona sa tendencijom daljnjeg smanjivanja prema propisanih 8 tisuća tona, zaključio je Ivan Ivančić, predsjednik Uprave tvrtke Komunalac d.o.o.