Nakon više godina truda, Europska komisija konačno je dala zeleno svjetlo i bjelovarski kvargl uvrstila na popis hrvatskih proizvoda s oznakom zemljopisnog podrijetla.
Bjelovarski kvargl je hrvatski sir s bjelovarsko-bilogorskog područja, proizvodi se pomoću svježeg kravljeg mlijeka kojem se nakon cijeđenja dodaju sol i slatka paprika, a zatim se oblikuje ručno u skladu s tradicionalnim postupkom, u male stošce koji se suše i dime. Zaštita tog sira temelji se na njegovom tradicionalnom načinu proizvodnje u bjelovarsko–bilogorskom području čime je stekao svoj dugogodišnji ugled, koji je zadržan do danas.
U novije vrijeme ugled Bjelovarskog kvargla dokazan je činjenicom da se njegov naziv i tradicionalna metoda pripreme spominju u stručnim časopisima o mlijeku i siru.
Više o svemu saznali smo danas od bjelovarskog gradonačelnika Darija Hrebaka i pročelnice Upravnog odjela za gospodarstvo Sonje Novak.
–Dobivanje oznake zemljopisnog podrijetla za bjelovarski kvargl, koji je tako postao 25. hrvatski proizvod s takvom zaštitom, i upravo zbog toga je stao uz bok istarskom pršutu ili ogulinskom kupusu. Prvi koraci koje je Grad poduzeo bili su još davne 2006. godine u smislu unaprjeđenja proizvodnje i promidžbe kvargla i ostalih sireva izvorne recepture. Tako su organizirani i Dani sira u Bjelovaru, što je bio prvi u nizu sajmova sira. U skladu s njim osnovana je i prva Udruga proizvođača sira u Hrvatskoj “Bjelovarski kvargl“. Projekt smo radili i s Agronomskim fakultetom. Ovo za Grad Bjelovar znači jako puno jer možemo cijelu jednu granu poljoprivrede bazirati na tom dijelu. Znamo da je Bjelovar poznat kao grad sira i upravo u tom smislu ćemo poticati vlastite OPG-ovce da se uključe jer će imati konkurentni proizvod koji će moći lakše plasirati na hrvatsko i europsko tržište, poručio je gradonačelnik Dario Hrebak.
–Mi smo temelj postavili 2006. godine tako što smo izvršili analizu kvargla, onda smo dali potporu uzgajivačima simentalskog goveda, to je mjera koju i danas imamo. Zatim smo krenuli s “Danima sira“, kako bismo čim više pokazivali naše proizvođače i prvi put smo krenuli sa štandom na Bjelovarskom sajmu. Nastala je pauza do 2013. godine kad smo pozvali gradove sjeverozapadne Hrvatske i razgovarali o zaštiti i nazivu. 2015. godine dobili smo kvargl i onda smo krenuli u zaštitu. Vlasnik te zaštićene recepture je Udruga i to je njihovo intelektualno vlasništvo, a Grad je radio za njih. Svi oni koji žele proizvoditi kvargl moraju se učlaniti u Udrugu. Nama je cilj da se omasovi Udruga, po mogućnosti da s vremenom preraste u proizvođačku organizaciju koja bi proizvodila samo taj sir, pojasnila je pročelnica Sonja Novak koja je najavila kako će se među poljoprivrednim mjerama naći i one za kvargl.
–Sljedeći mjesec na vijeću će biti mjere za poljoprivredu. Među mjerama je i ona za kvargl gdje smo predvidjeli 5 tisuća kuna za certifikaciju. To je prošlo ministarstvo, dobili smo suglasnost i sad ide na javno savjetovanje, vijeće. Na vijeću ćemo isto tako predložiti da se svim članovima Udruge omogući subvencija za certificiranje – bez obzira na boravište ili prebivalište, istaknula je Novak.
VEZANI ČLANCI
Bjelovarski sir kvargl postat će zaštićen s oznakom zemljopisnog podrijetla