Tvrtka Komunalac, koja upravlja Gradskom tržnicom Bjelovar, ove je godine potpisala ukupno 211 ugovora o zakupu prodajnih mjesta na tržnici. Za sljedeću godinu već je sklopljeno gotovo 200 ugovora, a vjeruje se da će ih biti i više. Oko 70 posto tih prodavača je s našeg bjelovarskog područja.
O organizaciji i uvjetima prodaje na Gradskoj tržnici dosada, ali i u sljedećoj godini više je bilo riječi u četvrtak, 16. prosinca na središnjem dijelu tržnice gdje su konferenciju za medije održali predstavnici Uprave Komunalac i Grada Bjelovara.
– Tržnica je najpopularnije i najposjećenije mjesto u Bjelovaru. Ovdje svoje proizvode prodaju domaći proizvođači i OPG-ovi na koje smo jako ponosni. Naravno, imamo i proizvođače iz ostalih gradova, mjesta i županija. Naš moto je kupovati domaće, lokalno i hrvatsko. Moram naglasiti da podržavam kontrole i izlazak inspekcije na teren. Inspekcija se obratila prema samo pet proizvođača sira i vrhnja. Uočene su minimalne nepravilnosti, no problem je riješen u svega nekoliko dana te se sir i vrhnje nadalje može prodavati sasvim legalno. Kvaliteta i zdravstvena ispravnost hrane je na našoj tržnici itekako visoka. Ruku na srce, hrvatska poljoprivreda je sustavno uništavana dugih 30 godina. Sustav poticaja jednostavno nije bio dobar te imam osjećaj da se novac ponekad dijelio šakom i kapom, na puste hektare, nije se gledao prinos. Česta promjena zakonske regulative jako utječe na male proizvođače, jer ih jednostavno ne mogu pratiti. Grad Bjelovar je dobar partner prema svojim poljoprivrednim proizvođačima. U prvom kvartalu sljedeće godine ćemo organizirati edukativno predavanje i to u suradnji sa svim nadležnim inspekcijama. Cilj nam je mala gospodarstva educirati, a ne kažnjavati. Poznato je da Grad Bjelovar provodi svoj sustav poticaja, pomažemo mala poljoprivredna gospodarstva, potičemo zakup kocki na tržnici i to nije nikakva megalomanija već potreba. Ekskluzivno najavljujem da se u sklopu naše tržnice u petak 17. prosinca otvara dugoočekivana ribarnica sa bogatom ponudom svježe i smrznute ribe, a uskoro stiže i riječna riba, rekao je Igor Brajdić, zamjenik bjelovarskog gradonačelnika.
Pohvalu prema Gradu Bjelovaru, u smislu pružanja podrške malim poljoprivrednim proizvođačima uputio je Josip Heged, naglašavajući u prvom redu potpore i prepoznavanje problema.

– Vidjeli smo da je proizvođače sira i vrhnja prije nekoliko dana obišla inspekcija. Njima nije jednostavno ispuniti sve zahtjeve i zakonske obveze. To su pretežno staračka domaćinstva i osobe koje imaju vrlo malo stoke. Obveze koje su stavljene pred njih traže i određena financijska ulaganja, što se njima zaista ne isplati. Za Grad Bjelovar to sasvim sigurno neće predstavljati preveliki trošak. Procjenjujemo da ćemo sljedeće godine imati oko 220 prodavača na tržnici. To dovoljno govori da interes postoji. Komunalac od 2001. godine nije dizao cijene zakupa, već naprotiv, smanjivao ih je. To je naš doprinos prema domaćim proizvođačima. Pod velikom i malom nadstrešnicom te na zelenom dijelu imamo 153 prodavača, od čega je njih 119 sa bjelovarsko – bilogorskog područja, a ostatak dolazi iz drugih županija. Od tih 119 prodavača, oko 70 posto je iz grada Bjelovara. Ciljali smo na otvaranje ribarnice i eto, nakon dužeg vremena smo je dočekali, poručuje član Uprave Komunalca.
O daljnjoj prodaji sira, vrhnja i kuhanog sira na bjelovarskoj tržnici te susretu s inspekcijom, više nam je rekla domaća prodavačica na mliječnom dijelu tržnice.

– Morala sam ispuniti sve uvjete koje je tražila veterinarska inspekcija. Nisam imala potvrdu o veterinarskom pregled mlijeka. Ići ću kod suca za prekršaje, a kolika će biti kazna, još uvijek ne znam. U dodatnu opremu sam morala uložiti 6,500 kuna i kontrola će dolaziti svaka tri mjeseca. Sa uvjetima na bjelovarskoj tržnici sam zadovoljna i nemam nikakve primjedbe. Najveći problem je u manjku kupaca koji radije odlaze u trgovačke centre. Ja imam samo dvije krave, a od proizvodnje sira i vrhnja dodatno zaradim, jer ne mogu živjeti samo od male mirovine. Ja ne tražim nikakvu socijalnu pomoć, već želim pošteno raditi, pojašnjava Dragica Šćuric, prodavačica na tržnici u Bjelovaru.