U Garešnici je svečano otvoren Centar za posjetitelje Natura 2000 čija vrijednost doseže 21 milijun kuna.
Otvorila ga je ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak, a otvorenju je nazočio i bjelovarsko-bilogorski župan Marko Marušić.
– Ovaj projekt je iznimno važan za očuvanje prirode, bioraznolikosti, a kao takav svakako ima i turistički potencijal. Ljudi vole mir, gotovo netaknutu prirodu, žele se opustiti od gradskih gužvi. Mislim da imate odličnu priliku predstaviti im ovo područje kao mirnu oazu za drugačiji doživljaj odmora. Rijeka Ilova, ribnjaci koje ona puni vodom zajedno s Posjetiteljskim centrom i njegovom ponudom predstavljaju kapital za razvoj kojim će trebati dobro upravljati uz planove koje imamo i mi kao Županija, a koji se dotiču ovog područja, mislim da imamo povijesnu priliku iskoristiti potencijale naše županije, staviti je u funkciju održivog razvoja i konačno dati perspektivu ovom području, naglasio je Marušić.
Garešnički gradonačelnik Josip Bilandžija naglasio je kako je riječ o zahtjevnom, ali vrlo kvalitetnom projektu.
– Osnova za ovaj projekt bila je Natura 2000 i naše Poilovlje s ciljem promicanja održivog razvoja prirodne baštine i to se sve skupa može nadovezati na ono što Grad Garešnica sam po sebi ima i što ga čini posebnim, a to je nedirnuta priroda i okruženje grada prije svega s vodenim površinama, prirodnim resursima, ribnjacima te dugogodišnja tradicija lova i ribolova, dobra gastronomska i enološka ponuda koja to sve prati i naši OPG-ovi koji se razvijaju iz godine u godinu i koji se dokazuju kroz svoj rad, poručio je gradonačelnik.
Projekt Zeleni vrtovi Poilovlja sufinancirala je Europska unija s gotovo 17,5 milijuna kuna bespovratnog novca.
– Više od 36 posto hrvatskog kopnenog teritorija pokriveno je i zaštićeno upravo ovom mrežom i više od devet posto morskog teritorija, tako da možemo reći da je Hrvatska jedna od najbogatijih država Europske unije po svojoj prirodnoj bioraznolikosti. To moramo prepoznati, prezentirati i štititi. Upravo ovi projekti koji imaju za svrhu i prezentaciju prirodne baštine trebaju imati svrhu i edukaciju i interpretaciju i smjer očuvanja. Sve ono što nas okružuje mora biti održivo, moramo živjeti zajedno s prirodom, a vjerujem da smo itekako toga svjesni, a posebice u vremenima kada govorimo o klimatskim promjenama, zaključila je ministrica Tramišak.