Bjelovarsko-bilogorska županija u projektu je izgradnje nove Glazbene škole Vatroslava Lisinskog u Bjelovaru. Projekt je vrijedan 20 milijuna kuna, a za isti je napravljena sva potrebna dokumentacija i ishođena građevinska dozvola.
U skladu s tim, bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima je danas obišao privremene prostorije Glazbene škole u Đačkom domu u Bjelovaru, jednoj od dvije lokacije gdje se sada održava nastava. Nakon čega je u prostoru male županijske vijećnice održana i prezentacija projekta nove Glazbene škole.
Naime, u planu je izgradnja nove zgrade bruto površine od 2730,53 četvorna metra, koja će se prostirati na četiri kata i u kojoj će svoje mjesto naći 400 učenika osnovne i srednje škole te tridesetak stalno zaposlenih profesora i 7 vanjskih suradnika, a izgradnjom nove škole stvorit će se uvjeti za jednosmjensku nastavu. Također, u sklopu građevine predviđena je i koncertna dvorana sa 120 sjedećih mjesta koja će se moći koristiti i za izvannastavne sadržaje.
Zgrada nove Glazbene škole nalazit će se na adresi Vlahe Paljetka 5, odnosno preko puta zgrade Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske.
– Glazbena škola „Vatroslav Lisinski“ ima gotovo stogodišnju tradiciju i nama je na ponos i diku. Međutim, škola je to koja ima problem,a to je prostor. Mi smo odlučili da gradnja nove zgrade ove škole bude jedan od naših projekata. Sukladno uvidu u druge škole u Hrvatskoj, to će biti tek treća novoizgrađena škola u zadnjih trideset godina. Riječ je o reprezentativnom objektu 21. stoljeća. Mislim da će vam to biti i najbolji poklon jer iduće godine škola slavi 100 godina od osnivanja, istaknuo je župan Damir Bajs, poručivši da se radi o samo jednom od mnogih ulaganja na području Bjelovara.
– U tijeku su radovi na novoj zgradi Opće bolnice Bjelovar, spremamo i natječaj za Centar kompetentnosti pri Medicinskoj školi Bjelovar. Možemo reći da će kapitalne investicije Bjelovarsko-bilogorske županije u gradu Bjelovaru prijeći 350 milijuna kuna, napomenuo je župan.
Ravnateljica Glazbene škole „Vatroslav Lisinski“ Sonja Štefanac ne krije zadovoljstvo ovim značajnim projektom.
– Svi smo sretni i zadovoljni što smo došli do ovog koraka. Novi prostor će sasvim sigurno biti adekvatan za izvođenje naše nastave. Mogu zaželjeti da sve ovo što nam slijedi ide svojim tijekom te da se za 101. godišnjicu možemo obratiti iz novog prostora. Hvala Županiji, kazala je Štefanac, istaknuvši kako se i sami učenici vesele ovoj promjeni.
Želimir Matić, predsjednik Školskog odbora smatra da će novi prostor doprinijeti kvalitetnijem provođenju nastave te još boljim ostvarenjima.
– Moram priznati da nama entuzijazam raste iz dana u dan. I dalje radimo na dvije lokacije i bit će sjajno kada se napokon uspijemo objediniti i kada svi budemo zajedno u prostoru koji odgovara nama i djeci, rekao je Matić.
U ime roditelja ovaj projekt pohvalio je i Zoran Bišćan, predstavnik roditelja i član Školskog odbora.
– Mogu reći u ime svih roditelja da nam je izuzetno drago što su prepoznata naša djeca i naši divni profesori, naša ravnateljica te Glazbena škola „Vatroslav Lisinski“ kao jedna kulturna i strateška institucija županije i grada Bjelovara, poručio je Bišćan.
Profesor Zlatko Subotičanec zadovoljan je što će škola, nakon mnogo vremena, konačno imati dovoljno prostora za sve potrebe učenika i nastavnika.
– Osjećam veliko zadovoljstvo dok gledam ovaj projekt jer vidim da su poštovani svi najnoviji standardi. U Glazbenoj školi sam od 1971. godine i sve to vrijeme imali smo premalo prostora, a iz ovog projekta koji nam je jako lijepo prezentiran vidim da ćemo imati dovoljno prostora i da će biti primjeren onome što našim učenicima treba, poručio je Subotičanec.
Na 1. katu nove bjelovarske glazbene ljepotice bit će smještena velika koncertna dvorana s 2 ulaza, 3 učionice za teoretsku nastavu, manja dvorana za probe orkestra, backstage i učionica za udaraljke ili komorne sastave te sanitarije.
Na 2. katu zgrade bit će smještena galerija dvorane (režija), 3 učionice za teoretsku nastavu, učionica za probe zbora, 3 učionice za individualnu nastavu te sanitarije.
Na 3. katu zgrade bit će smještene 1 učionica za individualnu nastavu ili komorne sastave, 3 veće učionice za individualnu nastavu (klavir), 10 manjih učionica za individualnu nastavu te sanitarije.
Na 4. katu zgrade bit će smještena 1 učionica za individualnu nastavu ili komorne sastave, 3 veće učionice za individualnu nastavu (klavir), 10 manjih učionica za individualnu nastavu te sanitarije.
Treba spomenuti kako će u sklopu izgradnje biti uređen i okoliš zgrade te će se osigurati minimalno 27 parkirnih mjesta.