U ponedjeljak 1. veljače, bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima je posjetio Hrvatsku gorsku službu spašavanja – Stanicu Bjelovar, čije je sjedište u naselju Mlinovac. Povod županove posjete skorašnji je završetak izgradnje i opremanja sjedišta HGSS-a.
Budući da je spavaonice, ured i kuhinjski prostor bilo potrebno opremiti namještajem, u pomoć je donacijom uskočila Bjelovarsko – bilogorska županija koja od prvoga dana osnutka HGSS-a – Stanice Bjelovar podupire i financijski pomaže njihov rad. Prostorije službe sada su opremljene dvokrilnim ormarima, noćnim ormarićima, krevetima na kat, ormarima za ured, a preostalo je jedino montiranje kuhinje. Spavaonice će biti spremne za korištenje i to u prilici dolazaka u ispomoć pripadnika stanica HGSS-a iz drugih županija ili u slučaju organiziranja dugotrajnih potražnih akcija. Dio namještaja izradila je ustanova Suvenir Arbor iz Sirača.
– Ovdje smo treći put u vrlo kratkom razdoblju. Prvi put smo se okupili zbog potpore Županije od 70 tisuća kuna, drugi put radi predaje “pick up” vozila namijenjenog radu službe, a sada smo ovdje zbog opremanja prostorija. Moram pohvaliti rad i djelovanje HGSS-a, posebne naše Stanice Bjelovar. Svi spašavatelji rade isključivo na volonterskoj, dobrovoljnoj bazi. Bili su među prvima u Gunji, a nedavno među prvima i na području Sisačko – moslavačke županije koja je nastradala u potresu. Radu službe ne pomaže samo Županija, već i niz pojedinaca, ali i sponzora. Koliko god mislimo da je naš kraj siguran, to u potpunosti nije točno, jer naši spašavatelji sudjeluju u nizu potražnih akcija i spašavanja. Zahvaljujući upravo Bjelovarčanima, ovog trenutka imamo mogućnost postati obučni centar za HGSS Hrvatska. Tehnikom i opremom, a posebice ljudima, znanjem i vještinama, možemo reći da će naš HGSS biti jedan od centara koji će znanje prenositi drugima. Lijepo je znati da smo među prvima i najboljima u Hrvatskoj, poručio je župan Bajs.
Unutar bjelovarskog tima djeluju 24 člana, HGSS- Stanica Bjelovar ima osam licenciranih gorskih spašavatelja, jednog instruktora HGSS-a, dva voditelja potražnih pasa i četiri potražna psa, kao i potrebnu opremu za rad. Članovi HGSS-a Stanice Bjelovar uvijek su spremni priskočiti u pomoć, a od aktivnosti u kojima su sudjelovali u proteklom razdoblju svakako treba istaknuti njihov angažman na potresom stradalim područjima u Sisačko-moslavačkoj županiji, kao i uključenost u borbu protiv pandemije koronavirusa.
Također, uz tri potražne akcije na području naše županije te nekoliko njih izvan županije, prošle godine su bjelovarski spašavatelji odradili i dežurstvo u Paklenici. Članovi se redovito školuju i pripremaju za nazive gorskog spašavatelja. Službi je “pick – up” vozilo darovala županijska Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode. Suradnja je to koja pokazuje da se na članove HGSS-a Stanice Bjelovar uvijek može računati. Na taj način Bjelovarsko bilogorska županija im iskazuje zahvalnost na svemu što čine.

– U proteklih pet godina, naša se situacija uvelike poboljšala. Donesen je novi Zakon o HGSS-u, kojim je uređeno financiranje. Sa Bjelovarsko – bilogorskom županijom imamo jako dobre odnose, ali i sa ostalim gradovima i općinama na području županije koje su prihvatile taj načiun suradnje i načina financiranja HGSS-a. Izgradnja kuće kojom raspolažemo počela se graditi prije šest godina i sada smo napokon pri kraju. Tijekom prošle godine, na području naše županije imali smo četiri potražne akcije, sudjelovali smo u akciji vezanoj za poplavu u Kokorićima i naravno, bili smo nedavno na području Banovine. Odmah nakon potresa, u Petrinji nas je bilo desetak. Radili smo prema rasporedu kojeg je organizirala naša služba. Neki spašavatelji su na stradalom području bili i više puta. Na području Daruvara smo u 2020. dobili šest novih članova koji su u našem sustavu obuke. Većinom smo svi iz Bjelovara i baš smo od tamo trebali nove dodatne snage, pojasnio je pročelnik HGSS Stanice Bjelovar, Tomislav Pirak.