Od 17. lipnja do 25. srpnja, u Narodnoj knjižnici Petar Preradović otvorena je izložba “Krajolici duše”, autorice Tatjane Kreštan. Izložba je osmišljena i organizirana u sklopu projekta “Grad i njegovi ljudi” koji predstavlja zavičajne umjetnike koji se bave raznolikim kreativnim radom, od slikarstva, fotografije, stripa, pa do književnosti.
Tatjana Kreštan rođena je 1971. godine u Garešnici. Diplomirala je kroatistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i knjižničarstvo. Samostalno izlaže od 1990. godine i dosad je ostvarila tridesetak samostalnih izložbi i brojne skupne nastupe. Sudjelovala je u sazivima humanitarnih likovnih kolonija u zemlji i inozemstvu. Izlagala je u Zagrebu, Splitu, Požegi, Virovitici, Bjelovaru, Garešnici, Dugom Selu, Kutini, Varaždinu, Sisku, Đurđevcu, Karlovcu i drugim gradovima. Zapaženiji ciklusi su joj Buđenje, Putokazi, Kolaži sjećanja, Cvjetne slagalice i Krajolici duše. Članica je likovne udruge HDLU Zagrebu, a živi i radi u Bjelovaru.
– Kada čovjek nešto radi i stvara, uvijek ga zanima kakve će emocije njegova djela probuditi kod ljudi, jer umjetnosti nema bez publike. U Narodnoj knjižnici Petar Preradović radila sam gotovo 10 godina i veliko mi je zadovoljstvo što sam dobila priliku izlagati upravo u ovom prostoru, u suradnji sa svojim dragim kolegama, kratko je rekla Tatjana Kreštan.

Pored same autorice, otvorenju je prisustvovala i akademska slikarica Valerija Mrkobrad.
– Tatjanu poznajem jako dugo, oduvijek pratim njezin rad i uvijek sam iznova iznenađena njezinim umijećem. Oduvijek sam težila kreativcima i umjetnicima koji su neustrašivo koračali svojim umjetničkim putem. Međutim, Tatjana je u profesionalnom smislu krenula jednim drugim smjerom, no u niti jednom trenutku nije likovnosti okrenula leđa. Krajolici Tatjane Kreštan pružaju nam smirenost, lirsku ljepotu, sugeriraju nam da prirodu pogledamo očima slikara. Rafinirano bogatstvo boja, nježna paleta, jednostavnost poruka, prividna praznina, lišenost fizičkih bića, navodi nas da svojom imaginacijom otkrivamo i na svoj način oživimo sadržaj slike. Bez dramatike tamnih tonova crne, sive, smeđe, upotrebom ljubičaste, plave i tamno zelene boje, bez upotrebe grafizama koji naglašavaju strukture i oblike, Tatjana savršeno postiže strukture i oblike, zračnu perspektivu i igru svjetlosti. Gotovo lakoćom akvarela i mekoćom suhog pastela stvara harmoniju koja se ponekad u tehnici ulja na platnu gubi grubljom gestom. Znalačkim potezom kista, finom igrom valera oživljava strukturu kamena, razigranost cvjetnih ploha, smirenost i tišinu krajolika. To je slikarska senzibilnost autorice, dakle slikom pobuditi naše vlastite snove i emocije, istaknula Valerija Mrkobrad, umjetnica, dizajnerica i likovna pedagoginja.