Socijalna zadruga Pružimo ruke iz Bjelovara, organizirala je svečanu dodjelu uvjerenja polaznicima koji su završili osposobljavanje za cvjećare – aranžere u sklopu projekta „Korak naprijed – povećanje zapošljivosti skupina u nepovoljnom položaju“ čija je vrijednost malo manja od pola milijuna kuna. Projekt je u stopostotnom iznosu financiran iz Europskog socijalnog fonda.
Povodom završetka aktivnosti, uz podjelu uvjerenja održana je i izložba radova.
–Prijavila sam se na osposobljavanje kako bih naučila nove vještine i znanja. Pošto otvaram vlasitu cvjećarnu u Poljani pored Pakraca, osposobljavanje je bio pun pogodak. U cvjećarstvu do sada imam šest godina iskustva. Predavanja nam je držala divna profesorica koja je u cijeli proces uložila jako puno truda, savršeno prenosi znanje, vještine i svoje iskustvo. Trenutno sam nezaposlena i nadam se da će mi otvaranje cvjećarne omogućiti dostojan posao. Neovisno što imam određeno radno iskustvo u ovom području, sve više se traži potvrda o tom zanimanju. Prilika za samozapošljavanje je vrlo korisna i dobrodošla. Mislim da je to veliki napredak za sve koji do sada nisu bili u mogućnosti osigurati si siguran i dobro plaćen posao, rekla je gospođa Baukovac, polaznica tečaja.
–Ovo je prva skupina koja je prošle godine krenula na osposobljavanje za cvjećara – aranžera. Posebno se zahvaljujem Centru za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar koje nam je odlično odradilo ovo, ali i prošla dva obrazovanja. U ovom turnusu smo putem projekta imali sedam polaznica te još dvije koje su se obrazovale u sklopu Centra za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar. Sve polaznice uspješno su završile obrazovanje i položile završni ispit. Povratne informacije su izuzetno dobre, kako od strane cvjećarnica gdje je odrađivana praksa, tako i od strane profesorice i samih polaznica. Nadam se da će ovaj projekt biti odskočna daska za zapošljavanje ili samozapošljavanje. Mnogima je osposobljavanje bilo potrebno za dobivanje potvrde, odnosno potrebne dokumentacije za nadolazeće zapošljavanje. Također, neke polaznice bi mogle ostati raditi u cvjećarnicama u kojima su pohađale praksu. Zanimanje se upisuje u radnu knjižicu i to je jako važno. Do kraja ovog projekta, točnije proljeća slijedeće godine planiramo odraditi osposobljavanje za znakovni jezik. Taj dio ćemo raditi u suradnji sa Veleučilištem u Bjelovaru i većina polaznika će biti studenti Sestrinstva kako bi im omogućili što bolje snalaženje u daljnjem radu, Mihaela Boltižar, koordinatorica projekta Korak naprijed.